Stare oprawy żarówkowe

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez FOX » 30 marca 2015, 22:04

qba napisał(a):Bardzo dobrze świeci. Nawet z żarówką 60W jest wyjątkowo jasno, z powodu białego odbłyśnika, choć akurat do tej wersji odbłyśnika projektanci zalecali żarówki bezcieniowe ( z kopułą zwierciadlaną) niestety zawsze o takie było dość ciężko.
FOX napisał(a):mam identyczną tylko potrójną, bardzo solidna oprawa :)
Masz wersję ścienną, czy tą teleskopową montowaną pomiędzy podłogą a sufitem? W jakim kolorze? ja mam także ścienną potrójną, niestety obecnie jest schowana.


Mam identyczną wersję jak tą którą prezentowałeś wyżej tylko ma o jeden reflektorek więcej, po za tym szczegółem niczym się nie różni, kolor biały. Żarówki bezcieniowe pasują tylko starszego typu ponieważ bardziej wystają z oprawy dzięki czemu równomiernie światło pada na odbłyśnik... nowsze niestety są bardziej schowane przez co mniejsza ilość światła zostaje odbita
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez qba » 30 marca 2015, 22:18

FOX napisał(a):
qba napisał(a):Bardzo dobrze świeci. Nawet z żarówką 60W jest wyjątkowo jasno, z powodu białego odbłyśnika, choć akurat do tej wersji odbłyśnika projektanci zalecali żarówki bezcieniowe ( z kopułą zwierciadlaną) niestety zawsze o takie było dość ciężko.
FOX napisał(a):mam identyczną tylko potrójną, bardzo solidna oprawa :)
Masz wersję ścienną, czy tą teleskopową montowaną pomiędzy podłogą a sufitem? W jakim kolorze? ja mam także ścienną potrójną, niestety obecnie jest schowana.


Mam identyczną wersję jak tą którą prezentowałeś wyżej tylko ma o jeden reflektorek więcej, po za tym szczegółem niczym się nie różni, kolor biały. Żarówki bezcieniowe pasują tylko starszego typu ponieważ bardziej wystają z oprawy dzięki czemu równomiernie światło pada na odbłyśnik... nowsze niestety są bardziej schowane przez co mniejsza ilość światła zostaje odbita
No tak, te stare bezcieniówki miały większą nieco bańkę. Masz jakieś zdjęcie tej twojej oprawy?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez FOX » 30 marca 2015, 22:25

nie mam niestety
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez qba » 4 lipca 2015, 23:26

Dwie ART tym razem jasnobłekitne. Obie wymagają wymiany wyłącznika i chyba także odmalowania, jednak tym razem oddam je do malowania proszkowego. Nie wiem też, czy zachowam błekitny kolor. W zamyśle projektantów były tylko w czerni i bieli, ale w zakładach Polam Wilkasy lakierowano je na różne inne kolory, m in seledynowy, beżowy i błekit.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez slaweklampy » 12 lipca 2015, 10:45

Witam

Znalezisko, niemal identyczne wisiało dawno temu u babci w kuchni do lat 70.

Tego typu cuda zostały zastąpione przez oprawy ze szklanymi kloszami.

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez Utilizer » 12 lipca 2015, 12:50

To nie była nawet oprawa kompletna tylko oprawka E27 z odbłyśnikiem, te odbłyśniki są w katalogu J22 wyszczególnione :)

Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez qba » 9 sierpnia 2015, 19:51

Toomm40 pokazał kiedyś zdjęcia takiej dwużarówkowej oprawy:
toomm40 napisał(a):stara lampa stojąca na dwie żarówki, obecnie juz nieużywana
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niedawno i mnie taka wpadła, w całkiem dobrym stanie: ObrazekObrazekObrazekObrazek To Polam Radom, typ 14.P.004 do dwóch żarówek głównego szeregu o mocy 75W każda. Pochodzi z początku lat 80 i jest jednym z kilkunastu typów dwużarówkowych opraw podłogowych produkowanych przez Polam Radom. Poszczególne wersje różniły się formą słupa, kształtem elementów drewnianych, albo mocą żarówek.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez Marek140 » 9 sierpnia 2015, 20:09

Bardzo ładna :P U nas załączanie za pomocą sznurków pod abażurem było mało popularne, taki system często był spotykany w Stanach Zjednoczonych w latach 70/80. U nas głównie stosowało się wyłącznik na przewodzie, wiadomo ;)

W sumie jestem zwolennikiem oryginału, ale szalenie bardzo widziałbym tam świetlówki niezintegrowane, np. PL-S lub kołową na elektronice :mrgreen:
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez qba » 9 sierpnia 2015, 20:29

Ogólnie ten sposób umieszczenia oprawek pod kątem w dół zawsze kojarzył mi się z oprawami podłogowymi z DDR, gdzie częściej można było napotkać takie wykonanie, niż tradycyjną jedną żarówkę do góry. Dopiero kilka lat temu odkryłem, że w Polsce także takie były produkowane w PRL. Sznureczki nie były tak znowu rzadko spotykane. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, aniżeli wyłącznik na kablu, którego trzeba niekiedy po ciemku szukać na czworaka po podłodze. Chociaż sznureczki miały tendencje do obrywania się. Tutaj są dwa, każdy do jednej żarówki, ale miałem kiedyś oprawę s DDR na dwie żarówki i tam był jeden sznurek. Za pierwszym pociągnięciem zaświecała się jedna żarówka, za drugim druga, za trzecim gasła ta co zaświeciła się pierwsza, a za czwartym gasła druga. Ciekawe rozwiązanie, niestety właśnie ciągle się ten sznureczek obrywał i trzeba było rozkręcać cały moduł z gniazdami E27, by to naprawić i w końcu straciłem cierpliwość i zamontowałem włącznik na przewodzie.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Stare oprawy żarówkowe

Postprzez toomm40 » 9 sierpnia 2015, 23:30

faktycznie, taka sama jak moja, tylko klosz troszkę inny materiał ma. te lampy całkiem fajnie świeciły , chociaż ta moja miała dość gruby ten abażur i sporo światła zostawało . ta Twoja wydaje się być nieco lepsza pod tym względem.
w mojej lampie przez długie lata wkręcone były świetlówki kompaktowe typu SL. jedna 18W jako wersja "do siedzenia i oglądania telewizji" i druga 25 watt , jak było trzeba więcej lumenów do czytania , pisania itp
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości