[Cieszyn] - Osprzęt oświetleniowy

Wasze kolekcje osprzętu elektroinstalacyjnego

Re: Oprawka do żyrandola - lekko zabytkowa :-)

Postprzez cieszyn » 11 lutego 2011, 23:32

cieszyn napisał(a):...

Będę miał jeszcze takie inne cudo - cudo jak porcelanowa filiżanka albo czajniczek na herbatę - pokażę tylko zwiastun, bo jeszcze go nie mam:

Obrazek

i jak? Fajny czajniczek?


Otóż dzień ten nadszedł!

Mam mój czajniczek-wyłączniczek :lol:

Obrazek

Jest niewielki, wielkości 2 pudełek od zapałek.
Ma dwie części:
- dolną, do mocowania na ścianie
- górną, wyłącznikową

Mała śruba z boku porusza taki zaczep, który wsuwa się w dolną część i całość jest zamknięta.

Dolna część.
Ma wyprowadzony otwór boczny, do włożenia przewodu, i ma też 2 otwory na dnie, do zamocowania na ścianie. Ciekawostką jest elektryczne połączenie obu elementów. Znajdujemy tu swego rodzaju sprzęgło, (spokojnie, to nie jest takie, jaki w windkach korbowych, ale idea jest ta sama), które pozwala zdjąć górną, wyłącznikową część, nie odkręcając dolnej ze ściany. Połączenie elektryczne zapewniają 2 bolce (w moim cudaku ostał się tylko jeden). Podczas nakładania części górnej, te bolce wsuwają się w otwory znajdujące się w częśći górnej. Otwory w części górnej zrobione są z kawałka taśmy mosiężnej, wygiętej w rurkę (ten właśnie otwór stykowy), reszta tej taśmy zawinięta jest do komory wewnętrznej i jest jednocześnie stykiem, po którym przesuwa się rotor z śligaczem stykowym. Bardzo sprytnie urządzone.
Bolce te spełniają jeszcze jedno zadanie - można je wykręcić śrubokrętem (mają rozcięcie w górnej części, dzięki czemu wchodzi tam śrobokręt, ale też dzięki tejże szczelinie w bolcu, można regulować z jaką siłą bolec ma wejść w otwór zestykowy górnej części). Pod każdy bolec wsuwa się odizolowany przewód, i wkręcając bolec dociskamy ten przewód w celu jego umocowania i gwarancji dobrego styku.

Górna część.
Otwory stykowe w części górnej zrobione są z kawałka taśmy mosiężnej, wygiętej w rurkę (ten właśnie otwór stykowy), zaś kawałek tej taśmy zawinięty jest do komory wewnętrznej i jest jednocześnie stykiem, po którym przesuwa się rotor z śligaczem stykowym.
Sam rotor ma możliwość obrotu tylko w kiedynku wskazówek zegara. W tył się owszem da pokręcić, ale tu mamy kolejne sprzęgło (precyzja, jak w zegarku, ze im się kiedyś chciało to tak misternie produkować!), które powoduje (jak wolnobieżka w rowerze), że kręci się tylko sam rdzeń przeskakując sprężynowo stale to samo położenie, zaś styki stoją w miejscu. Nie rozbierałem rotora, bo jest zaberglowany czy zanitowany, więc bym tego potem nie złożył.

I to tyle.

JEszcze napisy:
Część górna:
Są 4 położenia. w dwóch widoczne jest kółko-zero i wtedy obwód jest rozwarty. Potem mamy symbol strzałki, co oznacza, że prąd popłynie w tym położeniu, ostatni znak to trójkąt z 3 literami V, D , E ?
Wewnątrz jest więcej napisów:

4A/250V

6/125

znowu trójkąt i litery V, D, E

jakis znak graficzny producenta, coś jak złączone 2 ósemki lub paragraf

znak jakby flagi (taki zacięty w skos, jak bandery wojenne) z cyfrą 1 wewnątrz

Część dolna:
z tyłu napis: "Zeta"

I to tyle, co mogę pokazać i napisać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
    Obrazek

    Obrazek
    Pzdr/
    Staszek
    Avatar użytkownika
    cieszyn
     
    Posty: 12646
    Zdjęcia: 9
    Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
    Lokalizacja: Warszawa

    Re: Oprawka do żyrandola - lekko zabytkowa :-)

    Postprzez cieszyn » 27 marca 2011, 23:31

    mosfetkiler napisał(a):Powinny być specjalne bezpieczniki tzw. lamelki


    Być może wyglądało to tak:

    Obrazek ???
    Pzdr/
    Staszek
    Avatar użytkownika
    cieszyn
     
    Posty: 12646
    Zdjęcia: 9
    Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
    Lokalizacja: Warszawa

    Przycisk dzwonkowy

    Postprzez cieszyn » 26 lipca 2011, 21:40

    To nie jest mój przycisk dzwonkowy - wisi gdzieś w Cieszynie:

    Obrazek

    Obrazek
    Pzdr/
    Staszek
    Avatar użytkownika
    cieszyn
     
    Posty: 12646
    Zdjęcia: 9
    Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
    Lokalizacja: Warszawa

    Re: [Cieszyn] - Osprzęt oświetleniowy

    Postprzez Marek140 » 27 lipca 2011, 06:54

    Ciekawy ,ciekawy :)
    Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
    Avatar użytkownika
    Marek140
     
    Posty: 1494
    Zdjęcia: 508
    Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
    Lokalizacja: Augustów

    Poprzednia strona

    Powrót do Wasze kolekcje

    Kto przegląda forum

    Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości