Nowe łączniki/gniazda sieciowe

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Re: Nowe łączniki/gniazda sieciowe

Postprzez jacekk » 10 lutego 2016, 20:06

A no, widziałem. Są ciut solidniejsze jednak. Ale i tak nic nie przebije tych starych.. Z wyglądu identyczne ale twarde jak ceramiczne.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Nowe łączniki/gniazda sieciowe

Postprzez Bartek22 » 2 marca 2016, 19:17

Jakie możecie polecić gniazda natynkowe do mieszkania w tzw. wielkiej płycie. Interesują mnie gniazda podwójne z bolcem w kolorze białym. Pełno jest w sprzedaży gniazd natynkowych ale są to najczęściej gniazda do garażu, warsztatu, piwnicy. W tej chwili mam gniazda OSPEL KAPPA i KONTAKT SIMON AKORD w puszce natynkowej. Obie serie są w sprzedaży i są według mnie dość solidnie wykonane. Są jeszcze gniazda Schneidera i Opala ale wyglądem są dla mnie takie sobie. Znacie jeszcze inne solidne do montażu w mieszkaniu?

Jeszcze zapytam w czasach budowy wielkiej płyty stosowano jeszcze jakieś inne natynkowe gniazda bo wszędzie widzę tylko OSPEL KAPPA, OSPEL PI, takie kanciaste białe i różowe, czarne bakelitowe?
Bartek22
 
Posty: 17
Dołączył(a): 21 września 2015, 12:49

Re: Nowe łączniki/gniazda sieciowe

Postprzez Elektroservice » 2 marca 2016, 19:23

Z natynkowych to chyba tylko to co wypisałeś, sam mieszkam w wielkiej płycie z 1969r i u mnie jest osprzęt podtynkowy oraz przewody YADYp 2x2,5mm2 które już niedługo zaczną wylatywać bo instalacja co chwila sprawia kłopoty :evil:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Nowe łączniki/gniazda sieciowe

Postprzez Bartek22 » 2 marca 2016, 19:33

Mój blok jest z końcówki lat 80. Nie mieszkam od początku ale poprzedni właściciele nie robili remontów więc wiem jak było. Wszystkie wyłączniki OSPEL KAPPA takie dwuczęściowe, nawet na ściankach gipsowych takie były, gniazda natynkowe wszystkie to OSPEL KAPPA, gniazda podtynkowe jedynie w kuchni i łazience niestety nie wiem jakiego producenta. Na klatkach schodowych, w piwnicach, suszarniach OSPEL KAPPA i OSPEL LAMBDA.
Bartek22
 
Posty: 17
Dołączył(a): 21 września 2015, 12:49

Re: Nowe łączniki/gniazda sieciowe

Postprzez Elektroservice » 2 marca 2016, 19:35

W piwnicach w defaulcie były Lambdy ;)
Przewody masz Cu czy Alu ?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Nowe łączniki/gniazda sieciowe

Postprzez Utilizer » 2 marca 2016, 19:52

W bloku w mieszkaniu osprzęt natynkowy :shock: Nie spotkałem się nigdy, trochę dziwne no ogólnie natynkowe są przeznaczone do pomieszczeń bardziej gospodarczych, piwnice, garaże itp. ale to wiadomka ;)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Nowe łączniki/gniazda sieciowe

Postprzez Bartek22 » 2 marca 2016, 20:13

Elektroservice napisał(a):W piwnicach w defaulcie były Lambdy ;)
Przewody masz Cu czy Alu ?


Wszystko miedź. Obwody gniazd 2x2,5mm, obwód oświetlenia 2x1,5mm, obwód kuchni 4x4mm, zasilanie mieszkania 4x6mm, piwnica 2x1,5mm, gniazda na pionach i w piwnicach 2x2,5mm. Aluminiowe jest tylko dojście do bloku i WLZ.
Bartek22
 
Posty: 17
Dołączył(a): 21 września 2015, 12:49

Re: Nowe łączniki/gniazda sieciowe

Postprzez Gismot » 2 marca 2016, 20:26

Utilizer napisał(a):W bloku w mieszkaniu osprzęt natynkowy :shock: Nie spotkałem się nigdy, trochę dziwne no ogólnie natynkowe są przeznaczone do pomieszczeń bardziej

U mojej babci, też jest tak w bloku. System bez puszkowy ospel. (Gniazda ospel GW-1PZ/00, puszki PWP-2P/00 i do tego przełączniki). Wszystko jest połączone przewodem 1,5mm Cu i podzielone na trzy obwody(oświetlenie 4A, gniazda pokoje 6A, kuchnia+WC 10A (wkładki topikowe)). Do piekarnika został dodany osobny obwód z zabezpieczeniem. Większość bloków z lat ok 80 w Głogowie ma wykonaną instalację z osprzętem natynkowym.
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Nowe łączniki/gniazda sieciowe

Postprzez mateusz » 6 marca 2016, 18:46

Tak, w blokach z lat 70 a nawet 80 były powszechnie stosowane natynkowe gniazda na ścianach betonowych... Nie wiem dokładnie jak to wygląda w innych miastach ale w Olsztynie w tych mieszkaniach, w których byłem zakładane były gniazda OSPELA serii pi i właśnie Kappa i montowane były bardzo nisko. Przewody zasilające do gniazd(dwa bo instalacja raczej byłą wykonywana bez puszek rozgałęźnych) wychodziły z posadzki... Przełączników natynkowych w mieszkaniach nie widziałem ale np. u mojej babci na klatce schodowej są natynkowe łączniki serii Pi... Seria Lambda (czyli popularne łączniki z gumową osłonką)były standardowo montowane w piwnicach chociaż w łazienkach czy też na klatkach schodowych zdarzało mi się takie spotkać.. Co do nowych gniazd natynkowych do mieszkań to jest tego chyba trochę. Nie wiem czy seria Pi jest jeszcze produkowana (kilka lat temu widziałem ją w Leroy Merlin) ale mi osobiście te gniazda się podobają i plusem jest, że jeżeli puszka od gniazdka jest w dobrym stanie to można wymienić jedynie przednią, najbardziej widoczną część gniazda. Inny popularny osprzęt natynkowy to np. seria Bis (czy jak się tam dokładnie nazywa) Ospela https://www.google.pl/search?q=ospel+se ... _ep98uM%3A

https://www.google.pl/search?q=legrand+ ... n4z44M%3Aa ostatnio zauważyłem takie gniazda Legranda, któe wydają się być bardzo podobne do serii Pi..
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Nowe łączniki/gniazda sieciowe

Postprzez DarekG » 10 marca 2016, 23:52

U mnie w domu w nowej łazience zamontowałem osprzęt Karlika z serii Deco. Łącznik od oświetlenia lustra oraz dwa gniazdka w tym jedno hermetyczne koloru białego plus brązowe ramki by kolorystycznie pasowały do kolorystyki łazienki. Jestem zadowolony :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości