Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez toomm40 » 30 września 2015, 13:43

klimaty oświetleniowe jednej z poznańskich parafii-do dziś zachowały się tam drewniaki i OZPR-y. nie wiem, czy świecą , ale pamiętam,że dobre 25-30 lat temu siedziały w nich MIX-y

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i OZPR-ki, jeden z nich ma pęknięty klosz

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i jeden się schował w choinkach

Obrazek
Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Whites86 » 30 września 2015, 16:13

Malagi chyba Michał wieszał bo tak estetycznie ułożonych przewodów jeszcze nie widziałem :P
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez toomm40 » 9 listopada 2015, 20:51

oświetlenie z dawnych czasów, jakie można spotkać w jednej z poznańskich kaplic cmentarnych

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez amisiek » 9 listopada 2015, 21:03

Smutne to oświetlenie. Smutne jak 3 symfonia Góreckiego, op.36

Pod tym względem oświetlenie pasuje do miejsca, w którym się znajduje.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez qba » 10 listopada 2015, 02:25

Ma swój klimat. Zwłaszcza te matowe żarówki. Ciekawe czy to stare Polampy, czy już jakiś nowszy wynalazek ( Apollo lub ANS). W katedrze w Kołobrzegu także były w dwóch bocznych nawach kute z miedzi żyrandole i kinkiety, zaprojektowane i wykonane w latach 70 przez miejscowego plastyka Stanisława Piętkę i także z mieszanką przezroczystych i matowych żarówek, co mi się zawsze podobało. Jak ostatnio byłem to jednak już wszędzie niemal świeciły tam kompakty. pamiętam także niewielki sklepik z dewocjonaliami mieszczący się w katedrze, a w nim z obu stron na ścianach było po jednym plafonie P bez klosza i z żarówkami matowymi 150 W. Te matowe 150tki były tam bardzo długo, myślę, że regularnie wymieniano je na takie same. Jakoś przed świętami w 1997r udałem się tam po opłatek, licząc, że zobaczę owe żarówki ( jeszcze parę miesięcy wcześniej były, a na pewno przynajmniej jedna), a tymczasem w miejscu jednego z plafonów wisiał już kinkiet z przyciemnioną szybką i przezroczystą dwusetką, zaś w drugim plafonie nie było żadnej żarówki. Nieco później trafiła tam zwykła, przezroczysta 100tka z 2skrętką.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez toomm40 » 11 listopada 2015, 01:04

żarówki są tam różne, jako że oświetlenie działa tam rzadko i krótko, więc są jeszcze Polampy z epoki, ale są też Apollo,Spectrum i jeszcze jakieś
nie wiem, jakie są te reflektorowe

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez CDM » 12 listopada 2015, 21:39

Whites86 napisał(a):Malagi chyba Michał wieszał bo tak estetycznie ułożonych przewodów jeszcze nie widziałem :P

Chyba jednak nie ;)
toomm40 napisał(a):klimaty oświetleniowe jednej z poznańskich parafii-do dziś zachowały się tam drewniaki i OZPR-y. nie wiem, czy świecą , ale pamiętam,że dobre 25-30 lat temu siedziały w nich MIX-y

Potwierdzam, były, ale jeszcze w latach 90tych namówiłem księdza na przeróbkę z MIXów 250 na LRF 125 i w sobotnie przedpołudnie oprawy przeszły metamorfozę :)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez Whites86 » 12 listopada 2015, 22:18

przepraszam chciałem napisać ze wieszał to Michał Lub Maciej :P wybacz mi pomyłke
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez mateusz » 12 listopada 2015, 23:39

Ja szczerze mówiąc nie pamiętam już kiedy ostatnio widziałem żarówki w tak dużych ilościach w oświetleniu jakiegoś kościoła... Raczej we wszystkich kościołach, w jakich bywałem zastąpiły je kompakty.Nie zawsze wyglądało to estetycznie, zwłaszcza w zabytkowych konstrukcjach. W niektórych kościołach świetlówki kompaktowe pojawiły się jeszcze w latach 90, kiedy były one niemal całkowitą nowością....
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oświetlenie kościołów i terenów parafii

Postprzez jacekk » 12 listopada 2015, 23:58

mateusz napisał(a):Ja szczerze mówiąc nie pamiętam już kiedy ostatnio widziałem żarówki w tak dużych ilościach w oświetleniu jakiegoś kościoła... Raczej we wszystkich kościołach, w jakich bywałem zastąpiły je kompakty.Nie zawsze wyglądało to estetycznie, zwłaszcza w zabytkowych konstrukcjach. W niektórych kościołach świetlówki kompaktowe pojawiły się jeszcze w latach 90, kiedy były one niemal całkowitą nowością....


Teraz już wchodzą ledy. Rzadko chodzę do kościoła i jakie było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem kompletną ledyzację to tylko żona wie bo się jakoś dziwnie na mnie patrzyła :lol: Wszystkie halopaki, kompakty z zyrandoli i kinkietów na ścianach znikły, a zamiast nich pojawiły się ledowe świeczki z przeźroczystą bańką. Musze przyznać że ta modernizacja jest na wielki plus, nie dosyć że jest o wiele jaśniej to i barwa światła jest znacznie lepsza, wcześniej było mdłe światło kompaktów a obecne ledy są coś pomiędzy 3000k a 3500k. Pierwszy raz nie chciało mi się spać na kazaniu ;)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości