MH w kuchni/pokoju

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: MH w kuchni/pokoju

Postprzez amisiek » 24 listopada 2011, 15:17

Dodam coś nowego :) Klik powiększa.
Obrazek
Eksperyment się powiódł, odpaliłem z grubsza 60 tys lm w kuchni. Ładnie, jasno.
W sumie podczas robienia tego zdjęcia w kuchni świeciło:
- HQI-BT 400W /D w keksówce, statecznik elektromagnetyczny.
- HCI-Ts 70W /942 - dwie sztuki, jedna na stateczniku elektronicznym (ta obok keksówki), druga na elektromagnetycznym
- CDM-T Elite 70W /942 na stateczniku elektronicznym, oprawa "duży Lival"
- CDM-Tc 70W /942 w oprawie Philips Unicone (elektronika, poza kadrem)
- CDM-T 35W Elite /930 (poza kadrem), CDM-Tm 35W /930 w oprawie Lival Mini (poza kadrem)
- 4x halogen G9 40W z racji na ilość światła widoczny jako "ognik"
- dwie świetlówki miniaturowe T5, które się nie liczą, bo ich prawie nie widać.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: MH w kuchni/pokoju

Postprzez Paweł » 24 listopada 2011, 17:29

Fajna metalohalogenkowa kuchnia :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: MH w kuchni/pokoju

Postprzez amisiek » 24 listopada 2011, 19:20

To tytułem eksperymentu, normalnie opraw i lamp jest nieco mniej ;). Wybiorę coś najlepszego i zastosuję.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: MH w kuchni/pokoju

Postprzez bartek380V » 29 grudnia 2011, 17:53

amisiek napisał(a):Dodam coś nowego :) Klik powiększa.
Obrazek
Eksperyment się powiódł, odpaliłem z grubsza 60 tys lm w kuchni. Ładnie, jasno.
W sumie podczas robienia tego zdjęcia w kuchni świeciło:
- HQI-BT 400W /D w keksówce, statecznik elektromagnetyczny.
- HCI-Ts 70W /942 - dwie sztuki, jedna na stateczniku elektronicznym (ta obok keksówki), druga na elektromagnetycznym
- CDM-T Elite 70W /942 na stateczniku elektronicznym, oprawa "duży Lival"
- CDM-Tc 70W /942 w oprawie Philips Unicone (elektronika, poza kadrem)
- CDM-T 35W Elite /930 (poza kadrem), CDM-Tm 35W /930 w oprawie Lival Mini (poza kadrem)
- 4x halogen G9 40W z racji na ilość światła widoczny jako "ognik"
- dwie świetlówki miniaturowe T5, które się nie liczą, bo ich prawie nie widać.

heh a ja kiedys myslalem ze jestem nienormalny :( kazdy otacza sie tym co lubi
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: MH w kuchni/pokoju

Postprzez amisiek » 29 grudnia 2011, 18:03

Żeby można było coś powiedzieć o możliwości wykorzystania lamp metalohalogenkowych w oświetleniu domowym, trzeba zrobić testy. Testy praktyczne trwały przez ostatnie dwa lata - wyleciał czarny naświetlacz 70W, nad nim jest teraz CDM-T 250W w barwie 942. Keksówka w rogu pomieszczenia jest teraz na 400W, ale jest o wiele rzadziej włączana niż poprzednio 250tka. Wyleciały dwie lampy 70W, ich miejsce zajęła jedna 942 oraz druga 35W ciepła. Niebawem zaktualizuję stan.
Eksperymenty były ciekawe. W rogu pomieszczenia o takim kształcie trzeba zapodać co najmniej 250W a lepiej 400W, by działało. Przeniesienie 250tki na środek bardzo poprawiło oświetlenie. Schemat załączania światła podrzucę niebawem.
Co do normalności/nienormalności, wybacz, ale o nienormalne podejście do elektryki jest podejrzewany kto inny, nie ja :P
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: MH w kuchni/pokoju

Postprzez bartek380V » 30 grudnia 2011, 02:13

Ja doswietlam pokoj dwoma MH 70W jeden cieply a drugi zimny. Miedzy meblami sa 2 zimne rury dla kontrastu po 18W . Biurko doswietla halogen 50W i daje rade z 60cm . Musze jednak przyznac ze dla swiatla posredniego przez sufit 2x70W to dla mnie ok. Kiedys byl HSI TX 400/4000 K ale parametry oswietlenia byly juz zle poniewaz naswietlacz byl za blisko sufitu i musialem z niego zrezygnowac.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: MH w kuchni/pokoju

Postprzez litak1 » 10 stycznia 2012, 21:35

A ja myślę tak
Kuchnię oświetlać "szybkim światłem" tzn. paskami led przyczepionymi pod meblami kuchennymi i nad meblami jako światło pośrednie na sufit. Jest tego paska około 7 metrów - światło dzienne, ale dużo to światła wcale nie daje, jak to ledy przereklamowane . Dodatkowo nad barkiem trzy lampy własnej konstrukcji z ledami osram 1.6w 5000k. Niestety trzonek typu bagnet- kupiłem na alledrogo, lecz bardzo tanio - 10zł sztuka więc domówiłem oprawki i lampa gotowa. To oświetlenie ma jedną zaletę, można sobie włączać i wyłączać ile się chce. :) Światło główne w postaci zwykłych lamp przerobionych na MH, które włączane są przy dłuższym pobycie w kuchni, nie jakieś naświetlacze, które poprostu nie pasują do wnętrz mieszkań. Trochę pracy i lampa przerobiona. Źródło światła osram HCI-t 35w 942, dwie takie lampy dają wystarczająco dużo światła :D. Nawet jedna wystarcza do większości prac przez co dwóch na raz jeszcze nie używałem. Dają one naprawdę piękne białe światło i naturalne kolory. Moim zdaniem najlepsze ze wszystkich dotąd mi znanych źródeł. W górnej puszce drzemie balaścik elektroniczny powertronic osrama dedykowany do tych lamp. Zestawiki kupiłem również tanio jak na taki sprzęt i w wiadomym już miejscu ;) Były całkiem niedawno dostępne. Lampy specjalnie zamówiłem z matowym kloszem w celu uniknięcia olśnienia. Jedyne z czym był problem to oprawki g12, bo są stosunkowo drogie, ale dostępne.Jak nauczę się wysyłć fotki na forum to coś wstawię
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: MH w kuchni/pokoju

Postprzez amisiek » 11 stycznia 2012, 01:04

litak1 napisał(a):Dają one naprawdę piękne białe światło i naturalne kolory. Moim zdaniem najlepsze ze wszystkich dotąd mi znanych źródeł.

Spróbuj HCI-T/CDM-T 150W /942, są jeszcze lepsze niż 35W. Tylko elektronika jest droga.
Pomysł z upgrade do MH bardzo mi się podoba, bo naświetlacze są takie sobie. Oprawki G12 można kupic na Allegro poniżej 20zł sztuka, po wklejeniu ich do trzonka E27 masz prostą przejściówkę do obsadzenia MH w normalnej oprawce z gwintem E27. Tylko trzeba dobrze wkleić, na epidian/poxipol.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: MH w kuchni/pokoju

Postprzez litak1 » 6 marca 2012, 21:54

litak1 napisał(a):A ja myślę tak
Kuchnię oświetlać "szybkim światłem" tzn. paskami led przyczepionymi pod meblami kuchennymi i nad meblami jako światło pośrednie na sufit. Jest tego paska około 7 metrów - światło dzienne, ale dużo to światła wcale nie daje, jak to ledy przereklamowane . Dodatkowo nad barkiem trzy lampy własnej konstrukcji z ledami osram 1.6w 5000k. Niestety trzonek typu bagnet- kupiłem na alledrogo, lecz bardzo tanio - 10zł sztuka więc domówiłem oprawki i lampa gotowa. To oświetlenie ma jedną zaletę, można sobie włączać i wyłączać ile się chce. :) Światło główne w postaci zwykłych lamp przerobionych na MH, które włączane są przy dłuższym pobycie w kuchni, nie jakieś naświetlacze, które poprostu nie pasują do wnętrz mieszkań. Trochę pracy i lampa przerobiona. Źródło światła osram HCI-t 35w 942, dwie takie lampy dają wystarczająco dużo światła :D. Nawet jedna wystarcza do większości prac przez co dwóch na raz jeszcze nie używałem. Dają one naprawdę piękne białe światło i naturalne kolory. Moim zdaniem najlepsze ze wszystkich dotąd mi znanych źródeł. W górnej puszce drzemie balaścik elektroniczny powertronic osrama dedykowany do tych lamp. Zestawiki kupiłem również tanio jak na taki sprzęt i w wiadomym już miejscu ;) Były całkiem niedawno dostępne. Lampy specjalnie zamówiłem z matowym kloszem w celu uniknięcia olśnienia. Jedyne z czym był problem to oprawki g12, bo są stosunkowo drogie, ale dostępne.Jak nauczę się wysyłć fotki na forum to coś wstawię

czas na fotki
statecznik elektroniczny Osram
Obrazek
Moja przerobiona oprawa kuchenna
Obrazek
Lampka od spodu
Obrazek
Ze zdjętymi kloszami widać tutaj hci-t powerball 35w/942 w gnieździe g12
Obrazek
Obrazek
czas na start tutaj "szybkie" światło włączane oddzielnie, paski ledowe pod i nad meblami, aby nie rozgrzewać niepotrzebnie lamp głównych
wystarczające do chwilowego przebywania
Obrazek
start MH po 4s
Obrazek
po30s
Obrazek
po50s
Obrazek
minuta
Obrazek
1.5 min
Obrazek
około 3 minut pełne rozgrzanie
Obrazek
warto zauważyć że paski ledowe cały czas są zaświecone obrazuje to światłość rozgrzanych lamp.
Paski ledowe mają około 30w ale przy pełnym rozrzaniu MH dają zaledwie małą poświatę na blat kuchenny
Tutaj jeszcze lampki po wyłączeniu
Obrazek
Obrazek
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: MH w kuchni/pokoju

Postprzez amisiek » 6 marca 2012, 22:48

Bardzo mi się taka przeróbka podoba. Jak się nazywa oprawa, którą przerobiłeś?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości