oświetlenie z początku lat 90.

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Beton » 5 maja 2016, 15:04

Strasznie kiczowate paskudztwo ;)
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez qba » 6 maja 2016, 20:09

Lampka napisał(a):Takie żyrandole z wizerunkami kwiatków i innych ozdób na porcelanowych mocowaniach to też moda czasów PRL - u babci w mieszkaniu są jeszcze dwa takie żyrandole - jeden na 3, a drugi na 5 żarówek, z kloszami ustawionymi pionowo do góry. Są tam od lat 70-tych, jeśli nie wcześniej.

Zgadza się, już w latach 70 robił je Polam Poznań i Polam Wieliczka. Tylko, że wówczas nie miały szklanych płytek, a normalnie, klosze osłaniające żarówkę. Klosze bywały białe, czasem z jakimś wzorem, albo z miodowego szkła.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Elektroservice » 6 maja 2016, 21:14

Takie kinkiety i żyrandole wcale nie są złe, o wiele lepsze to od reflektorków wszelakich o OR już nie wspominając ;)
Albo mi się wydaje, albo ten kinkiet dałoby się przerobić bez większego problemu na świetlówkę 8W albo jakiegoś PL-cusia :D
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Beton » 6 maja 2016, 21:18

Elektroservice napisał(a):Takie kinkiety i żyrandole wcale nie są złe, o wiele lepsze to od reflektorków wszelakich o OR już nie wspominając ;)


Nie :P Są brzydkie i nie ma tutaj krzty dobrego designu. Pasują jedynie do schematu p.t "mieszkanie babci lata 90", stosu serwetek, kwiatów w wazonie na telewizorze i kilimów na wersalce.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Elektroservice » 6 maja 2016, 21:25

Co kto lubi :) Ja mam w mieszkaniu same świetlówki co dla 99% osób z forum jest nie do zaakceptowania, ale mnie i mojej narzeczonej to odpowiada i to jest najważniejsze :D
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez FOX » 6 maja 2016, 21:31

Nadruk na tym kinkiecie wygląda jakby był żywcem zerżnięty z jakiegoś znicza :P
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez qba » 6 maja 2016, 22:52

Rzeczywiście te oprawy z dymionymi szybkami - i to niekiedy całe komplety - bardzo chętnie kupowały starsze osoby i mam podobne skojarzenia co do wystroju mieszkań, w jakich się znajdowały. Kiedyś w nieistniejącym juz DH Bryza w Kołobrzegu byłem świadkiem w latach 90 jak pewna kobieta z dwoma prawie dorosłymi synami kupowali taki żyrandol, tylko nie mogła się zdecydować, czy biały, czy czarny. Synowie zgodnie uznali że czarny. Potem moja matka komentowała brak gustu u tych osób i po raz kolejny usłyszałem krytykę tych żyrandoli.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Artur1977Lublin » 6 sierpnia 2019, 11:33

JeD? Muszę Ci przyznać, że jak na lata '90-te, to bardzo ładnie się uchował ten Twój kinkiet i jest w bardzo ładnym stanie (zdjęcia). Nie wiem, jak teraz ;) :)
Avatar użytkownika
Artur1977Lublin
 
Posty: 256
Zdjęcia: 131
Dołączył(a): 20 grudnia 2008, 23:18
Lokalizacja: Lublin

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez qba » 4 maja 2021, 09:47

Jedne z najpopularniejszych modeli opraw początku lat 90. W ròżnych konfiguracjach w jakich występowały. Choć ich początek to może być już połowa lat 80. Widać m.in w filmie "Piłkarski Poker" oraz pierwszej części"Dekalogu" Kieślowskiego. Były także jako oprawy na biurko, kinkiety, zwisy, żyrandole, nocne. Istniały też wersje z otwartymi kloszami w kształcie kielicha Pomimo, że posiadam z tej serii już kilkanaście opraw stołowych i podłogowych, żadna nie ma sygnatury. Od lat nic nie ustaliłem na ten temat. Powstawały najpewniej na terenie Warszawy lub w okolicach. Typowe rzemieślnicze wykonanie. Projekt ten realizowany był także przez inne zakłady, nawet i Polam. Polamowskie wersje miały jednak grubsze podstawy dociążone żeliwem i otwory wentylacyjne w elemencie do którego mocowany jest klosz.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: oświetlenie z początku lat 90.

Postprzez Lampka » 4 maja 2021, 11:51

Historia produkcji tych różnych opraw jest ciekawa i widać, że w latach 80/90 było sporo prywatnych zakładów lub jakichś spółdzielni, które wykonywały tego typu wyroby. Brak sygnatur i naklejek na wyrobach nie był chyba czymś rzadkim w tamtych czasach, podobnie jak w przypadku opraw zewnętrznych (np. na latarenkach adresowych nigdy nie spotkałem żadnych sygnatur lub danych na temat producentów, mimo że niektóre serie były produkowane na skale krajową). Najprawdopodobniej ten design opraw kulistych był powielaniem wzorów, tworzonych przez państwowe zakłady, takie jak Polam, jak i wzorców z zagranicy.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości