Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez wnoto » 9 października 2013, 09:01

Zobacz http://fsfoto.pl/product_info.php/info/ ... K-E27.html

Sam się zastanawiam nad tym wynalazkiem.
wnoto
 
Posty: 24
Dołączył(a): 7 października 2013, 12:04

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez amisiek » 9 października 2013, 10:03

Nie licz na takie parametry, jak piszą. Widziałem na spektroskopie jak świeci podobnie reklamowana świetlówka "fotograficzna". Była to świetlówka trójpasmowa wzbogacona o trzy dodatkowe prążki, także do ciągłego dobrego widma jeszcze sporo brakuje.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 9 października 2013, 10:48

wnoto napisał(a):Zobacz http://fsfoto.pl/product_info.php/info/ ... K-E27.html

Sam się zastanawiam nad tym wynalazkiem.

To są chyba właśnie świetlówki z tej serii, o której parametrach pisałem - przynajmniej wyglądają podobnie, mają taki zielony pasek. Zwykła trójpasmówka ma CRI ok.85, te trzy dodatkowe prążki dają choć 90?

Kilka ciekawostek z opisu:
Brak jakiejkolwiek informacji o strumieniu.
Moc : 65W
Ekwiwalent 425W
Energooszczędność: do 80% względem zwykłej żarówki
O ile mi wiadomo, to 5*65W to jest 325W, więc do 425 trochę brakuje.
Wysokim wskaźniku oddawania barw - Ra: w porównaniu z SOXem, czy Graphicą? Co ma niby znaczyć wysoki?
Podczas gdy większość świetlówek posiada Ra z zakresu 40-50 - chyba mu się nisko- z wysokoprężnymi rtęciówkami pomyliły. Widział ktoś z Was świetlówkę z grupy 4xx? Chyba nawet 530 ma ponad 50.
I jeszcze z opisu innej świetlówki z tej serii:
o temperaturze barwowej 5400K zapewnia światło zbliżone do żarowego lub halogenowego. - chyba takiego z ponadprzeciętnie niebieską bańką, chyba że 5400K jest zbliżone do 3000K, czy choć zwykłych chłodnych halogenów 4000K

Ok, już doczytałem:
Świetlówki Powerlux posiadają bardzo wysoki współczynnik Ra=90 (a niżej Ra>90 - czyli w końcu ile? Bo to jakby nie patrzeć są zbiory rozłączne) - czyli jeśli chodzi o światło, to powinno być znacznie lepiej, niż to, co ma w domu 99% ludzi (żarówki uznajemy za światło gorsze ze względu na temperaturę barwową).

Brak info o strumieniu, ekwiwalent 425W wskazuje na 7-8 klm - jeśli ta świetlówka ma choć połowę z tego, to chyba warto brać - jeśli oczywiście mamy gdzie wkręcić coś na E27, do tego słusznych rozmiarów. Jeśli uda Ci się gdzieś znaleźć datasheet, lub choć dane techniczne z podanym strumieniem, to proszę o wrzucenie. A tak poza tym, to gdzie mogę kupić żarówkę 425W? Może na potrzeby opisów świetlówek kompaktowych stworzyli nowy typoszereg żarówek o ultrazaniżonej sprawności? ;) Bo świetlówki wielopasmowej o sprawności HPSa chyba nikt jeszcze nie stworzył (albo będzie chińska rewolucja w oświetleniu ulicznym - białe światło, sprawność 50% wyższa od MH za 20% jego ceny ;) .

Wśród innych produktów tej serii taka ciekawostka:
http://fsfoto.pl/product_info.php/info/ ... K-E27.html
Współczynnik odwzorowania barw Ra=98
I teraz pytanie: literówka, czy kompaktowa Graphica? Jeśli to drugie, to chyba nie musisz się dalej zastanawiać.

A może coś bardziej markowego?
Philips ma w ofercie świetlówki większych mocy, ale to chyba zwykłe 865:
32W/2150lm
http://www.ecolight.pl/aswietla-wki-ene ... zimna.html
42W/2850 lm - idealny zamiennik wspomnianego halogena
http://www.ecat.lighting.philips.pl/l/p ... 002701_eu/
60W/4130 lm
http://www.ecat.lighting.philips.pl/l/p ... 003001_eu/
75W/5590 lm + adapter E27/E40
http://www.ecat.lighting.philips.pl/l/p ... 003301_eu/

Wszystkie dostępne w barwach 2700K, 4000K oraz 6500K

Jak myślicie, jak to będzie wypadało w porównaniu ze "wzbogaconymi" chińczykami, jeśli chodzi o jakość i ilość światła?
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez Elektroservice » 9 października 2013, 17:02

KaszeL napisał(a):Paweł ten statecznik jest uszkodzony, dobrze o tym wiesz. To akurat jest żaden przykład w Twojej dyskusji. Miałeś pecha z Tridoniciem, ok - zdarza się. U mnie świeci takich sporo i jakoś dają radę.


Tak, wiem że ten egzemplarz jest uszkodzony i dlatego tylko o nim wspomniałem, nie napisałem natomiast że elektronika tej firmy przeznaczona do lamp wysokoprężnych też tak często pada, jak świetlówkowa :)
Obecnie używamy osprzętu Philips na podmianki za zdechłe Tridonici i póki co tylko 1szt Philipsa padła (nie pociągając za sobą rur) po miesiącu, reszta Philipsów nadal działa i ma się dobrze :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 11 października 2013, 16:56

@amisiek: Przeglądałem właśnie rozkłady strumienia z różnych opraw, całkiem ciekawie wyglądają naświetlacze asymetryczne do iluminacji architektury. Czy nie myślałeś o tym, by czegoś takiego użyć w oświetleniu pośrednim? Pod względem jakości i równomierności oświetlenia takie oprawy powinny położyć na łopatki Twoją keksówkę i znacznie lepiej się sprawdzić, niż klasyczne naświetlacze, jeśli dobrze interpretuję rozkład strumienia takiej oprawy, to przy ustawieniu pod odpowiednim kątem sufit powinien być bardzo dobrze i równomiernie oświetlony i chyba przestałby gryźć w oczy. Czy coś takiego by się sprawdziło, gdyby dać na szafy takie oprawy umieszczone pod kątem ok. 15-20*?

Mówię o czymś takim:
http://www.gitmarket.pl/uploads/assortm ... 3043b7.pdf
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez amisiek » 11 października 2013, 17:07

Miałem właśnie taki asymetryczny naświetlacz oprócz normalnej oprawy na Rx7s 70W (w środku było HCI-Ts 70/NDL 942). Szczerze, to HCI-T w oprawie Lival świeciło jakoś lepiej, a przede wszystkim ma elektroniczny statecznik, więc nie miga. Keksówkę na pewno by rozłożyło na łopatki, na pewno będzie dobrze świecić w oświetleniu pośrednim. Wadą jest brzydki wygląd, niestety. Plama nie gryzie w oczy i tak.
W ogóle ciężko znaleźć ładną oprawę do świetlówek liniowych i MH, która pasowałaby do domu i nie kosztowała tysiąca złotych. Większość to naświetlacze sklepowe albo "pudełka do butów".
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 11 października 2013, 17:21

Nie jest chyba problemem takie ustawienie opraw w oświetleniu pośrednim, by były całkowicie niewidoczne. W środku jest chyba sporo miejsca, więc elektroniczne stateczniki chyba też się zmieszczą, ale to dodatkowe koszty. Jak bardzo widoczne i dokuczliwe jest to miganie przy mocy 150W? Masz jeszcze ten naświetlacz? Pod jakim względem Lival świeci lepiej? To jest zwykły reflektor?
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez KaszeL » 11 października 2013, 19:07

acb napisał(a):Nie jest chyba problemem takie ustawienie opraw w oświetleniu pośrednim, by były całkowicie niewidoczne. W środku jest chyba sporo miejsca, więc elektroniczne stateczniki chyba też się zmieszczą, ale to dodatkowe koszty. Jak bardzo widoczne i dokuczliwe jest to miganie przy mocy 150W? Masz jeszcze ten naświetlacz? Pod jakim względem Lival świeci lepiej? To jest zwykły reflektor?


Wiesz co, to miganie to dość subiektywna sprawa. Mi osobiście przeszkadza, a niektórzy tego w ogóle nie zauważają. Wygląda na to, że będziesz musiał sprawdzić na własnym oku ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 20 marca 2014, 00:22

Witam po dłuższej przerwie ;)

Czas się pochwalić, co wyniosłem z wątku:
Zamówiłem swojego pierwszego metalohalogenka, jakby ktoś chciał, to jeszcze kilka sztuk zostało:
http://allegro.pl/show_item.php?item=4049895773

W zestawie będzie CDM-T 942 70W, z przebiegiem 2-3 kh, więc powinno być fajnie i tanio. Planuję go skierować w sufit (będzie leżał na szafie), co powinno nieźle uzupełnić oświetlenie drugiej połowy pokoju.

Pierwsza połowa obecnie jest oświetlana przez skierowany w sufit, pod kątem 45* raster 2x58W z Graphicami 965 - zielonkawy zafarb sufitu nieco psuje efekt i zabiera sporo światła, ale światło jest i tak znaaacznie przyjemniejsze, niż żarówki, i jest go akceptowalna ilość na połowę pokoju.

W żyrandolu mam obecnie 6x świeczkowy, matowy Apollo 60W - z zakupionych niecałe pół roku temu dziesięciu sztuk świecą już tylko cztery, a i to pewnie dlatego, że ich prawie nie używam, bo przy świetlówkach prawie nie widać tych dodatkowych 240W, i tylko barwę psują. Myślę o tym, by w żyrandolu zostawić jedną klasyczną świeczkę, jako oświetlenie nastrojowe, a pozostałe pięć zastąpić żarówkami energooszczędnymi, używanymi okazjonalnie, jak będzie potrzeba więcej bezpośredniego światła - co o tym myślicie? Żarówki energooszczędne w adapterach E14-E27, do tego w świeczniku, będą raczej dziwnie wyglądały, ale będzie widno ;)

Do tego myślę o jakiejś plafonierze ze szkła giętego nad łóżko, np. do czytania - sprawdzi się to? Do środka pewnie 942, ale 70W, czy będzie za jasno i 35W wystarczy?

Może jeszcze jakieś ciekawe pomysły podrzucicie? ;)
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 14 stycznia 2015, 11:38

Półtora roku minęło, zatem zgodnie z obietnicą czas się pochwalić pierwszą awarią kuchennego oświetlenia:

4 x Graphica, zimny start, oprawy za połowę ceny świetlówek, włączane dziesiątki razy dziennie, efekt: nie świeci jedna świetlówka 36 W. Nowa: dalej nic. Padł statecznik, świetlówka sprawna. Żeby było ciekawiej, to żadna ze świetlówek nie ma jeszcze widocznego zaciemnienia na końcach.

W związku z powyższym pytanie: co kupić? ;)
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości