OPS-240 220 420

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

OPS-240 220 420

Postprzez OURW » 17 czerwca 2007, 16:53

Witam. Oprócz typowo ulicznych opraw na świetlówki mam jeszcze taką, którą pewnie znacie. Oto jej zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To OPS-240, moja pierwsza oprawa świetlówkowa. W środku są lampy, którymi "bawiłem" się jeszcze w latach 80. :mrgreen: . Niestety nie wiem jakiej są firmy.
Avatar użytkownika
OURW
 
Posty: 233
Zdjęcia: 20
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 12:20
Lokalizacja: Wro

Re: OPS-240

Postprzez mirek » 17 czerwca 2007, 17:21

No cóż, klasyk jak każdy inny. :D Powiedz, czy te świetlówki są jednakowe :?: Bo na przedostatnim zdjęciu widać, jakby ta "dolna" świeciła bardziej na niebiesko.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: OPS-240

Postprzez KaszeL » 17 czerwca 2007, 17:27

Wyraźnie widać, że są różne. Nawet na miniaturkach. Chyba, że aparat przekłamał kolory.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: OPS-240

Postprzez CDM » 17 czerwca 2007, 17:54

O, to jedna z ładniejszych opraw z tamtego czasu, wymagała jednak dokładnego mycia i w ogóle utrzymania w czystości, wtedy prezentowała się naprawdę okazale, a klosz pryzmatyczny fajnie rozpraszał światło. A z tego zdjecia wnioskuje, że są włożone do niej radzieckie rury "Razno", miały one bardzo charakterystyczne trzonki, lekko zaokrąglone i jakby zaśniedziałe :mrgreen: Osobiście dobrze wspominam te świetlówki, miały dośc długą żywotnośc
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: OPS-240

Postprzez OURW » 17 czerwca 2007, 17:57

Raczej jednakowe - wyglądają na tę samą markę. W rzeczywistości świecą praktycznie tak samo. Widocznie na zdjęciu tak wyszło.
Faktycznie trzonki są zaokrąglone jak w RAZNO, ale czy w polsce nie produkowano z takimi trzonkami? Poza tym napis RAZNO był trwały, a tu na tych lampach w ogóle nie ma napisów.
Avatar użytkownika
OURW
 
Posty: 233
Zdjęcia: 20
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 12:20
Lokalizacja: Wro

Re: OPS-240

Postprzez KaszeL » 17 czerwca 2007, 19:10

Jeśli te świetlówki faktycznie są jednakowe, to ciekawy zbieg okoliczności. Na przedostatnim zdjęciu "niebieska" jest na dole, a na ostatnim na górze :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: OPS-240

Postprzez CDM » 17 czerwca 2007, 21:45

OURW napisał(a):Raczej jednakowe - wyglądają na tę samą markę. W rzeczywistości świecą praktycznie tak samo. Widocznie na zdjęciu tak wyszło.
Faktycznie trzonki są zaokrąglone jak w RAZNO, ale czy w polsce nie produkowano z takimi trzonkami? Poza tym napis RAZNO był trwały, a tu na tych lampach w ogóle nie ma napisów.

W tamtych latach polskie trzonki wyglądały trochę inaczej, były bardzo srebrne, scianka prowadząca od rury w kierunku oprawki była prosta, przed samym końcem świetlówki była taka jakby skośna obwódka , ale dosłownie chyba milimetrowa,a póżniej dopiero na dobre się kończyła. W tamtym czasie powierzchnia izolacyjna z cienkiej płytki rezoteksowej wzdłuż bolcy przypominała kształtem jakby bieżnię na stadionie, RAZNO zaś robiło to pole prostokątne. Co do braku napisów, to fakt, ale byc moze napisy są odwrócone tyłem, albo starły się podczas np. czyszczenia świetlówek przy jakiejś okazji
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: OPS-240

Postprzez OURW » 18 czerwca 2007, 08:45

Pewnie chodzi o ten troznek górnej świetlówki ze zdjęcia?
Obrazek


Faktycznie, w lampach RAZNO ta powierzchnia jest prostokątna, ale w tej opisywanej świetlówce jest taka jak na poniższym zdjęciu:
Obrazek

Napisów na nich nie ma. Obejrzałem je dokładnie i nawet śladów nie znalazłem.
Avatar użytkownika
OURW
 
Posty: 233
Zdjęcia: 20
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 12:20
Lokalizacja: Wro

Re: OPS-240

Postprzez CDM » 18 czerwca 2007, 14:01

OURW napisał(a):
Napisów na nich nie ma. Obejrzałem je dokładnie i nawet śladów nie znalazłem.

To w takim razie mogą to być świetlówki tez ruskie, ale jeszcze zanim były te "Razno", w podstawówce mieliśmy BMKs-y 2x40, a wkręcone do nich były ruskie swietlówy o barwie dziennej, cały opis rury to był jeden wąski paseczek, były tylko ruskie literki "LD" , czyli lampa dzienna i moc 40B, zdaje się, ze był tam jeszcze rok produkcji. Szkołe wybudowano w latach 76/77, a te rury były w oprawach od początku
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: OPS-240

Postprzez swietlik » 18 czerwca 2007, 19:39

:arrow: OURW Czy w tej oprawie jest klasyczny układ zapłonu czy antystroboskopowy??
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości