[Warszawa] Uniwersam Grochów

oświetlenie obiektów handlowych jak sklepy, stragany, supermarkety i hipermarkety

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez oskard » 6 kwietnia 2016, 22:16

Jakieś dwa tygodnie temu przypadkiem znalazłem ten wątek, od razu przejrzałem cały. I obiecałem sobie, że podzielę się czymś co mam, a czego tu nie spotkałem - zdjęciami nocnymi. Pamiętałem, że robiłem je na pewno ponad rok temu, tylko trzeba było wolnej chwili by poszukać ich na dysku. Dzisiaj się w końcu udało :).
Zdjęcia pochodzą z października 2014 roku - miałem jeszcze robić poprawki, ale nie wyszło jakoś... Tak prawdę mówiąc, to i tych nie planowałem, ale myślę sobie - mówi się od jakiegoś czasu o rozwałce, to nie zawadzi na wszelki wypadek cyknąć kilku ujęć. A i tak "kiedyś tam" zrobi się profesjonalną fotorelację. Jak to zwykle bywa, wspomniane "kiedyś tam" nie nastąpiło nigdy, ale fotki zrobione na szybko pozostały i bardzo mnie cieszy, że zdecydowałem się je zrobić :)
No to po kolejku.
Najpierw widok z ronda Wiatraczna:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tu jako bonus - zdjęcie jednego z OZPR-ów na pętli tramwajowej (ten z pierwszych dwóch zdjęć):
Obrazek
Elewacja od strony ronda:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Elewacja południowo-zachodnia, widok od strony przejścia na Męcińską:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ta sama elewacja, ale w widoku z al. USA:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak w ogóle to wielkie dzięki dla Amiśka za tak szczegółowe uwiecznienie tego miejsca. Dla mnie to cała masa wspomnień - od najwcześniejszych lat, które zanotowała moja pamięć, bywałem w tym sklepie, mimo iż znajduje się w sąsiedniej dzielnicy. Ale dojazd prosty - czymkolwiek co jedzie z okolic Targowej na Wiatraczną, praktycznie 20 minut jazdy. Praktycznie minimum raz, a często i dwa w miesiącu bywałem tam.
Ubywa tych miejsc z "mojego świata"... Takie sklepy są najlepsze dla człowieka, który musi coś kupić, a przytłacza go przestrzeń i atmosfera galerii lub supermarketu. A tyle tam było w wyposażeniu starocia wszelkiego, wszędzie znaczek "Społem", stare posadzki, oprawy świetlówkowe na suficie, regały, lady, nawet te czerwone folie naklejone na szyby spożywczego na parterze, miały klimat żywcem z PRL-u wyciągnięty.
No cóż - wszystko przemija, a ja mam wrażenie, że coraz bardziej i dynamiczniej odpływa w niebyt to, w czym wyrosłem, a nowego nie chcę znać, oglądać i korzystać bo po prostu - źle się w nowym czuję. I wśród nowej architektury, i infrastruktury (w tym oświetlenia), i w nowych wnętrzach. Pozostaje więc "okopać się" tu gdzie mieszkam, dopóki i to miejsce nie zacznie się zmieniać :roll: ...
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez Beton » 6 kwietnia 2016, 22:51

oskard napisał(a):No cóż - wszystko przemija, a ja mam wrażenie, że coraz bardziej i dynamiczniej odpływa w niebyt to, w czym wyrosłem, a nowego nie chcę znać, oglądać i korzystać bo po prostu - źle się w nowym czuję. I wśród nowej architektury, i infrastruktury (w tym oświetlenia), i w nowych wnętrzach. Pozostaje więc "okopać się" tu gdzie mieszkam, dopóki i to miejsce nie zacznie się zmieniać :roll: ...


Nie tylko Ty tak masz, mnie też to niesamowicie wkurza ;) Dodając do tego brak jakiegoś plastyka miejskiego, uporządkowania, ten cały urbanistyczny śmietnik jaki się nam serwuje od lat, nasze miasta zaczynają się zamieniać w naprawdę smutne i bezpłciowe przestrzenie. Dopiero teraz się mówi o tym, że tą architekturę należy chronić i restaurować poprawnie. O wiele za późno, jakieś 10 lat. Moje miasto (Puławy) zmieniły się na gorsze do tego stopnia, że nie wyobrażam sobie powrotu i życia tam kiedykolwiek, chyba, że na późną emeryturę, i to jeśli nie będę miał innego wyjścia.

Teraz żałuję, że nie wybrałem się zobaczyć uniwersamu przed zniszczeniem, szczególnie tych sprawnych neonów...ech. To już nie nasz kraj, to kraj developerów i "przestrzeni niczyich", które można bez problemu oddać zachodnim bankom.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez oskard » 6 kwietnia 2016, 23:16

Beton napisał(a):Nie tylko Ty tak masz, mnie też to niesamowicie wkurza ;) Dodając do tego brak jakiegoś plastyka miejskiego, uporządkowania, ten cały urbanistyczny śmietnik jaki się nam serwuje od lat, nasze miasta zaczynają się zamieniać w naprawdę smutne i bezpłciowe przestrzenie.

Prawda, taki to w ogóle paradoks - niby kolorowiej, a jednak smutniej... Taki pstrokaty, choć przygnębiający chaos. Do tego w wielu miejscach wyzuty z jakiejkolwiek przytulności - wiele nowych, podobno komfortowych osiedli apartamentów, mnie osobiście odstrasza tak swoim wyglądem, rozmiarem, sztuczną kompozycją zieleni, jak i ogólnie całokształtem. Byłem raz w jednym po odbiór przedmiotu z allegro - tam nawet normalnych schodów nie było :shock: . U nas w bloku jest i winda, i schody - jak kto chce. A tam jakieś ewakuacyjne tylko znalazłem, ukryte, strome i bez oświetlenia - po omacku musiałem iść (wieczór był i czarnica totalna). Do tego labirynt korytarzy, jakieś kamery, fotokomórki... wrażenie jak z tego szpitala w filmie "Coma" :mrgreen: Odebrałem, zapłaciłem i czym prędzej z powrotem na dół, do furtki i na normalną ulicę, pomiędzy normalne bloki z lat 60-tych.

Dopiero teraz się mówi o tym, że tą architekturę należy chronić i restaurować poprawnie. O wiele za późno, jakieś 10 lat. Moje miasto (Puławy) zmieniły się na gorsze do tego stopnia, że nie wyobrażam sobie powrotu i życia tam kiedykolwiek, chyba, że na późną emeryturę, i to jeśli nie będę miał innego wyjścia.

Teraz żałuję, że nie wybrałem się zobaczyć uniwersamu przed zniszczeniem, szczególnie tych sprawnych neonów...ech. To już nie nasz kraj, to kraj developerów i "przestrzeni niczyich", które można bez problemu oddać zachodnim bankom.


Z tym nie ma co polemizować, zwłaszcza w ostatnim zdaniu - trafna, ach gorzka refleksja... Pełna zgoda :!:
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez Beton » 6 kwietnia 2016, 23:38

Osiedla developerskie to jest temat na książkę (zresztą już ktoś chyba coś miał wydać na ten temat) :mrgreen: . Pełno absurdów i trików "jak wycisnąć możliwie najwięcej kasy z każdego centymetra kwadratowego". Podobnie grodzenie osiedli, stawianie szlabanów, przez co te osiedla wyglądają jak więzienie z wysokim płotem, dla ludzi chcących się odgrodzić od pospólstwa...

No i to burzenie kultowych budynków, jak uniwersam, charakterystycznych dla dzielnicy, osiedla. Już pomijając ten cały śmietnik, który tam zrobiono, podobno zły stan budynku - ludzie bezpowrotnie stracili fryzjera, którego znali od 30 lat, panią Wiesię, która tam pracowała od nowości, no i w końcu budynek - z wielkimi neonami, zaprojektowany przez polskiego inżyniera, zbudowanego za nasze (lub pożyczone z zachodu :mrgreen: ) pieniądze. Który już się wtopił w krajobraz i był jego częścią, ludzie się tam spotykali, pamiętam mnóstwo zdjęć robionych pod neonem "praga południe" jeszcze z czasów, jak istniał portal grono.net.

Teraz będą mieli dziadowski kawał developerskiej, powtarzalnej i nudnej i sztampowej architektury, z apartamentami i galerią w przyziemiu. Takiej, jaka zalewa cały kraj, po jeszcze gorszym okresie lat `90 i stylem a`la solpol Wrocław. Szkoda, kolejne takie miejsce zostanie tylko na zdjęciach i przejeżdżając przez rondo wiatraczna pewnie nawet nie zauważę, że tutaj kiedyś stał budynek z historią i naprawdę świetnymi neonami. Szkoda, ciekawe, kiedy ludzie i osoby z "góry" zauważą, jak zepsuliśmy swoje miasta i przerobiliśmy je na wydmuszki, w których nikt nie chce mieszkać, nie czuje się w żaden sposób związany ze swoim miastem - bez wahania wyjedzie na zachód... lejąc ciepłym moczem na zasady urbanistyki, historię, wspólną przestrzeń....

Ale już robimy OT ;)

Zdjęcie ze skyscrapercity - neonowe "pasy" z dachu budynku miele koparka.

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Poprzednia strona

Powrót do Obiekty handlowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość