Oświetlenie Politechniki Poznańskiej

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Oświetlenie Politechniki Poznańskiej

Postprzez andrzejlisek » 8 czerwca 2007, 22:47

Oprawa oświetlająca hall-łącznik, znajdują się 4 takie oprawy, wyglądają na to, że były robione i zakładane w latach siedemdziesiątych.

Dodaję dwa zdjęcia, ponieważ nie dało rady zrobić takiego, żeby było widać i oprawę i świetlówki.
Załączniki
Oprawa2.jpg
Oprawa2.jpg (34.63 KiB) Przeglądane 10107 razy
Oprawa.jpg
Oprawa.jpg (77.25 KiB) Przeglądane 10105 razy
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Oświetlenie Politechniki Poznańskiej

Postprzez KaszeL » 8 czerwca 2007, 23:00

Widziałem te "oprawy" ciekawe, czy jest to samoróbka czy ktoś je seryjnie produkował. Tak czy siak widok jest imponujący. Swoją drogą, ciekawe jakie tam są świetlówki? 36/40W czy 58/65W?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie Politechniki Poznańskiej

Postprzez swietlik » 9 czerwca 2007, 11:17

Te "oprawy" to raczej samoróbka raz się przyglądałem nim. Są na rury 40W, te oprawy są stare i mogli by je już wymienić :twisted:
:arrow: andrzejlisek a czy widziałeś oprawy na świetlówki (te nowe) w salach wykładowych?? Ja widziałem jak się zapalają, żadna nie migała więc mają one chyba stateczniki elektroniczne.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie Politechniki Poznańskiej

Postprzez andrzejlisek » 9 czerwca 2007, 12:31

Pewnie myślisz o salach A,B,C,D. W sali D mamy kilka wykładów.
Według mnie tam są standardowe oprawy rastrowe do montażu natynkowego. Rzeczywiście świetlówki zapalają się natychmiast. Przyglądałem się temu dokładnie, wydaje mi się, że raz niektóre świetlówki zapalają się od razu, a raz na ułamek sekundy od włączenia świecą słabo i rozbłyskają. Sam jestem ciekaw, czy tam są elektroniczne stateczniki, czy zimny zapłon.

Ciekawe, że nigdzie indziej nie spotykałem świetlówek 36W zapalających się natychmiast.

Czy w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych znano już lampy metalohalogenkowe?

Wracając do opraw w hallu to być może zrobione specjalnie na zamówienie. Zauważ, że tak naprawdę są zamontowane standardowe (w tamtych czasach) oprawy na dwie świetlówki, jedna przy drugiej.

W jednej takiej oprawie jest 18 świetlówek 36W, więc oprawa zużywa ok. 650W. W hallu są cztery. Wydaje mi się, że jak modernizować, to trzeba założyć minimum 6 lub lepiej 8 lamp metalohalogenkowych 400W

Z drugiej strony to ma swoją zaletę: Jeżeli jedna świetlówka przestanie działać, to nikt nie zauważy, że jest odrobinę ciemniej. Z kolei, jak jest mało źródeł dużej mocy, to przepalenie się jednej lampy jest bardzo widoczne.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Oświetlenie Politechniki Poznańskiej

Postprzez KaszeL » 9 czerwca 2007, 16:28

Ja myślę, że pewnie są wykonane przez studentów jako jedna z pracy dyplomowych? Zakładając świetlówki 40W, mamy 720W na oprawę. A gdzie straty w dławikach? Kondensatory kompensujące moc bierną pewnie też dawno już powysychały. W takim przypadku myślę, że można założyć spokojnie 1000VA na jedną oprawę. Metalohalogenki są jednak nieco efektywniejsze, niż te stare świetlówki. Gdyby tak wstawić 10x 250W, to pewnie było by równie jasno. Inna sprawa to to, że gdyby ten hal by wystarczająco wysoki, to można by było wstawić jedną oprawę o mocy 2000W i byłby spokój :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie Politechniki Poznańskiej

Postprzez pekaes » 9 czerwca 2007, 16:52

W jednej takiej oprawie jest 18 świetlówek 36W, więc oprawa zużywa ok. 650W. W hallu są cztery. Wydaje mi się, że jak modernizować, to trzeba założyć minimum 6 lub lepiej 8 lamp metalohalogenkowych 400W

A dlaczego metalohalogenkowych? Metalohalogenki nie zapalają się od razu jak to jest w przypadku świetlówek. Lepiej dać nowe oprawy świetlówkowe ze statecznikami elektronicznymi (skuteczność świetlna nowych świetlówek to 93lm/w, czyli porównywalna do ceramicznych metalohalogenków).
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: Oświetlenie Politechniki Poznańskiej

Postprzez KaszeL » 9 czerwca 2007, 18:35

Idąc w tę stronę, można spokojnie osiągnąć 104lm/W z nowych świetlówek T5. A to jest już poza zasięgiem większości metalohalogenków.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie Politechniki Poznańskiej

Postprzez pekaes » 9 czerwca 2007, 19:32

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest natychmiastowe zapalenie się lamp po włączeniu zasilania, a w przypadku MH trzeba trochę poczekać na ostygnięcie lampy
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: Oświetlenie Politechniki Poznańskiej

Postprzez KaszeL » 9 czerwca 2007, 19:52

Myślę, że to akurat nie jest specjalny problem. Takiego typu oświetlenie świeci albo 24/7 albo zapala się raz i gasi na końcu dnia.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie Politechniki Poznańskiej

Postprzez pekaes » 9 czerwca 2007, 19:55

Ale elektrownia lubi czasem odłączyć prąd 8-) , i wtedy co najmniej 10 min bez światłą
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Następna strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości