Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Wasze pokoje.

Postprzez Utilizer » 17 grudnia 2009, 18:55

MIX w pokoju jest bezsensu a w kuchni chyba lepiej użyć świetlówek. MIX w kuchni nie ma sensu z uwagi na takie sobie odwzorowanie barw, długi rozruch i wysoką cenę. W dodatku w większości opraw popaliły by się plastikowe oprawki. Dwie liniówki 40W albo 36W kosztują pewnie koło 10zł, prosta oprawa - belka to koszt 30-40zł. Wyjdzie nawet jaśniej niż w przypadku MIXa 160W, a i lepsze odwzorowanie barw nawet stosując 765
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6577
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Wasze pokoje.

Postprzez LUMILUXDELUXE » 18 grudnia 2009, 00:43

Myślę, że nie ma żadnego sensu przekonywać kolegi do świetlówek, skoro ich nie lubi. Jest to zrozumiałe, nie każdy musi je lubić. Natomiast zastosowanie lamp wyładowczych do oświetlenia pokoju to oczywiście nonsens. Po pierwsze - brak możliwości ponownego zapłonu bez ostygnięcia. Duża wada: efekt stroboskopowy, widoczny dużo bardziej niż przy świetlówce zasilanej statecznikiem magnetycznym. No i barwa światła.
Co do obudowania statecznika deskami, nie wiem czy jest to sensowne przy temperaturze, jaką wytwarza dławik.
Kolejna rzecz: olśnienie. Mam w domu mixa 250W i gdy czasem dla zabawy go odpalę, zjawisko olśnienia jest bardzo widoczne.
Ostatnia rzecz: lampy wyładowcze mają wprawdzie wysoką trwałość, ale tylko przy jednym zapłonie dziennie (jest to typowe dla użytku ulicznego i fabrycznego). Przy 10-15 zapłonach dziennie ich trwałość drastycznie spada.
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Wasze pokoje.

Postprzez XboXC » 18 grudnia 2009, 15:05

U mnie w domu występują średnio 1 do (rzadko) 3 zapłonów dziennie. Z reguły wieczorem jak włączam swiatło, to zgaszam jak ide spać. Nie włączam go w te i we w te, z resztą od chwilowego zapalenia mam "boczne" światło - świetlowkę z reklamą, która robi za lampkę nocną. Myślalem żeby sobie zamontować metalohalogeny, ale cena niestety mnie dobija i narazie dopóki nie spadnie - nie zamontuję ich. Nie chcę już się wykłócać na ten temat co daje lepsze RA, dlaczego świetlówki są takie, a nie inne. Zamontowalem sobie rtęciówkę, bo chciałem mieć coś innego. Jakbym wolał czyste światło, oryginalne to po prostu wkęciłbym sobie zwykłą żarówkę albo żarówkę halogenową. Miałbym i RA = 100 i kolor odpowiedni i w ogóle.
Soda jest bee, świetlówka jest bee, ale rtęć jest ... po prostu super :)
XboXC
 
Posty: 44
Zdjęcia: 11
Dołączył(a): 13 grudnia 2009, 01:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wasze pokoje.

Postprzez DocBrown » 18 grudnia 2009, 15:09

No właśnie kolor światła żarówki jest do bani, bo to jest za ciepłe, przymulające światło.
DocBrown
 

Re: Wasze pokoje.

Postprzez KaszeL » 18 grudnia 2009, 15:40

XboXC napisał(a):U mnie w domu występują średnio 1 do (rzadko) 3 zapłonów dziennie. Z reguły wieczorem jak włączam swiatło, to zgaszam jak ide spać. Nie włączam go w te i we w te, z resztą od chwilowego zapalenia mam "boczne" światło - świetlowkę z reklamą, która robi za lampkę nocną. Myślalem żeby sobie zamontować metalohalogeny, ale cena niestety mnie dobija i narazie dopóki nie spadnie - nie zamontuję ich. Nie chcę już się wykłócać na ten temat co daje lepsze RA, dlaczego świetlówki są takie, a nie inne. Zamontowalem sobie rtęciówkę, bo chciałem mieć coś innego. Jakbym wolał czyste światło, oryginalne to po prostu wkęciłbym sobie zwykłą żarówkę albo żarówkę halogenową. Miałbym i RA = 100 i kolor odpowiedni i w ogóle.


Nikt się z tobą nie wykłóca na ten temat. To Twój pokój, możesz w nim świecić nawet SOXem jak Ci się to podoba. Kilku z nas próbowało Ci wytłumaczyć, że to kiepski pomysł - no ale skoro uważasz, że wiesz lepiej - to przecież nie ma problemu. Przymusu żadnego nie ma w tej sprawie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wasze pokoje.

Postprzez XboXC » 18 grudnia 2009, 15:50

Po prostu ogólnie podobają mi się lampy wyładowcze. Wiem doskonale dlaczego w mieszkaniu przewagę ma świetlówka, ale mam swoje "widzi-mi się" i nie zainstaluje świetlówki. A skoro nie świetlowka, ani żarowka - to co mi da oświetlenie danego koloru? Poza wyładowczymi chyba tylko LEDy.
Soda jest bee, świetlówka jest bee, ale rtęć jest ... po prostu super :)
XboXC
 
Posty: 44
Zdjęcia: 11
Dołączył(a): 13 grudnia 2009, 01:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wasze pokoje.

Postprzez KaszeL » 18 grudnia 2009, 17:40

Nie no spoko, każdemu z nas podobają się takie lampy ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wasze pokoje.

Postprzez qba » 18 grudnia 2009, 18:27

Ja bym chyba nie wytrzymał przy rtęciówce w pokoju. A jak kiedyś wkręciłem 2 kompakty o barwie dziennej, to było ciemniej niż przy żarówkach. Nie zgodzę się, że przy 6500k jest jaśniej niż przy 3000k. W jednym markecie w tym roku zmienili wszystkie świetlówki z Daylightów na 3000k i od razu jaśniej się zrobiło i to dużo. (może wpłynęła na to także zmiana kolorystyki ścian i sufitów. )
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8355
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Wasze pokoje.

Postprzez Whites86 » 18 grudnia 2009, 21:59

A jak kiedyś wkręciłem 2 kompakty o barwie dziennej, to było ciemniej niż przy żarówkach. Nie zgodzę się, że przy 6500k jest jaśniej niż przy 3000k

niezgodze sie ani z jednym ani z drugim ;) kazdy kompakt nawet najgorszy bedzie lepszy od żarówki
no chyba ze próbowales zastąpić zarówke 100W kompaktem 8W to bym sie niedziwił... pozatym barwa biała (6500K) jest duzo lepiej odbierana przez ludzkie oko bo jest zblizona najbardziej do swiatla naturalnego wiec zawsze jest odczucie ze przy zimnym kompakcie o tej samej mocy jest poprostu jaśniej
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wasze pokoje.

Postprzez KaszeL » 18 grudnia 2009, 22:06

Problem w tym, że tak na dobrą sprawę trzeba uważać nie tylko na temperaturę barwową - ale także na strumień. Im wyższa temperatura barwowa, tym lumenów musi być więcej żebyśmy się w takim świetle dobrze czuli.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości