Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez trojmiejski » 12 sierpnia 2021, 16:17

Latarenka na zewnątrz kościoła w Gdańsku ze świetlówką SL. Do środka nie wchodziłem, ale będę wkrótce ponownie to się przyjrzę czy jest więcej SL.
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Lampka » 15 sierpnia 2021, 10:46

Fajnie, że jeszcze takie klasyki można spotkać, wygląda na 18-25W. Zerknij, czy w środku nie ma ich więcej 8-)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez trojmiejski » 22 sierpnia 2021, 19:32

Miałem okazję się przyjrzeć w detalach Parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku, jeśli chodzi o SL to widziałem tylko dwie sztuki, nad lewym wejściem i nad prawym wejściem. Za to wewnątrz widziałem inną ciekawostkę, do stropu są przymocowane trzy rzędy źródeł wyładowczych, prawdopodobnie MIXów. Mam kilka zdjęć:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co do SL to w środku zaraz za wejściem był pstryczek więc nie mogłem odpuścić sobie wciśnięcia go :twisted: :
Obrazek

Obrazek

Tych wysokoprężnych źródeł wyładowczych nie widziałem zapalonych, ale na Wikipedii jest zdjęcie gdzie widać jedną z tych lamp świecących:
Obrazek
Wzięte z: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Gda% ... lskiej.jpg
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Lampka » 23 sierpnia 2021, 13:13

Pewnie trzymają je na specjalne okazje ;) Tak jak u mnie, np. w kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach tylko przy okazji pasterki lub innych uroczystości zaświecają wszystkie żyrandole i to też nie zawsze (standardowo świecą kinkiety na filarach). Żyrandole w nawie głównej są nieco częściej używane i tam w 2006r wkręcono świeczki kompaktowe Megaman (tak samo z resztą, jak w kinkietach na filarach). Te w kinkietach padły w większości w ciągu kolejnych 5-6 lat, natomiast te w żyrandolach przetrwały w większości aż do wymiany na LEDy w 2018r. Za to w nawach bocznych znajdują się żyrandole włączane zupełnie "od święta", gdzie nie było żadnej modernizacji - do dziś są tam wkręcone zwykłe żarówki świecowe, w dodatku z różnych serii (część z nich to matowe przykopciałe Piły / Polampy, niektóre na pewno pamiętają PRL).

Swoją drogą ciekawe są same oprawy na te MIXy - wyglądają na coś bardzo starego, mogącego pamiętać jeszcze epokę wiader, popularnych z resztą kiedyś w Gdańsku.

Fajnie że te SL jeszcze działają - jak masz możliwość to pozyskaj je :)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez trojmiejski » 23 sierpnia 2021, 18:48

Jak dla mnie to te oprawy to są tożsame z PRLowskimi żyrandolami, te MIXy są jakieś przerośnięte jak na rozmiar oprawy.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Lampka » 26 sierpnia 2021, 00:09

Możliwe, pytanie czy one nie były też dedykowane do żarówek lub mixów reflektorowych, które tam raczej wyglądałyby ładniej.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Wojtek26162 » 6 czerwca 2022, 16:16

Ciekawe oświetlenie, jakie napotkałem w Katedrze św. Januarego w Neapolu (Włochy). Tak jakby dwa "kandelabry" z pięcioma lampami rtęciowymi, na oko 80W lub 125W. Ogólnie lampy zużyte w różnym stopniu, gdyż nawet na fotkach widać, że jedne świecą mocniej, a inne słabiej, ale mimo tego 100% jest sprawnych, a do tego samo rozwiązanie z takim oświetleniem także oryginalne w swoim rodzaju :) Fotki choć paskudne i robione w pośpiechu, to jednak ze względu na unikatowy typ tego oświetlenia zdecydowałem się je pokazać:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Lampka » 10 czerwca 2022, 09:59

Te rtęcióweczki mogą być też 50W - wyglądają na bardzo małe, chyba że jest to kwestia braku porównania z innymi elementami.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez PhilipsMalaga212 » 1 października 2023, 18:25

Kościół Benedyktynek w Jarosławiu, ES-System OCP-70 oraz OURW
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Miłośnik opraw rtęciowych
Avatar użytkownika
PhilipsMalaga212
 
Posty: 378
Dołączył(a): 5 lipca 2023, 19:31
Lokalizacja: Jarosław

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez trojmiejski » 5 grudnia 2023, 18:34

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni oświetlona sodowymi Stradami OUS-400:
Obrazek

Obrazek

W 2012 roku pokazywałem zdjęcia za dnia:
trojmiejski napisał(a):W związku ze świętami przedstawię temat opraw oświetleniowych trochę inaczej.
Strady na poniższych zdjęciach oświetlają wnętrze parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa gdy nie ma światła słonecznego. Chociaż przyzwoitość nakazywałaby zastosowanie w takim miejscu białego źródła światła to niestety, wkręcona jest soda:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość