Rozdzielnice

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Rozdzielnica

Postprzez cieszyn » 8 kwietnia 2010, 19:38

MRP200 napisał(a):Specjalnie dla Cieszyna.
Zblizenia złaczek WAGO z włożonym przewodem.
Przewód czarny to 1,5 mm2, przewód żółto-zielony - 2,5 mm2. Mimo, że złączka jest do 2,5 mm2, ale 4 mm2 bez trudu da się jednak wcisnąć (brązowy przewód).
Na stole ładnie to wygląda. Jedna, gdy przewody zostaną poddane naprężeniom np. poczas układania przewodów w puszcze czy rozdzielnicy to wtedy robi się cos takiego.

No i pytanie. Czy w takiej sytuacji wytrzyma to długotrwale 10 A, a deklarowana wytrzymałość prądowa dla tych złączek to 24 A.


Dzięki!

Zawsze traktowałem te złączki jak 2 ostrza, między które wkładam przewód, i te ostrza się tak "stawiają" temu przewodowi na przekór próbie jego wyjęcia i przez to ten przewód mocniej zaciskają w styku. Co do Twojego pytania, to chyba TAK, powinna wytrzymać, wszak jak jej zadać połowę mniejszy prąd od maksymalnego, to musi to fungować, tak?

Nie wiem, czy z każdego typu złączki da się wyjąć przewód ? Jak się odblokowuje ten nożowy zacisk?

pewnie coś trzeba gdzieś w złączce odgiąć "śrubciągiem", tylko co? Możesz pokazać?

Chyba to się tak robi, tak jak się "zwalnia" te zaciskowe opaski plastikowe na przewody


Co do ufania lub nieufania tymże złączkom, to jest chyba tak, że skoro zostały skonstruowane, to chyba jakimś normom jakości i trwałości podlegają?

Ale liczą się jak zawsze szczegóły: - jak ktoś włoży w tą złączkę przewód zaśniedziały, brudny, pokiereszowany, to sorry, tam styku najlepszego być nie będzie i potem się "taka" złączka przy dużych prądach może spocić z gorąca :lol:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozdzielnica

Postprzez DocBrown » 8 kwietnia 2010, 19:42

Po tym co widziałem nic mnie do tych złączek nie przekona :roll:
Wolę złączki śrubowe :)
DocBrown
 

Re: Rozdzielnica

Postprzez MRP200 » 8 kwietnia 2010, 20:02

Podłączanie i odłączanie przewodów w prezentowanych złączkach WAGO wymaga użycia małego wkrętaka, za pomocą którego odgina się sprężynkę dociskową. Ostrze wkłada się w otwór bliżej środka złączki i przegina do wewnątrz. W przypadku sygnalizacji świetlnej te złączki dobrze zdają egzamin, tym bardziej, że już miałem okazję łączyć taką sygnalizację.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Rozdzielnica

Postprzez Michal » 8 kwietnia 2010, 20:12

DocBrown napisał(a):Po tym co widziałem nic mnie do tych złączek nie przekona :roll:
Wolę złączki śrubowe :)

MRP 200 nie przedstawił typowych złączek Wago stosowanych w instalacjach elektrycznych.Złączki pokazane na zdjęciach stosowane są głównie do łączenia kabli w słupach sygnalizatorów świetlnych.Typowe Wago do łączenia w puszkach instalacyjnych wyglądają inaczej choć zasada działania jest identyczna. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Rozdzielnica

Postprzez DocBrown » 8 kwietnia 2010, 20:24

Wago do puszek instalacji domowych mają przezroczystą obudowę :twisted:
DocBrown
 

Re: Rozdzielnica

Postprzez cieszyn » 8 kwietnia 2010, 21:49

Michal napisał(a):
DocBrown napisał(a):Po tym co widziałem nic mnie do tych złączek nie przekona :roll:
Wolę złączki śrubowe :)

MRP 200 nie przedstawił typowych złączek Wago stosowanych w instalacjach elektrycznych.Złączki pokazane na zdjęciach stosowane są głównie do łączenia kabli w słupach sygnalizatorów świetlnych.Typowe Wago do łączenia w puszkach instalacyjnych wyglądają inaczej choć zasada działania jest identyczna. ;)


No właśnie, też to zauważyłem, sam mam gdzieś takie małe złączki, takie szarego koloru. Właśnie o nich myślałem w kontekście ewentualnego wypinania kabli, czy ta funkcja jest w każdym rodzaju tego typu złączek? (jak je odnajde, to pokażę)

DocBrown napisał(a):Wago do puszek instalacji domowych mają przezroczystą obudowę :twisted:

Nie widziałem takowych, a może to chińszczyzna? nie chciałbym mieć w "elektryce" niczego, co z Chin pochodzi :(
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozdzielnica

Postprzez DocBrown » 8 kwietnia 2010, 21:52

Nie nie, to na pewno oryginalne wago, z boku szare i napis wago, a obudowa przezroczysta.
DocBrown
 

Re: Rozdzielnica

Postprzez DocBrown » 11 kwietnia 2010, 11:27

swietlik napisał(a):A tak nawiasem mówiąc to wyłączniki ETI ma podobną jakość jak używane przez Ciebie Hager.


Oto dowód na jakość RCD firmy ETI :lol:
W tym akurat nie działał przycisk Test i RCD ten bardzo często wyrzucał zupełnie bez powodu, miałem problem z jego demontażem, gdyż zawartość rozdzielnicy w której siedział przypomina makaron spaghetti, w końcu tak sie zdenerwowałem, że złapałem go za przednią część obudowy i poszarpnąłem dość energicznie, zobaczcie co się wtedy stało :lol:

Obrazek

Jeszcze nigdy nie uszkodziłem żadnego aparatu modułowego przy demontażu, a nie raz zdarzyło się, że trzeba było mocno złapać i energicznie szarpnąć :twisted:
DocBrown
 

Re: Rozdzielnica

Postprzez amisiek » 21 kwietnia 2010, 22:40

Obrazek
Efekt konsolidacji i wymiany osprzętu. Ze starych wyłączników (Kania) został tylko jeden, zabezpiecza mało ważny obwód "pozostałych gniazd i oświetlenia" - istniejące przewody, których nie można było wymienić (reszta przewodów została wymieniona na nowe Cu o sporym przekroju). Pozostałe wyłączniki Kani wyleciały - jeden się spalił po tym jak halogen na 230V dostał zwarcia, drugi pewnego dnia przestał załączać. Nie polecam tego osprzętu.
Wszystko przeniesione do nowej rozdzielnicy, dodane wyłączniki różnicowoprądowe, osobny obwód do termy przepływowej zabezpieczony dodatkowo osobnym wyłącznikiem róznocowoprądowym. Szukałem różnicówki na 10mA, ale nie znalazłem.
Wszystkie obwody z wyjątkiem "pozostałych..." są wykonane z osobnym uziemieniem (oczywiście żółtozielony przewód, sporo go było).
Rodzice sprawdzają różnicówki co jakieś dwa miesiące (zapisują w kalendarzu!). Poza tą skrzynką znajdują się jeszcze dwa DEHN-Guardy na obwodzie gniazdek, z których jest zasilana elektronika. Mieszanina osprzętu różnych firm (Legrand-FAEL, Legrand, Siemens, ABB, Kania), ale nie miałem pieniędzy na wymianę wszystkiego...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Rozdzielnica

Postprzez MRP200 » 22 kwietnia 2010, 07:38

Różnicówki 10 mA generalnie są dostępne w hurtowniach na zamówienie, z uwagi na rzadkie ich stosowanie. Typowo stosuje się je do zasilania wanien z hydromasażem, chociaż producent tych wanien dopuszcza stosowanie 30 mA.
Ciekawi mnie to "osobne uziemienie". Czy chodzi tutaj typowe rozwiązanie: tj. rozdział w rozdzielnicy przewodu PEN na N i PE (chyba, że zasilanie jest już w systemie TN-S) i instalacja wykonana jest przewodem trójżyłowym. Czy może w obwodach odbiorczych była dokładana osobna żółto-zielona żyła.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości