Modernizacja oświetlenia w łazience

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Modernizacja oświetlenia w łazience

Postprzez amisiek » 12 sierpnia 2010, 15:52

Postanowiłem zmodernizować oświetlenie łazienki w mieszkaniu. Dotychczas świecił tam duet WOS+SOPS, decyzja objęła wywalenie WOSa i montaż dwóch belek T8, które zostały obsadzone świetlówkami Philips TL-D Graphica /965 (najlepszymi świetlówkami światła dziennego jakie udało mi się kupić).
Obrazek
W hurtowni nie mieli 4 sztuk, mieli tylko 2xGraphica i 1 szt Deluxe (też Ra>90 ale nie tak wysoko jak Graphica).
Obrazek
W trakcie montażu - wisi jeszcze oprawa żarowa, pierwsza z belek jest już zamocowana. Ostatnie chwile z WOSem.
Obrazek
Tak świeci Deluxe
Obrazek
A tak Graphica, obok niej /840 stąd zielonkawe zabarwienia po lewej, z kolei z prawej jest żarówka 60W w SOPSie. Ona zostanie, jako oświetlenie nocne, gdy wieczorem się idzie do łazienki i nie ma się ochoty odpalać silnego światła.
Obrazek
Jak widać /840 (po lewej) to kiepskie światło, nie jest pełne i na fotkach to widać. W rzeczywistości także, chociaż nie jest tak zielonkawe, bardziej robi wrażenie fioletowo różowego.
Obrazek
Po lewej Deluxe, poziomo Graphica. Deluxe jest nieco jaśniejsza, ale bardziej niebieska, gorzej oddaje żółte barwy i ma problemy z ciemnobeżowym, barwy z tych gam są bardziej szare.
Obrazek
Gdy ustawię balans bieli na świetlówę Deluxe, Graphica nieco odstaje - widać, że ma lepszą czerwień niż deluxe. /840 zostaje daleko w tyle, nie mówiąc o badziewiu kompaktowym
Obrazek
Między Graphica a żarówką jest duża różnica barwy, ale ku mojemu zdziwieniu, to mi nie przeszkadza, światło ładnie sie miesza i skóra ma dobry odcień w obu przypadkach. Nie ma efektu trupich barw właściwego dla kiepskich świetlówek.
Obrazek
Wniosek:
jeśli stosować świetlówki to tylko dobre, takie, które mają Ra>90. I tego światła musi być dużo, na łazienkę niedużych rozmiarów 2x 36W T8 to wcale nie jest za dużo.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Modernizacja oświetlenia w łazience

Postprzez famabud » 12 sierpnia 2010, 16:03

Skąd masz te belki świetlówkowe BN, przecież one są już nieprodukowane :?:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Modernizacja oświetlenia w łazience

Postprzez amisiek » 12 sierpnia 2010, 16:08

To nie są BN. Jedna z nich to LENA Salto 1x36W (na zdjęciach po lewej), druga to SELENIA Lux Media 1x36W. Tę pierwszą kupiłem w Leroy Merlin, drugą w OBI, każda z nich poniżej 40 zł/szt. Działają, nic więcej od nich nie chcę ;)
Wg mnie LENA jest lepiej skonstruowana, bo jest sztywniejsza, ma lepszy profil i ma plastikowy krążek wokół otworu na przewód zasilający.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Modernizacja oświetlenia w łazience

Postprzez leon0785 » 12 sierpnia 2010, 16:11

No to masz teraz porządne światło w łazience. Co prawda dla mnie 6500k trochę za zimno ale i tak bije to każdego wstrętnego kompakta 2700k.
Szkoda, że nie dałeś jakiś belek na elektronicznym stateczniku świetlówki świeciłyby wtedy jeszcze lepiej.
leon0785
 

Re: Modernizacja oświetlenia w łazience

Postprzez amisiek » 12 sierpnia 2010, 16:14

Dla mnie trochę też za zimne, ale ta świetlówka najlepiej oddaje barwy dzienne. Tylko, że tego światła trzeba dużo.
W marketach nie było niczego sensownego w rozsądnej cenie. Jak się trochę odkuję, to kupię stateczniki elektroniczne i podmienię. Na razie na elektromagnetycznych popracuje sobie trochę. Z tego co wiem, świetlówkom nie zaszkodzi, skoro producent na to zezwala w katalogu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Modernizacja oświetlenia w łazience

Postprzez leon0785 » 12 sierpnia 2010, 16:20

Jakby tak założyć coś co ma między 5000 a 6000K byłoby super. Nie te stateczniki nic im złego nie zrobią po prostu na magnetycznym taka dobra rura jak ta nie odda tak ładnie barw jak na elektronicznym.
Jak założysz elektroniczne to oświetlenie łazienki powinno się jeszcze bardziej poprawić.
Tak czy inaczej te rury sa zajefajne. Ile dałeś za sztukę :?: (jeśli można wiedzieć oczywiście).
leon0785
 

Re: Modernizacja oświetlenia w łazience

Postprzez DocBrown » 12 sierpnia 2010, 16:26

BN są produkowane, a zasilanie rur na elektronicznym dławiku nie zmieni jakości światła, tylko wyeliminuje miganie, którego zresztą większość i tak nie zauważa.
DocBrown
 

Re: Modernizacja oświetlenia w łazience

Postprzez amisiek » 12 sierpnia 2010, 16:28

To nie jest tajemnica, na Allegro jest aukcja gdzie takie rury są po 20 zł/szt (opcja kup teraz) z odbiorem osobistym w Warszawie.
Oni mają też Graphica /950 ale na zamówienie, bo im sie skończyły. /965 są kupowane przez akwarystów. Graphica i być może Deluxe to jedyne znane mi świetlówki, których jakość światła może wygrać lub choćby konkurować z dobrym, ceramicznym metalohalogenem. Jeśli komuś zalezy na jakości światła to świetlówki wielopasmowe są jedynym źródłem jarzeniowym godnym uwagi. Jest wersja /950, jest także /940 (Lumilux Deluxe) i /930, ale tych ostatnich nie polecam.
Statecznik elektroniczny wyeliminuje nie tylko miganie podczas pracy ale także dokuczliwe miganie podczas startu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Modernizacja oświetlenia w łazience

Postprzez leon0785 » 12 sierpnia 2010, 16:34

Ja mam takie odczucie, że brak tego migania podczas pracy na stateczniku elektronicznym przełoży sie na to, że taka świetlówka uzyska wyższe Ra (może się myle ale takie mam odczucia).
leon0785
 

Re: Modernizacja oświetlenia w łazience

Postprzez Whites86 » 12 sierpnia 2010, 16:37

zawsze twierdzilem ze rury 840 to porażka tez mi ich barwa nieodpowiada ;) co do wosów i sopsów to sluszna decyzja :) te oprawy nadaja sie na śmietnik
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Następna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości