Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez MRP200 » 7 października 2016, 22:56

Ja nawet pod wiatą w swoim OUKS-ie czegoś takiego bym nie zamontował. Tylko sprawne rury się liczą. Jak mi jakaś zacznie migać to wyląduje, tam gdzie jej miejsce. Dopalić zużytą świetlówkę zawsze mogę na stanowisku probierczym, i to w szybkim czasie, nie przekraczającym 2 godzin.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Postprzez Farel03 » 7 października 2016, 23:04

@Jed

Nie wiem , co wy macie do rur pracujących na Gratzu. Szkoda oczu ? Mnie oczy bolą od 3x Daylight. Obojętne czy 3 pasmowego , czy 1 pasmowego.
Pozatym mostek Gratza wyeliminował mi efekt stroboskopowy , przez co nie widać już migania rur gołym okiem (o czym już pisałem).
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez JeD » 7 października 2016, 23:51

No to masz jakieś dziwne oczy, katowanie się zdechłym Ra=60, który daje pewnie 50% swojego strumienia, nie działa źle na oczy a nowy 765 działa gorzej...no cóż...tak bywa. Przyczepiamy się, bo oświetlanie się w taki sposób jest w pewien sposób irracjonalny i nieestetyczny, żeby nie powiedzieć gorzej. Rura świeci, do tego momentu aż się normalnie zużyje, późniejsza chęć reanimacji na siłę daje więcej szkód, niż pożytku.
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Postprzez Farel03 » 8 października 2016, 00:10

@Jed

To nie jest 50% strumienia. Ale nie róbmy to dyskusji o tym , ile rura traci strumienia świetlnego w czasie , bo w przypadku każdej może być inaczej.

Zastanawiłem się , dlaczego od dziennego światła nawet dobrej klasy bolą mnie oczy. I wymyśliłem. Otóż , gdy mam same Daylight (obojętnie jakiej jakośći) , to i tak i tak kolor niebieski w ich widmie będzie się wyróżniał , a pozostałych będzie nieco mniej. Natomiast , gdy mam rury 530 , 640 , 765 , to ich spektra się jakby uzupełniają i oczy mnie nie bolą.
A 3xCW albo 3xWW jest zbyt monotonne i dziennego światła mi brakuje :)

Pozatym konieczność rozświetlenia się rury (w temperaturze 22°C !!)doprowadza mnie do szału.

Jeżeli ktoś by na OLXie wystawiłby komplet rur 3 P
pasmowych T12 20 w barwach 830 , 840 , 865 , to nie wykluczone , że bym kupił.
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez Utilizer » 8 października 2016, 00:16

No ok ja też lubię mieszać barwy, ale nie zdechlakami :roll:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez amisiek » 8 października 2016, 08:52

Ludzie, to bez sensu. Nie wiem po co się tak tutaj upowszechniło dopalanie zdechłych rur w oświetleniu mieszkania. Po co wam to, te wszystkie dopalanie na mostkach Graetza? Rozumiem eksperymenty, ale bez przesady. Po to wynaleziono dobre oświetlenie, by z tego wynalazku korzystać.
Nową świetlówkę (nawet T12) można jeszcze tanio kupić, na pewno będzie lepsza od starej, która miga i ledwo co świeci. Szkoda waszych (w większości młodych) oczu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re:

Postprzez MRP200 » 8 października 2016, 22:16

Farel03 napisał(a):@Jed

Nie wiem , co wy macie do rur pracujących na Gratzu. Szkoda oczu ? Mnie oczy bolą od 3x Daylight. Obojętne czy 3 pasmowego , czy 1 pasmowego.
Pozatym mostek Gratza wyeliminował mi efekt stroboskopowy , przez co nie widać już migania rur gołym okiem (o czym już pisałem).

Zasilanie świetlówek poprzez mostek prostowniczy wcale nie eliminuje efektu stroboskopowego. To tylko mit. W zużytej świetlówce zasilanej prądem przemiennym, a do takiego właśnie zasilania przystosowane są świetlówki, migotanie wynika z faktu nierównomiernego zużycia elektrod. W efekcie jedna z elektrod po upływie czasu świecenia ma znacznie słabszą emisję, i stąd to widoczne migotanie, bo w kolejnych półokresach świetlówka świeci raz słabiej raz silniej. Przy zasilaniu prądem jednokierunkowym, to zjawisko znika, ale trzeba pamiętać, że wtedy jedna z elektrod, zapewne ta mniej zużyta staje się na stałe katodą. Tyle, że taki sposób zasilania świetlówki przyczyni się jedynie do jej szybszego wykończenia. Jak już chcecie się na siłę oświetlać zużytymi świetlówkami, to zastosujcie równoległe połączenie dwóch albo nawet kilku dławików. Przynajmniej taka zużyta świetlówka da tyle światła, ile powinna. A że padnie po tygodniu w niczym nie przeszkadza. Najwyżej trzeba będzie częściej buszować za zużytymi rurami.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Postprzez Farel03 » 8 października 2016, 22:30

@MRP200

Jeżeli wyświecę jedną skrętkę szybciej a potem drugą szybciej , to nie wyświecę wich sumie tak samo szybko jak 2 jednocześnie bez mostka gratza ?
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez MRP200 » 8 października 2016, 23:25

Zrób odpowiednie pomiary to wtedy będziemy mogli coś wywnioskować.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Postprzez Farel03 » 8 października 2016, 23:36

Miałem taki zamiar , ale na 4kach (zasilanie z układu RC kontra RC z mostkiem Gratza). Tylko czasu nie mam na zrobienie oprawy :/
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości