[Lival] Oprawa MH SLIM FLf 70W

Dyskusje na temat opraw aktualnie dostępnych na rynku wykorzystywanych w oświetleniu wnętrz

[Lival] Oprawa MH SLIM FLf 70W

Postprzez amisiek » 21 stycznia 2011, 20:49

Dzisiaj odpaliłem świeżo otrzymanego MH. Jest to oprawa SLIM FLf firmy Lival, wyposażona w elektroniczny statecznik Tridonic ATCO, 70W, do lampy G12 (CDM-T, HCI-T). Oryginalnie była obsadzona lampą CDM-T 70W /830, wymieniłem ją na CDM-T Elite 70W /930. Zdjąłem mocowanie do szyny, przykręciłem wtyczkę i podłączyłem zasilanie:
Obrazek
Obrazek
Oprawa ta posiada wielopowierzchniowe zwierciadło ogniskujące światło w wiązkę o szerokości 24 stopnie.
Obrazek
Jest to zatem "większy brat" oprawy Lival Mini 35W zaprezentowanej przeze mnie w osobnym wątku.
Obrazek
Obrazek
Oprawa ta jest znacznie sprawniejsza od naświetlacza Apollo, mocno i ładnie świeci.
Jeśli ktoś może kupić taką oprawę za niewielkie pieniądze, to polecam - jest prosta, na popularne lampy CDM-T/HCI-T i całkiem sensownie wykonana.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Lival] Oprawa MH SLIM FLf 70W

Postprzez KaszeL » 21 stycznia 2011, 22:59

Te 24 stopnie to całkiem spore skupienie, zastanawiam się czy to jednak nie za dużo jak na światło na sufit. W takim przypadku powstaje dość jasna mała plama. Nie gryzie po oczach?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Lival] Oprawa MH SLIM FLf 70W

Postprzez amisiek » 22 stycznia 2011, 00:22

Nie gryzie, bo jest dość daleko o sufitu i plama spora. Ale gdyby było bliżej toby gryzło. Myślę, że również przy 150W z tej samej odległości by gryzło.
Na marginesie: MH Elite 70W 930 daje lepsze światło, niż CDM-Tm 35W /930, nie ma tego różowatego zafarbu, jest żółty jak trzeba.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Lival] Oprawa MH SLIM FLf 70W

Postprzez arw » 3 marca 2011, 09:22

O ;)
Widzę, że masz identyczną oprawę.
Ja mam jeszcze na RX7s, ale prezentuje sie znacznie gorzej niestety.

Powiedz mi amiśku, bo mi ta oprawa dość brzęczy (100Hz) podczas pracy, a ma elektroniczny ballast, wiec spodziewałem się znikomego hałasu, coś jak w ballastach dla T8.
Też tak masz? Czy wszystkie stateczniki elektroniczne do MH tak brzęczą?

Na szczescie moznaby wygłuszyć ten dźwięk od srodka, tak myślę.


Aha, czym się rożni CDM-T Elite, od CDM-T ?
Co daje owe Elite?
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: [Lival] Oprawa MH SLIM FLf 70W

Postprzez amisiek » 3 marca 2011, 20:15

Statecznik elektroniczny pracuje na częstotliwości wyższej niż częstotliwość sieci i dlatego jeśli transformator brzęczy to wtedy niestety słychać właśnie ten ton. Stateczniki świetlówkowe pracują na o wiele wyższej częstotliwości. W przypadku MH nie można stosować tak wysokiej częstotliwości (liczonej w wielu kilohercach), gdyż kwarc zmienia swoje wymiary w takt zmian pola elektrycznego i posiada swoją własną częstotliwość rezonansową rezonansu mechnicznego. Gdyby któraś harmoniczna się nałożyła (albo suma lub różnica z rezonansem mechanicznym w drugiej osi), lampa mogłaby ulec zniszczeniu - przypadki takie się zdarzały, dlatego teraz elektroniczne stateczniki mają tak dobraną częstotliwość pracy, by to nie występowało. Nie mogą pracować z tak wysokimi częstotliwościami, by nie były słyszalne. Stateczniki, które mam, są ciche, ale gdy w pokoju jest naprawdę cicho (co się w moim mieszkaniu praktycznie nie zdarza, bo zawsze jakiś szum z zewnątrz wchodzi), to slychać ciche bzyczenie.
Nie wiem czy wygłuszanie ma sens, bo jednak trochę ciepła ten statecznik wydziela. Zatem zakorkowanie może sprawić, że będzie działać cicho, ale krótko... Być może można zalać transformator statecznika czymś, by zmniejszyć wydzielanie tego dźwięku na zewnątrz.
Lampa z serii CDM-T Elite ma barwę ciepłą /930 a standardowy ceramik CDM-T ma w ciepłej wersji /830. W wykonaniu firmy Osram, taka lepsza ciepła barwa występuje w lampach z serii Shoplight.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Lival] Oprawa MH SLIM FLf 70W

Postprzez arw » 3 marca 2011, 20:25

Aha, bo mam też na oku CDM-T 70W/942, ale juz jest bez ELITE.

Dwa zarniki 70W/930 Elite już zakupilem w cenie 19,99,-
Absurdalnie tanio, no ale zobacze co to za wynalazek.
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45


Powrót do Nowe oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości