Rozdzielnice

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Rozdzielnice

Postprzez AsXSn » 14 czerwca 2019, 14:35

Gratuluję, porządnie wykonana i schludnie przewody poprowadzone ;)
Ps
Te skrętki są od aparatury sterującej tą rozdzielnicą?
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1063
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Rozdzielnice

Postprzez Lampa » 14 czerwca 2019, 14:42

AsXSn napisał(a):Te skrętki są od aparatury sterującej tą rozdzielnicą?

Skrętki są przewodami sygnałowymi łączącymi różne czujniki i łączniki w całym mieszkaniu z wejściami modułów automatyki.
Lampa
 

Re: Rozdzielnice

Postprzez Lampa » 4 maja 2021, 11:00

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lampa
 

Re: Rozdzielnice

Postprzez KaszeL » 4 maja 2021, 11:31

Pierwsza klasa :) Porządek taki, że mucha nie siada. Gratulacje!
Jedyne co ja bym zrobił nieco inaczej - po dłuższym zastanowieniu - to pewnie N-ki ściągnął bym na jakiś lokalny blok rozdzielczy.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozdzielnice

Postprzez AsXSn » 4 maja 2021, 11:39

Układ sieci TT z tego co widzę, rozłączana N,ka przez FR,a
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1063
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Rozdzielnice

Postprzez MRP200 » 4 maja 2021, 18:52

Równie dobrze może być to TN-S, bo WLZ jest 5-cio żyłowy, czyli rozdział PEN na N i PE został zrobiony w złączu ZKP. A zatem dopuszczalne jest w takim układzie przerywanie przewodu N, bo jak wiadomo, raz rozdzielonych przewodów N i PE nie wolno ponownie łączyć w żadnym puncie instalacji.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Rozdzielnice

Postprzez Lampa » 4 maja 2021, 23:43

KaszeL napisał(a):Jedyne co ja bym zrobił nieco inaczej - po dłuższym zastanowieniu - to pewnie N-ki ściągnął bym na jakiś lokalny blok rozdzielczy.

Taki też miałem zamiar (na pierwszym zdjęciu widać kilka sztuk szyn zaciskowych przewodu N, które miały być wykorzystane jako lokalne szyny N należące do konkretnego aparatu różnicowo prądowego)
Jak ułożyłem aparaty okazało się, że jak zwykle jest ciasno i ostateczną decyzję jak to rozwiązać odsunąłem na etap montażu rozdzielnicy już na budowie (na ile to możliwe składam rozdzielnice w warsztacie a całą resztę na budowie)
Było jakieś wolne miejsce po prawej stronie na drugiej szynie od dołu ale, kolega z którym to robimy mówił że być może jeszcze coś dojdzie i postanowiliśmy zrobić to tak jak jest na zdjęciu.
Teraz przejdę do tematu, który jest dyskusyjny a mianowicie lutowania....
Wiem że ponoć taka technika nie jest dopuszczalna, ale nie podjął bym się zaciśnięcia kilku przewodów N w jednym zacisku aparatu tak bez niczego.
Nie wiem co mam o tym myśleć dlatego że jestem pewien na 100% pewności połączenia (styku) w moim wykonaniu.
Procedura jest prosta:
-mając np. 5 sztuk przewodów N najpierw pobielam cyną dokładnie każdą z żył Cu
-starannie formuję taką grupę i spinam ją cienkim drutem Cu
-ostatecznie zalewam to cyną przy pomocy odpowiednio nagrzanej lutownicy, używając przy tym kalafonię aby miedziane druty były dokładnie przesycone między sobą i spojone czystą cyną mającą odpowiedni kolor i stopień połysku (wcześniejsze pobielenie cyną każdej żyły z osobna daje już maksymalną pewność dobrego połączenia wszystkich wziętych razem żył).
Poniżej przedstawiam zdjęcia małej rozdzielnicy do mieszkanka ok 35m^2 na których widać ostateczny efekt lutowania grupy żył N.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lampa
 

Rozdzielnice

Postprzez Farel03 » 5 maja 2021, 00:03

Ciekawy patent z polutowaniem. Napewno ułatwia to włożenie wszystkich przewodów do jednego terminala i upewnia w tym, że jeden z nich nie wyleci, ale z drugiej strony ewentualne zmiany będą trudniejsze, bo trzeba będzie taką wziązkę rozlutować lub uciąć i zarobić na nowo. Kalafonia zdecydowanie ułatwia sprawę, ale trzeba zadbać, by na gotowej końcówce już jej potem nie było (pozostałości zdrapać lub zmyć alkoholem)
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozdzielnice

Postprzez Lampa » 5 maja 2021, 00:36

Farel03 napisał(a):Ciekawy patent z polutowaniem. Napewno ułatwia to włożenie wszystkich przewodów do jednego terminala i upewnia w tym, że jeden z nich nie wyleci, ale z drugiej strony ewentualne zmiany będą trudniejsze, bo trzeba będzie taką wziązkę rozlutować lub uciąć i zarobić na nowo. Kalafonia zdecydowanie ułatwia sprawę, ale trzeba zadbać, by na gotowej końcówce już jej potem nie było (pozostałości zdrapać lub zmyć alkoholem)

Resztki kalafoni to nie problem, siła zaciskająca poradzi sobie z kalafonią, lub tak jak napisałeś trochę alkoholu i po sprawie....
A co do zmian to spokojnie, nie takie łączenia się rozlutowywało i nic nie trzeba tutaj ciąć w razie potrzeby ;)
Lampa
 

Re: Rozdzielnice

Postprzez KaszeL » 5 maja 2021, 09:19

Ja nie mam nic przeciwko lutowaniu, po za tym, że jest to zwyczajnie upierdliwe. Tym niemniej uważam takie połączenie za najtrwalsze ze wszystkich. Tutaj jednak nie o to mi chodziło.

W tej dużej rozdzielni masz poprowadzone N-ki od góry z aparatu do aparatu - i to jest dla mnie dyskusyjne. Ponieważ w skrajnym przypadku, jesteś w stanie taki przewód wykończyć obciążeniowo. Nie wiem jak tam są porozkładane fazy, itp. Ale założenie powinno być takie, że płynie prąd znamionowy przez każdy z obwodów zasilany z tej pętelki, na jednej fazie. Wiadomo, że przy obciążeniu dwóch i trzech faz będzie tylko lepiej dla takiego przewodu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron