Oświetlenie pomieszczenia 6x6mx3,5m

oświetlenie obiektów handlowych jak sklepy, stragany, supermarkety i hipermarkety

Re: Oświetlenie pomieszczenia 6x6mx3,5m

Postprzez bmisilo » 20 grudnia 2015, 21:41

Myślałem właśnie o takiej oprawie jak mam na warsztacie Obrazek
Wszystko się jutro rozstrzygnie, dzięki jak na razie za pomoc w doborze światełka.
Kupię wirnik typ 300.1200 do odkurzacza Predom-Zelmer.
Avatar użytkownika
bmisilo
 
Posty: 219
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 5 maja 2011, 22:28
Lokalizacja: Jarosław

Re: Oświetlenie pomieszczenia 6x6mx3,5m

Postprzez FOX » 20 grudnia 2015, 22:37

Myślałem właśnie o takiej oprawie jak mam na warsztacie

jest to OWF



Niestety większość sprzedawanych OWFów to oprawy pochodzące z lat 90 czyli z czasów kiedy były najbardziej popularne. Ich podstawową wadą były klosze które z biegiem lat praktycznie zawsze żółkły co zdecydowanie pogarszało jakość światła. Kolejny problem to pękające od temperatury oprawki, w OWFach niestety były one mocowane za pomocą dwóch cienkich klipsów które przy użyciu większej siły przy wymianie świetlówki po prostu pękały.
Do kosztów dodaj konieczność wymiany kondensatorów kompensacyjnych, czasem któregoś ze stateczników i okaże się że za taką samą kwotę mogłeś kupić nową oprawę z wyższej półki.
Oczywiście to wszystko tyczy się używanych OWFów. To jakiej obecnie są jakości tego nie wiem.

Niestety zakup używanych opraw praktycznie zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami lub pracą jaką należy poświęcić przy doprowadzeniu ich do bezawaryjnej pracy.
Często oprawy z lat 70-80 będą zdecydowanie dłużej służyć od tych z początku lat 90 ponieważ były wykonane z dużo solidniejszych materiałów.
Niestety i w tym przypadku będą wymagać drobnego lub większego wkładu pracy w postaci czyszczenia, wymiany kondensatorów kompensacji mocy biernej lub oprawek ( jeżeli są z plastiku)

Przed zakupem koniecznie sprawdź stan instalacji w tym lokalu. Z tego co widać na zdjęciu przewód zasilający istniejący żyrandol idzie najprawdopodobniej w rurce bergmanowskiej. Jeżeli jest tam przedwojenny przewód około 1mm ze sparciałą izolacją i w oplocie bawełnianym to kiepsko widzę obciążenie planowanych opraw.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Oświetlenie pomieszczenia 6x6mx3,5m

Postprzez qba » 20 grudnia 2015, 22:55

Tak, OWF mimo fajnego wyglądu mają ten problem z ułamującymi się oprawkami. Niedawno w pracy w szatni usiłowałem wymienić w takiej rurę i nic z tego. Ostatecznie OWF zostaly wymienione na ledowe plafony.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie pomieszczenia 6x6mx3,5m

Postprzez bmisilo » 21 grudnia 2015, 18:14

Dzięki za odpowiedzi. Myślę, że dopiero po świętach to będę ogarniać. Ja tylko będę wynajmować, także kosztów nie chcę. Instalacje i tak zrobię sobie po wierzchu na uchwytach paskowych, ewentualnie w rurce i prosto do licznika. No mój OWF jest w super stanie wcześniej świecił w łazience teraz to mi stół oświetla:) Jeszcze nie wiem co z tego będzie bo piec ma pękniętą żeliwną rure przy kominie. Bo jak mam za wszystko płacić to zrezygnuje i poszukam coś innego na swoją działalność. Ale będę dobrej myśli że właściciel ogarnie to trochę.
Kupię wirnik typ 300.1200 do odkurzacza Predom-Zelmer.
Avatar użytkownika
bmisilo
 
Posty: 219
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 5 maja 2011, 22:28
Lokalizacja: Jarosław

Re: Oświetlenie pomieszczenia 6x6mx3,5m

Postprzez KaszeL » 22 grudnia 2015, 00:20

Ja mam dla Ciebie inną propozycję. Jeśli potrzebujesz dużo światła, a budżet jest mały, to poszukaj używanych opraw na metalohalogenki 150W. Z jednej takiej oprawy masz 12000lm, czyli mniej więcej tyle co z 4 świetlówek 36W o barwie 865. Oprawy bywają na alledrogo bajecznie tanie, spokojnie w okolicach 50zł znajdziesz. Za stówę jest już spory wybór. Do tego tanie źródełko za 30zł 150W/942 i masz światła aż nadto. Przy 4 takich oprawach będziesz miał jasno jak w dzień bez potrzeby lokalnego doświetlania. Jak chcesz, to daj znać pomogę poszukać jakiejś sensownej oprawy i źródełka.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie pomieszczenia 6x6mx3,5m

Postprzez bmisilo » 1 stycznia 2016, 22:28

Niestety zrezygnowałem ze względu nie niesprawny piec i grzyb na ścianach. Po prostu szybciej czy później na pewno bym chorował przez grzyba. Ale serdecznie dziękuje za pomoc i rozwianie wątpliwości.
Kupię wirnik typ 300.1200 do odkurzacza Predom-Zelmer.
Avatar użytkownika
bmisilo
 
Posty: 219
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 5 maja 2011, 22:28
Lokalizacja: Jarosław

Re: Oświetlenie pomieszczenia 6x6mx3,5m

Postprzez amisiek » 1 stycznia 2016, 22:32

bmisilo napisał(a):Niestety zrezygnowałem ze względu nie niesprawny piec i grzyb na ścianach. Po prostu szybciej czy później na pewno bym chorował przez grzyba.

To bardzo dobra decyzja. Odgrzybianie wcale nie jest proste, oprócz niesprawnego pieca prawdopodobnie są tam dodatkowo problemy z wentylacją. Także lepiej poszukać innego lokum.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia strona

Powrót do Obiekty handlowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości