[Warszawa] Uniwersam Grochów

oświetlenie obiektów handlowych jak sklepy, stragany, supermarkety i hipermarkety

[Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez amisiek » 21 grudnia 2015, 21:51

Przedstawiam obszerną relację z jednego z ostatnich obiektów, którego oświetlenie przetrwało w niezmienionej formie z epoki PRL. Sam obiekt również. Niestety to się zmieni - z początkiem stycznia 2016 rozpocznie się rozbiórka Uniwersamu Grochów. W tym miejscu będzie nowe centrum handlowe.
Widoczny niżej neon na szczęście zostanie zachowany
Obrazek
Jeden z dwóch neonów zostanie odnowiony i będzie świecić na elewacji nowego budynku, który powstanie w tym miejscu.
Obrazek
Tym drugim neonem zaopiekuje się znane nam Muzeum Neonów
Obrazek

Jeśli mogę wierzyć mojej pamięci, budynek przetrwał cały swój czas w niemal niezmienionej formie, co prawda zmieniały się stoiska i podział przestrzeni na dole i na górze, ale ogólnie konstrukcja jest taka sama. W latach PRL nigdy nie miał tak dobrego zaopatrzenia jak teraz, ale to akurat mnie nie dziwi.

Oświetlenie główne obu pięter hal sprzedażowych stanowią oprawy świetlówkowe obsadzone rurami T8, stateczniki klasyczne, elektromagnetyczne.
Obrazek
Oświetlenie w opłakanym stanie, wiele rur nie świeci od dawna, część opraw jest wyłączonych
Obrazek
Dominują rury T8 Polampu w barwie 765, niestety niektóre padnięte całkiem, zapłonniki również mają sklejone styki.
Obrazek
ale zdarzają się także 865 Osram, a także 765 Razno i 865 General Electric

Obrazek

Obrazek

Ku mojemu zdziwieniu są nawet rury w barwie podobnej do 640 i to wszystko T8. Dosłownie dwie sztuki T12 na cały sklep, reszta T8.
Obrazek

oprócz opraw widoczne są także wentylatory - Uniwersam nie miał klimatyzacji, ale wentylację i ogrzewanie miał dość sprawne
Obrazek
Obrazek
Obrazek

uchwyty na znaną nam już kamerę
Obrazek
i same kamery
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obejrzyjmy oświetlenie jeszcze raz
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Jak wyglądały te oprawy czterdzieści lat temu? O, tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ja pamiętam, jak to świeciło
Obrazek
W ogóle pamiętam lata świetności tego budynku, był to jeden z niewielu sklepów w Warszawie, gdzie stosowano kurtyny powietrzne, by hałas z zewnątrz nie wchodził do środka. Obecnie czasy świetności ma dawno za sobą, podobnie kawiarnia Astoria, która tam też się znajduje.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez Beton » 21 grudnia 2015, 22:00

Nie będę się wypowiadał na temat burzenia pawilonu pod bloczki i demontażu neonów, bo mnie krew zalewa.

Super fotorelacja! Sam mam zamiar jechać do Warszawy specjalnie po to, żeby uwiecznić jeszcze działające neony nocą. To chyba ostatnia działająca, taka duża instalacja z lat 70 w Polsce. Kamery warte uratowania, szkoda, że mam tak daleko do Warszawy. Ile ich tam jest?
Ostatnio edytowano 21 grudnia 2015, 22:14 przez Beton, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez SL100 » 21 grudnia 2015, 22:14

Jejku... jak ja uwielbiam takie miejsca. Szlag mnie trafia jak slysze o burzeniu takiego obiektu, w dodatku jak jeszcze chcą w miejscu czegoś takiego galerie postawić to już można szału dostać...
Ten klimat.... nawet mnie nie było jeszcze gdy takie miejsca były w użytkowaniu. Niestety, coraz mniej starych domów handlowych, a szkoda
Jestem ciekaw, czy gdzieś w Polsce jest/ zostanie odnowiony tego typu budynek ze wszystkimi szczegółami, w tym oświetleniem
Była u mnie w mieście hala targowa, ale niestety jakieś z dobre 9 lat temu zamknęli ją (widziałem przez okno kalendarz na którym "zatrzymał się czas") a pare lat temu zburzona. W jej miejscu powstał blok mieszkalny. Przez okna widziałem w środku całą masę BNek ( w wersji zarówno na jedną rurę jak i na dwie), WOSy i OPK (w pomieszczeniu biurowym). Mam gdzieś nawet nagrane jak ekipa przy burzeniu ścian zahacza o kwiat z Malagami :mrgreen:
Dobre, że chociaż są rzeczy, które ktoś chce uratować z tego budynku. W dodatku są to neony, które tak na co dzień ciężko znaleźć...

Co do fotorelacji: świetna! Oby takich więcej u nas!
Avatar użytkownika
SL100
 
Posty: 302
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 września 2011, 11:09

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez amisiek » 21 grudnia 2015, 22:16

Nie mniej niż sześć sztuk. Żadna od dawna nie działa. Działały na pewno w latach osiemdziesiątych. Nie sądzę, by cokolwiek dało się prosto uratować stamtąd.
Przykro to mówić, ale pawilon w obecnej postaci był nie do uratowania. Z kilku powodów:
- nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ani matek z dziećmi w wózkach.
- ludzie nie chcą kupować w sklepie, który nie ma odpowiednio sprawnej klimatyzacji (ona była, ale nie dawała rady w upały, także można było powiedzieć, że jej nie ma właśnie wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna)
- Uniwersam miał ewidentnie problemy z materiałami, z których został zbudowany. Stal jest kiepskiej jakości i mocno zardzewiała, utraciła sporo wytrzymałości (widać to na przykład na schodach).
- Elementy lastrykowe są do wymiany, są problemy z instalacją elektryczną prowadzoną pod podłogą itp - to byłby bardzo gruby remont. Najlepiej zachowało się aluminium.
dowód - instalacja elektryczna jest prowadzona pod podłogą
Obrazek
a z drugiej strony jest problem - zasilanie biorą z góry, za pomocą kostek itp
Obrazek

Może jeszcze trochę zdjęć zrobię przy okazji (nie miałem ze sobą lustrzanki, tylko kieszonkowy aparat). Jest jeszcze ciekawa strona tutaj.

Wolałbym, by Uniwersam dało sie zachować, ale niestety byłoby to niesamowicie trudne - niezbędny byłby bardzo konkretny remont, praktycznie z wymianą wielu elementów konstrukcyjnych. To bardzo poważna robota.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez FOX » 21 grudnia 2015, 22:42

wnętrza z klimatem :D, szkoda że to wszystko zostanie zrównane z ziemią
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez JeD » 21 grudnia 2015, 22:43

Skoro wiedzieli pewnie od dawna o wymianie, wiec olali konserwację po prostu dlatego pół mrok i nikt tego nawet kijem nie ruszył ;) Gdyby o to dbać było by inaczej, ale jakoś takie przeświadczenie jest stare=złe, a szczególnie jeżeli chodzi o PRL-owskie budowle. ;) Zaraz spotkam się z falą krytyki że nowe, piękne lepsze...Tya, szkoda że wszystko jest takie same...
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez amisiek » 21 grudnia 2015, 22:56

Wiesz, ten pawilon dałoby się odratować. Ale to są wieloletnie zaniedbania. Brak wind, trudna modernizacja. Budynek wymaga radykalnych prac remontowych i to nie jest jakiś detal, ale rozbieranie konstrkcji budynku i wymiana niektórych dużych elementów. A następnie budowa wnętrza praktycznie od zera.

Na deser - nawet w największym okresie swojej świetności w czasach PRL, Uniwersam Grochów nie miał jednego.

Nie miał TAKIEGO zaopatrzenia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
w większości odzież i bielizna to są polskie firmy (tego bardzo brakuje w nowych centrach handlowych!)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
taki był asortyment sprzedaży i usługi na piętrze:
Obrazek
(też historyczne, bo kto dziś wie co to była repasacja pończoch i po co to było?)

Etykietki jak z epoki
Obrazek
Tylko Ludwik ciągle stał ten sam *)
Obrazek

Mogę to ocenić, mieszkałem tam blisko przez pół mojego życia. Pamiętam jak to wyglądało w poprzedniej epoce, robiłem tam zakupy, w zakładzie polifoto wywoływałem zdjęcia. Tylko w Astorii nie bywałem. Na dyskotece owszem.
--
tak, na podstawie Jacka Skubikowskiego.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez Beton » 21 grudnia 2015, 23:42

Chwała Ci za te zdjęcia :) Co do problemów, z którymi boryka się budynek, wszystko jest do zrobienia, tylko nie w naszym kraju. Tak bardzo staliśmy się pod tym względem jak uwielbiana Ameryka - rozwalimy dosłownie wszystko, jeżeli tylko z kwadrata ziemi da się wyciągnąć forsę. Na nic protesty ludzi (akurat okoliczni mieszkańcy są przeciwko wyburzaniu uniwersamu), jakiekolwiek argumenty o wtopieniu się budynku w otoczenie, rewelacyjnych zachowanych neonach, charakterystycznej architekturze zmiatanej z powierzchni ziemi hurtowo w ostatnich latach... Szczerze mówiąc czarno to widzę i za kilkanaście lat okaże się, że jeżeli zostały nam jakieś domy handlowe z lat 60,70, to z wyprutymi wnętrzami i nie przypominające oryginału. Przecież jak pojawi się inwestor z odpowiednią gotówką, można zburzyć wszystko. Zostaną pewnie głównie paskudne blaszaki z lat 80, które stoją na nieatrakcyjnych działkach i blokowiska.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez Utilizer » 21 grudnia 2015, 23:44

Jestem troszkę zaskoczony że to się uchowało przez tyle lat... szczególnie te kamery :shock:
Lubię taką starą modernistyczną architekturę, ale tego to akurat szkoda mi nie będzie :roll: Jak był nowy to wyglądał w miarę fajnie, ale z tego co widzę teraz...

Te plafoniery mleczne robią jako oświetlenie awaryjne :?:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Warszawa] Uniwersam Grochów

Postprzez Whites86 » 22 grudnia 2015, 16:59

marzy mi się nagrać tam filmik jak całe oświetlenie nagle startuje :mrgreen:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Następna strona

Powrót do Obiekty handlowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości