Dziwne źródła światła

oświetlenie hal sportowych i wszelkich innych obiektów sportowych o charakterze zamkniętym

Re: Dziwne źródła światła

Postprzez KaszeL » 15 września 2007, 13:05

elek napisał(a):Iwasaki produkuje lampy EYE SDX o mocach od 50W do 400W i są to lampy "White soda" o CRI >80 na trzonek E27 i E40.


No proszę, tego nie wiedziałem. Chociaż z drugiej strony, to zastanawiam się poco. SDW są produkowane jako lampy akcentowe, najczęściej wykorzystywane do oświetlania żywności. W takich zastosowaniach potrzebne są małe moce i kompaktowe oprawy. 50 i 100W w zupełności wystarcza. Natomiast do oświetlenia większych powierzchni spokojnie można zastosować metalohalogenki, które mają sporo wyższą efektywność od takich SDW.

neon44 napisał(a):Skoro były znane od lat 60-tych to nie stosowano ich przez 30 lat na wysoką skalę ze względu na duże koszty produkcji


I dość kiepską trwałość. Tylko 2000h w wersjach 400-1000W i tylko 1000h w wersji 2000W.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Dziwne źródła światła

Postprzez qba » 17 września 2007, 17:13

Po przeanalizowaniu tabeli stwierdziłem że źródła światła miało temperaturę barwową 2700 lub 2800K, podobną jak żarówka.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Dziwne źródła światła

Postprzez KaszeL » 17 września 2007, 19:40

No to faktycznie zagadka. Metalohalogenki produkują od 3000k
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Dziwne źródła światła

Postprzez qba » 17 września 2007, 20:09

A 3000k w jakim stopniu jest zbliżona do barwy żarówki? A może ten luminofor (lub powłoka rozpraszająca) na lampach powodował takie wrażenie? Trudno mi jednoznacznie określić, jaka mogła to być temperatura barwowa.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Dziwne źródła światła

Postprzez elek » 17 września 2007, 20:45

No to faktycznie zagadka. Metalohalogenki produkują od 3000k

Robią od 2800*K ale dopiero od niedawna (np Philips CosmoWhite CPO-TW)
Ja stawiam że to były metalohalogenki o barwie 3000*K, trudno odróżnić 2800*K od 3000*K.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Dziwne źródła światła

Postprzez qba » 28 października 2007, 12:30

Hala która opisywałem powyżej i juz nie istnieje stała na terenie nieistniejącej juz jednostki wojskowej. Obecnie pracuję na terenie innej jednostki wojskowej i tez jest tam hala, także oświetlana metalohalogenkami. Oprócz ciepłej barwy opisanej powyżej, sa tez źródła o odcieniu bardziej różowawym, oraz białym, ok 4000k. Zarówno Eliptyczne jak i tubularne. Tubularne to głównie te 4000k. W dwóch oprawach sa rtęciówki i blado wypadaja w porównaniu z MH. Pytałem się elektryka, czy to metalohalogenki (zdziwił się że wiem co to takiego) Wszystkie sa w oprawach typu OPR, z kloszem, ale s źródłem skierowanym trzonkiem do góry. Prócz klosza sa dodatkowo zasłonięte siatką. (A może to OPH?, były też i takie wersje, opraw przewieszkowych) W Szczecinie widziałem też jedną halę z tymi oprawami i na ciepłobuiałe MH. Czy współczesny Metalohalogenek odpali w tak starej oprawie do LRJ?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia strona

Powrót do Obiekty sportowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości