oświetlenie z początku lat 90.

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Watt » 20 grudnia 2014, 00:47

Ja kupiłem podobną lampkę na E27, z wyłącznikiem, w namiocie handlowym w Dębkach ;)
Watt
 

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez qba » 20 grudnia 2014, 22:36

Pamiętam je. W sklepach elektrycznych zawsze ich pełno było. Były w różnych kolorach i ten plastikowy klosz osłaniający żarówkę.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Lampka » 3 maja 2015, 23:43

qba napisał(a):Pamiętam je. W sklepach elektrycznych zawsze ich pełno było. Były w różnych kolorach i ten plastikowy klosz osłaniający żarówkę.


Ja zawsze myślałem, że tego typu lampki, to wymysł końca lat 90-tych lub XXI wieku, a tu jednak... ;) Lampki miniaturowe do kontaktu też już były, rodzice mówili, że gdy byłem mały, to kupili takie miniaturowe okrągłe lampki do kontaktu, żebym nie włożył palców do dziury (mogło to być około 1992 roku). Potwierdziło się to, gdyż kiedyś przy porządkach w domu udało mi się jedną taką lampkę znaleźć, zagrzebaną w jakichś starych rupieciach w szafce :) Znajdowała się w niej maleńka pomarańczowa neonówka. Jakiś czas potem kilka takich lampek udało mi się kupić w małym sklepie elektrycznym w mieście, gdzie leżały zapomniane zapewne jeszcze od tamtych czasów. Mogły być produkowane w Polsce i jestem prawie pewny, że przez tą samą firmę, co ta lampka z wtyczką na żarówkę pokazana wcześniej. Ciekawi mnie też, od kiedy produkuje się te mini lampki ze świetlówką :)

Poza tym, to na początku lat 90-tych wszędzie było jeszcze pełno oświetlenia pozostałego po instalacjach z PRLu, często w zaniedbanym lub opłakanym stanie.
Pojawiać się też zaczęły projekty oczek sufitowych nie tylko dla żarówek reflektorowych, ale też dla kompaktów (głównie dla SL*).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez qba » 4 maja 2015, 01:11

Te okrągłe zaślepki do kontaktów to także wymysł PRLu i prawdopodobnie polska produkcja - u mnie także takie były jak byłem mały, abym palców nie wsadzał do gniazda, a była to gdzieś połowa lat 80, świeciły na taki ciemnożółty kolor. Niestety ledwo co je pamiętam, bo bardzo mały byłem i nie mam pojęcia co się z nimi stało.
Kadr z serialu "Matki , Żony i Kochanki", była tam scena, jak jedna z głównych bohaterek (ś.p. Gabriela Kownacka) odwiedza salon oświetleniowy. Widać asortyment ówczesnych sklepów oświetleniowych: Produkowane i popularne do dziś plafony oraz półplafony, wciąż wtedy jeszcze modne oprawy stojące z mleczną kulą oraz liczne oprawy halogenowe, będące wówczas nowością i bardzo kosztowne.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Lampka » 4 maja 2015, 10:43

Super, przynajmniej można zobaczyć ówczesny sklep elektryczny :) W sumie to niewiele różni się to od asortymentu, który pamiętam jeszcze z początku XXI wieku z gliwickich sklepów z oświetleniem. Serial kręcono w 1995 i 1998 roku, zatem mamy tu asortyment połowy lat 90-tych. Szkoda, że nie widać asortymentu żarówek, na pewno dałoby się uchwycić stojące jeszcze na półkach kompakty SL i inne z tamtej epoki 8-)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez JeD » 3 maja 2016, 20:13

Kinkiecik z lat 90-tych zdjęty w 2008r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Lampka » 3 maja 2016, 20:19

Wątek ożywiony dokładnie po roku :P Tego typu kinkiety były dość popularne i nadal można je spotkać. Wtedy jeszcze nie zakładano wkręcania do nich kompaktów.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez qba » 3 maja 2016, 20:50

Ten styl był niezwykle popularny w latach 90, szczególnie w pierwszej połowie. Pamiętam, że mnóstwo opraw w tym stylu było w sklepach oświetleniowych. Najpopularniejsze były żyrandole z porcelanowymi elementami w róznych kolorach i kwiatowym motywem na dymionej szybce osłaniającej żarówkę. Występowały w wersji na 3, 4, 5 i 6 żarówek. Z taką firmą jak Hetlamp jeszcze się nie zetknąłem, ale podejrzewam, że oprawy w takim stylu wytwarzało co najmniej kilka zakładów produkcyjnych. Prawdopodobnie powstawały także w fabryce porcelany w Chodzieży. Mi się one nawet podobały, choć moja matka uważała, że są paskudne.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Lampka » 4 maja 2016, 20:46

Takie żyrandole z wizerunkami kwiatków i innych ozdób na porcelanowych mocowaniach to też moda czasów PRL - u babci w mieszkaniu są jeszcze dwa takie żyrandole - jeden na 3, a drugi na 5 żarówek, z kloszami ustawionymi pionowo do góry. Są tam od lat 70-tych, jeśli nie wcześniej.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez latarnik » 5 maja 2016, 14:22

Gdzieś u nas w rodzinie jeszcze uchował się podobny żyrandol z wczesnych lat 90, ma mosiężne druty trzymające 6 takich szklanych płytek. Siedzi w nim świetlówka kompaktowa Osram 23W z tamtych lat, bo oprawa nie jest zbyt dużo używana... Kiedyś zrobię zdjęcie - ale ogólnie to nie bardzo mój gust :P
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości