[Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez latarnik » 22 września 2023, 19:50

"Kryształowe" klosze to domena lat 70tych - potem to wzornictwo szybko wyszło z mody i dziś było by raczej "kontrowersyjne" w nowych instalacjach.
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez lgboguszewski » 23 września 2023, 20:31

"Kryształowe" klosze są nadal w produkcji, widziałem je nawet w nowej instalacji w jakiejś knajpie w Warszawie. https://www.szklo-polskie.pl/pl/plafony ... 49-mm.html
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez qba » 23 września 2023, 20:34

Pewną ciekawostką były klosze o fakturze kryształu, ale z opalizowanego szkła. Niestety rzadko się takie spotykało.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez mateusz » 24 września 2023, 09:39

Ładny ten klosz ze strony szkło-polskie, co prawda to inny wzór niż te najbardziej popularne w PRLu ale może ten jest nawet ładniejszy :) Jak dla mnie to dość uniwersalny design, niekoniecznie tylko do wnętrz w klimacie PRLu...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Lampka » 30 września 2023, 01:19

mateusz napisał(a):Dobrze, że ktoś to produkuje (teraz zapewne już dedykowane do LEDów),w ofercie są nawet dwie wersje mlecznego klosza okrągła i kwadratowa z zaokrąglonymi rogami w rozmiarze mniejszym i większym. Jednak stare, uniwersalne wzornictwo ciągle się sprawdza, chociaż rzeczywiście w nowej instalacji już dawno tych opraw nie widziałem. Pamiętam, że jeszcze po 2000 r. dość chętnie zakładano te plafony z mlecznymi kloszami np. kościół oddany chyba około 2000 r. niedaleko mnie niemal całe oświetlenie poboczne (oprócz głównej części gdzie wiszą żyrandole) ma zrobione właśnie na tych plafonach z mlecznym kwadratowym kloszem. Mi osobiście zawsze bardziej podobały się te wersje z przezroczystym, kryształowym kloszem ale one już chyba wyszły z mody i nie są produkowane od dłuższego czasu.


Te obecnie produkowane są dalej dedykowane do żarówek, jak i innych źródeł światła z trzonkiem E27, tak jak dawniej. Te plafoniery - choć już niemal wyłącznie z kwadratowym kloszem - spotkałem jeszcze ze stosunkowo nowych instalacji, m.in. przy wymianie oświetlenia klatkowego na takie z czujnikami nieraz je demontuję i są to serie m.in. z okolicy 2010 - 2012r, produkcja to m.in. Lena, Eurohandel oraz jacyś mniej popularni producenci. Widać zatem, że nadal je nieraz montowano jeszcze w tamtym czasie. W budynku gliwickiego TBS-u oddanym do użytku w 2006r, gdzie przez krótki czas mieszkałem, też wszystkie klatki były oświetlone plafonami P z kwadratowym kloszem (a może i dalej są, tego nie wiem). Plafony P używano też powszechnie w roli podświetlanych numeratorów budynków, naklejając na nich cyfry i mimo słabego IP całkiem nieźle się tam sprawdzały, jako że głęboki mleczny klosz dość dobrze rozpraszał światło.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez PhilipsMalaga212 » 28 grudnia 2023, 17:01

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Miłośnik opraw rtęciowych
Avatar użytkownika
PhilipsMalaga212
 
Posty: 389
Dołączył(a): 5 lipca 2023, 19:31
Lokalizacja: Jarosław

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez qba » 28 grudnia 2023, 20:42

Trochę rzadkich, niestandardowych kloszy do plafonów typu P. Nie moje, zdjęcia pochodzą z internetu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez mateusz » 29 grudnia 2023, 21:42

Fajne efekty nawet z tymi kolorami, to chyba ktoś samemu przemalował standardowe klosze, pewnie do jakichś wnętrz w stylu Art Deco albo coś podobnego :) :?: Pytanie tylko jak z przepuszczalnością światła, najlepiej chyba przepuszczały je te szklane, "krsyztałowe" z mlecznymi już bywało różnie....
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez Kuba123 » 30 grudnia 2023, 00:22

Widziałem przypadkiem kilka z tych aukcji, to wszystko to fabryczne klosze, nie są malowane, ani w żaden sposób przerobione :)
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 658
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Polam Wilkasy] Plafoniery typu P

Postprzez qba » 30 grudnia 2023, 11:44

Prawdopodobnie występowały w pastelowych kolorach jak żarówki fasonowe. Były pewnie też błękitne i bladożółte.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości