Zmiana pokoju w mały warsztat - dobór oświetlenia

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Zmiana pokoju w mały warsztat - dobór oświetlenia

Postprzez bajtelo » 3 kwietnia 2013, 13:14

Witam :),

Mam pokój o wymiarach 4x5m i wysokości 2,3m.
Chcę go zamienić w mały warsztat i potrzebuję bardzo dobrego oświetlenia.

Aktualnie w pokoju znajduje się żyrandol ze świetlówką energooszczędną Phillips 32W i nie jest jeszcze tak jak powinno być.
Równomierne oświetlenie pokoju jest mi niezbędne, bo dwa biurka na których pracuję stoją przy naprzeciwległych ścianach.
Zawsze zasłaniam sobie światło plecami.

Jak polecacie oświetlić pokój, żeby się nadawał do pracy?
bajtelo
 
Posty: 12
Dołączył(a): 2 kwietnia 2013, 21:54

Re: Zmiana pokoju w mały warsztat - dobór oświetlenia

Postprzez Elektroservice » 3 kwietnia 2013, 13:38

Najlepiej świetlówki liniowe o dość dobrym oddawaniu barw, tzn seria 8xx starczy zupełnie. Polecam barwę 865 najlepiej rury w wersji T5 w jakiejś dobrej oprawie z porządnym osprzętem (chińszczyzny taniej unikać - stateczniki szybko zdychają).
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Zmiana pokoju w mały warsztat - dobór oświetlenia

Postprzez bajtelo » 4 kwietnia 2013, 08:54

@Elektroservice
Mógłbyś podać jakieś dokładne propozycje (linki)?
Lepszą barwą będzie 8xx czy 9xx? Naczytałem się, że ludzie polecają świetlówki Phillips Graphica.
bajtelo
 
Posty: 12
Dołączył(a): 2 kwietnia 2013, 21:54

Re: Zmiana pokoju w mały warsztat - dobór oświetlenia

Postprzez amisiek » 4 kwietnia 2013, 11:07

Do warsztatu wystarczy DeLuxe, daje więcej światła niż Graphica. Do pracy potrzebujesz naprawdę silnego światła. Użyj co najmniej dwóch opraw 2xT8 36W z odbłyśnikami, na osprzęcie elektronicznym. Obsadź świetlówkami DeLuxe 965. Oprawy te powinny się znaleźć nad biurkami na suficie. Ale jestem przekonany, że nawet dwie sztuki 2xT8 36W to będzie za mało do prac precyzyjnych. Norma mówi o 1000lx przy Ra>90 i CCT=5000K-7000K. Dwie świetlówki T8 36W DeLuxe 965 dają 5600lm, czyli w oprawie rastrowej o sprawności 61% wychodzi z nich ledwo 4300lm, co na powierzchni 3,5mkw ledwo da radę osiągnąć minimum norm po skupieniu światła pod nimi na biurko. Belki będą jeszcze mniej sprawne. Rozsądek nakazuje, by użyć czterech opraw po dwie rury T8 965 plus lokalne oświetlenie tuż nad miejscem pracy z oprawy świetlówkowej 1xT8 965. Światło będzie równomierne i powinno być wystarczająco jasno do pracy.
Lepszą barwą jest 9xx niż 8xx.
Opcja nr 2 to użycie czterech lamp metalohalogenkowych po 70W każda, wszystkie w barwie 942 na osprzęcie elektronicznym. Droższe w zakupie od świetlówek, bardziej kłopotliwe, ale od nich dwa razy sprawniejsze.
Co to będzie za warsztat?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Zmiana pokoju w mały warsztat - dobór oświetlenia

Postprzez Elektroservice » 4 kwietnia 2013, 12:57

Czemu T8 ? Zamiast tego polecam świetlówki T5, bo mają lepszą skuteczność świetlną i lepiej wyglądają, są też o wiele żywotniejsze niż T8.
Do warsztatu nie ma co przeginać z drogimi rurami 9xx, zupełnie starczy 8xx, najlepsza do warsztatu będzie barwa 865 i to w wydaniu T5, np 54W. To są bardzo żywotne rury i mają większą skuteczność świetlną niż T8.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Zmiana pokoju w mały warsztat - dobór oświetlenia

Postprzez bajtelo » 4 kwietnia 2013, 13:24

Będę naprawiał komputery. Może trochę elektroniki też.
Nie będę lutował malutkich elementów. Wymiana kondensatorów na płycie głównej itp.

Myślałem też o metalohalogenach. Jak u nich z żywotnością?
bajtelo
 
Posty: 12
Dołączył(a): 2 kwietnia 2013, 21:54

Re: Zmiana pokoju w mały warsztat - dobór oświetlenia

Postprzez slaweklampy » 4 kwietnia 2013, 13:27

Świetlówki T5 wymagają niestety stosowania specjalnych i drogich opraw, ponadto ich wysoka luminacja może powodować efekt olśnienia. Moim zdaniem najlepsze by były oprawy przemysłowe z odbłyśnikiem, mogą być nawet otwarte, jeśli nie ma przeciwskazań.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Zmiana pokoju w mały warsztat - dobór oświetlenia

Postprzez amisiek » 4 kwietnia 2013, 13:38

Żywotność metalohalogenów, to co najmniej 8 tys h. Swoje wady rekompensują świetnym światłem o bardzo dobrej jakości. W odróżnieniu od świetlówek, metalohalogeny wymagają rzadkiego załączania i długiej pracy. Nie jest to światło, które często wyłączasz i załączasz. Idealny model pracy metalohalogena to załączenie rano i wyłączenie wieczorem.
Co do świetlówek T5, to zarówno oprawy z osprzętem, jak i same świetlówki są o wiele droższe od T8. Sławek ma rację z olśnieniami, bo jest to źródło światła o niewielkich rozmiarach w porównaniu do T8. Dlatego jeśli są błyszczące obiekty, takie jak pola lutowane na płytach głównych lub elementach blaszanych, to wybór powinien paść na źródła, które minimalizują olśnienie - a jest to świetlówka T8. Wygląd źródła ma w warsztacie znaczenie trzeciorzędne.
Można użyć także rastrów, chociaż przy tak niskim pomieszczeniu dają one efekt "jaskini" - silne i równe oświetlenie na dole, ale z boku gorzej.

Kilka lamp metalohalogenkowych może z powodzeniem oświetlić taki warsztat, zaproponowałbym mix oświetlenia pośredniego i bezpośredniego.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Zmiana pokoju w mały warsztat - dobór oświetlenia

Postprzez bajtelo » 4 kwietnia 2013, 14:40

Wymierzyłem wysokość pokoju.
Wynosi ona jednak 2,6m.
bajtelo
 
Posty: 12
Dołączył(a): 2 kwietnia 2013, 21:54

Re: Zmiana pokoju w mały warsztat - dobór oświetlenia

Postprzez Elektroservice » 4 kwietnia 2013, 14:49

Problem z olśnieniem nastąpić może również przy T8. Ponadto powtórzę już to co pisałem poprzednio - T5 są o wiele żywotniejsze i dają o wiele więcej światła przez co są lepszym wyborem. Owszem są droższe, ale jest to inwestycja która się zwróci, a olśnienie można zredukować za pomocą odpowiedniej oprawy. Kolejna sprawa to taka, że przy MH to dopiero może być problem z olśnieniem w końcu MH daje sporo światła z o wiele mniejszej powierzchni niż jakakolwiek świetlówka co przekłada się na jeszcze większy problem z wspomnianym wyżej zjawiskiem. No i MH będą jeszcze droższym wyjściem moim zdaniem. Na miejscu autora tematu zainwestowałbym w oświetlenie na świetlówkach T5 54W w barwie 865 w oprawach które będą minimalizować olśnienie.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Następna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości