Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 8 września 2013, 22:26

Czy to jest coś takiego: http://allegro.pl/lampa-lival-do-sklepu ... 25834.html ?

Czy oświetlenie byłoby wystarczająco równomierne, jeśli by z tych opraw zrobić "kwiatek" skierowany na sufit, w miejscu obecnego żyrandola? Pod jakim najmniejszym kątem może być widoczna taka oprawa, żeby jarznik bezpośrednio nie oślepiał? Chodzi mi o kąt między osią optyczną, a płaszczyzną stożka, w której krawędź oprawy zaczyna zasłaniać świecącą część jarznika. Od tego zależy, na jaką powierzchnię dałoby się rozproszyć. Poza tym na suficie będzie raczej sporo strat: nie jest to czysta biel, a biały "złamany" czyli farba biała z dodatkiem tak ok. 10% dość intensywnie zielonej farby ścian, coś jak 33 z tej aukcji http://allegro.pl/farba-nobiles-pory-ro ... 34935.html.

Tak przy okazji, to właśnie za pośrednictwem tamtego tematu dowiedziałem się o tym forum. Swoją drogą, to Ci nieco zdjęć wcięło. Od dawna myślałem o oświetleniu pomieszczeń mieszkalnych przy użyciu MH lub Xenonów (szybki i ciepły start), ale dopiero jak trochę poczytałem, to się przekonałem, że to się na prawdę sprawdza.

Orientujesz się może, jak się zachowuje samochodowa lampa xenonowa po podłączeniu do statecznika MH i vice versa?
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez amisiek » 8 września 2013, 22:34

Ta oprawa Lival jest do lampy SDW-T czyli ultrawysokoprężnej lampy sodowej, nazywanej popularnie "białą sodą". To źródło światła ma swój wątek tu. Pokrótce - temperatura barwowa 2500K, Ra>80, ale piękna, ciągła czerwień i naprawdę ładny żółty i zielony. Rewelacyjny zamiennik lampy żarowej halogenowej. Niestety układ zapłonowy nie nadaje się do MH.
Kąt odcięcia między osią optyczną a odcięciem strumienia zależy od konstrukcji oprawy. Oprawy do lamp dwustronnie trzonkowanych (Rx7s przy 70W i Rx7s-24 przy 150W) mają zazwyczaj szerszy strumień i szerszy stożek. Węższe są te do lamp jednostronnie trzonkowanych. W przypadku opraw Lival Mini i Lival Slim FLF kąt ten wynosi około 50 stopni.
Nad zdjęciami popracujemy, bo czasami były problemy, między innymi dlatego teraz mamy tu nową galerię, znacznie lepszą od poprzedniej.

Samochodowy "ksenon" jest de facto lampą MH krótkołukową o dość mocno obciązonym jarzniku, przeciążana przy starcie, by szybko się nagrzała i ma wysokonapięciowy układ hot restrike, by startowała na gorąco. Współczynnik oddawania barw jest fatalny, nie przekracza 70, lampa mocno sieje ultrafioletem, gdyż nie posiada zewnętrznego balonu szklanego, który by odciął UV. Nie próbowałem MH dołączyć do statecznika od samochodowych HiDów ani odwrotnie, ale biorąc pod uwagę parametry pracy, nie sądzę, by taki mariaż miał sens.

edit - tu masz tani (49+porto) statecznik elektroniczny do lampy o mocy 70W. A tu do kompletu lampka CDM-T 70/942 w rewelacyjnej cenie 25zł+porto.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 8 września 2013, 23:07

Czyli dwa w cenie jednego http://allegro.pl/zarowka-osram-powerba ... 20143.html .
Czy różnica jest tak mała, że nie warto dokładać? Gdzieś chyba na forum ktoś oferował HCI-T po chyba 25 zł, ale nie mogę teraz znaleźć. Statecznik ten jest jakiejś przyzwoitej jakości? No ok, lampa i statecznik jest, ale w co zapakować? Tak właśnie myślę, że reflektory na sufit można by jakoś prowizorycznie podpiąć pod obecny "świecznik".

Nie znam się na tym prawie zupełnie, jednak słyszałem, że xenony poważnych firm mają CRI znacznie powyżej 90, dlatego mnie zainteresowały.

Co do opraw, to wydaje mi się, że w tej chwili najbardziej opłacalne jest pójście w G12, ze względu na bajecznie tanie źródła (w porównaniu z innymi) i znacznie większą dostępność.

O białej sodzie czytałem - teoretycznie beznadziejne CRI, w praktyce właściwie ciągłe pasmo po stronie czerwieni i zazwyczaj bardzo ciepłe światło - idealne dla pieczywa itp.

Te oprawy z elektronikami to były któreś z tych co wymieniłeś: Lival Mini albo Lival Slim FLF ? Jakieś demontaże z marketów?

A co myślisz np. o tym:
http://www.ebay.pl/itm/LIVAL-Duo-Norm-H ... a3b&_uhb=1

Albo powiedz, gdzie coś takiego można dostać! 18xGraphica 36W brzmi bajecznie ;)
31971
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez KaszeL » 8 września 2013, 23:50

Huh, trochę się tego nazbierało, no to od końca ;)

acb napisał(a):http://www.ebay.pl/itm/LIVAL-Duo-Norm-H ... a3b&_uhb=1


To jest oprawa dla źródełek R111, a te niestety są bardzo drogie. Na allegro poniżej stówki za sztukę nie znajdziesz, dlatego odradzam.

acb napisał(a):Nie znam się na tym prawie zupełnie, jednak słyszałem, że xenony poważnych firm mają CRI znacznie powyżej 90, dlatego mnie zainteresowały.


Prawdopodobnie masz na myśli "prawdziwe" lampy Xenonowe, takie jak używa się w projektorach kinowych. To świetne źródło (Tc=6000K, Ra>96) z niemal ciągłym widmem, ale bardzo trudne w aplikacji. Natomiast te samochodowe, z prawdziwym Xenonem mają niewiele wspólnego. Ich podstawową wadą jest właśnie odwzorowanie barw, zazwyczaj na poziomie 70. W samochodzie na drodze więcej nie trzeba, a skoro nie trzeba, to nikt nie inwestuje w rozwój. Tylko tyle i aż tyle.

acb napisał(a):Jak wygląda sprawa stateczników elektronicznych: dwa kable w jarznik, trzy do prądu i jest ok, czy potrzebujemy jakichś dodatków tupu starter itp? Cos fi olewamy.


Statecznik elektroniczny to w zasadzie kompletny zasilacz. Podłączasz tylko zasilanie i lampę. Nic więcej nie potrzeba a CosFi niejako przy okazji jest bardzo dobry (0,99). W przypadku układów zasilających zawierających magnetyczny statecznik, potrzeba jeszcze przynajmniej układu zapłonowego. Kondensator do poprawy współczynnika mocy można, ale nie trzeba stosować - przynajmniej w domu.

acb napisał(a):Jak Ty byś widział oświetlenie takiego pomieszczenia (3x5x2,6m), mając pełną dowolność ilości i mocy punktów MH? Miło by było uzyskać tak 1000-2000 lx, ew. gdzieś w narożnikach do 500.


Jesteś pewien, że potrzebujesz aż tyle? Może będę niepopularny, ale wydaje mi się, że to aż ciapkę za dużo. Wracając jednak do pytania, żeby zachować równomierność przy tak dużym natężeniu będzie potrzeba wiele punktów. Ile? To tak na prawdę trzeba albo policzyć, albo po prostu zmierzyć. Zwróć uwagę, na moje pomiary lampek 150W. Strzelam, że w Twoim przypadku 4 szt powieszone na suficie, świecące bezpośrednio w dół powinny dawać radę - niestety jak spojrzysz w górę, to nie będzie przyjemnie :) Wystarczy przejść się do dowolnego supermarketu i zerknąć w taką oprawę downlight. Oczywiście lepiej sprawdzi się 8x 70W, ale koszty, koszty, koszty.

Tak na prawdę na start proponuję przynajmniej jedną 150W oprawę. Ta, którą wskazałem w jednym z wcześniejszych postów to na prawdę nie jest zły wybór. Na zdjęciu widać tam nawet źródełko Philipsa, co prawda /842 ale do oceny ilości światła w zupełności wystarczy. Dopiero jak pokombinujesz z tą jedną oprawą, będziesz w stanie stwierdzić co Ci odpowiada. Moim zdaniem nie początek nie warto pakować się w większe wydatki.

Jeśli mogę Ci coś doradzić, to docelowo powinieneś poszukać _nowych_ układów zasilających. Niestety w przypadku nawet w pełni sprawnych używek możesz mieć problem z uciążliwymi odgłosami. Elektronika piszczy, a stateczniki buczą. Ciężko cieszyć się światłem, którym towarzyszą takie odgłosy :) Elektronika do 70W jest z reguły przynajmniej o połowę tańsza (da się wyrwać nawet za 40zł) od tej do lampek 150W (bez 100zł nie podchodź).
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 9 września 2013, 00:07

Jest wersja G12, i ta właśnie jest sprzedawana:

Sockel: G12
Abstrahlwinkel: FL = Flood (44°)

A co myślisz o czymś takim, jak na ostatnim zdjęciu? Jak to by oświetlało? Ew. ulepszona wersja (lustra na poprzeczki) czy też zmniejszona (np. 15x18W)? I można się pokusić o ściemnianie, ale wtedy same stateczniki to czterocyfrowa kwota. Ale np. zrobienie czegoś jak na zdjęciu i obsadzenie na początek np. ośmioma rurami powinno się zamknąć w tych 400-500 zł.

Jeśli mówisz, że stateczniki do 70W są tak tanie, to zaczyna to być na prawdę opłacalne.
Chodzi Ci o projektor z tej aukcji: http://allegro.pl/projektory-halogenowe ... 70258.html ? Na pewno to jest MH (nie halogen), z elektronicznym statecznikiem, gotowa do użycia? Do tego idą te lampy: http://www.gitmarket.pl/osram/powerball ... 12667.html ?
Ostatnio edytowano 9 września 2013, 01:03 przez acb, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez KaszeL » 9 września 2013, 00:25

acb napisał(a):Jest wersja G12, i ta właśnie jest sprzedawana:


Faktycznie, masz rację. Nawet na zdjęciu widać te oprawki. Czas spać :)

acb napisał(a):A co myślisz o czymś takim, jak na ostatnim zdjęciu? Jak to by oświetlało? Ew. ulepszona wersja (lustra na poprzeczki) czy też zmniejszona (np. 15x18W)? I można się pokusić o ściemnianie, ale wtedy same stateczniki to czterocyfrowa kwota. Ale np. zrobienie czegoś jak na zdjęciu i obsadzenie na początek np. ośmioma rurami powinno się zamknąć w tych 400-500 zł.


Świetlówki są świetne, ale cenowo wychodzą znacznie droższej. Kiedyś miałem podobne dylematy. Stateczniki ściemniane są abstrakcyjnie drogie > 200 zł/sztuka nowe, a na allegro trafiają się bardzo rzadko. Nawet jeśli kupisz 4 sztuki 4x18W to i tak jest prawie 1000zł. Do tego 16 rur po 20-30zł/sztuka i masz 1500zł na dzień dobry. Jeśli się nad tym dobrze zastanowić, to przy takiej ilości źródeł możesz to załatwić inaczej - dzieląc sensownie na sekcje. Co powiesz na 2 stateczniki 1x 18W, 1 sztukę 2x 18W i trzy sztuki 4x 18W. Taki zestaw pozwoli ci zapalać dowolną kombinację z tych 16 rurek :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 9 września 2013, 01:01

Lepiej byłoby chyba pójść w 36W - cena praktycznie się nie zmienia, 2,5x więcej światła, tylko by to zajęło ponad pół sufitu - ale wygląda fajnie. Dzielenie na sekcje ok, ale czymś to trzeba sterować - a przy 2 sekcjach na instalacji to tylko jakaś AtMega, odbiornik IR i się bawimy. Swoją drogą, to rur jest 18 szt, tylko nie wiem jakich. Poza tym dowolną ilość, dowolną kombinację tylko przy stateczniku na rurę i przekaźniku na statecznik.

Powoli zaczynam się przekonywać do Twojej propozycji, ale chciałbym się upewnić:
acb napisał(a):Chodzi Ci o projektor z tej aukcji: http://allegro.pl/projektory-halogenowe ... 70258.html ? Na pewno to jest MH (nie halogen), z elektronicznym statecznikiem, gotowa do użycia? Do tego idą te lampy: http://www.gitmarket.pl/osram/powerball ... 12667.html ?


Ok, już sam znalazłem, że nie o to: "Oferta dotyczy wyłącznie projektorów halogenowych z żarnikami" - czyli Matra. Gdzie znaleźć coś takiego używanego, w rozsądnej cenie? A może jednak np. mhalopacki?
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez amisiek » 9 września 2013, 10:24

Może od końca.
-metalohalopak jest bardzo tani, prosto go zrobić, ale ma jedną istotną wadę - jest brzydki. Zatem jeśli go będzie widać, to od razu masz problem.
- jest jeszcze jeden kierunek - oprawa żarówkowa na E27 i użycie lampy CDM-R 70W PAR30L40 /942 (rzadka, droga). To jest lampa z wbudowanym odbłyśnikiem, gotowy PAR. Świeci ładnie, jak zrobi plamę na suficie to będzie OK. Nasz kolega KaszeL świeci takimi lampami na biurko, by mieć jasno do pracy.
- Jeśli chodzi o świetlówki T8 to znam jeden świetny model - Philips TL-D 90 Graphica, barwa 965 (łazienka) albo 954 (pokój). Obłędnej jakości światło, wiem, bo mam. Nieco niżej jest Osram DeLuxe oraz Sylvania Oceanic Ra>90. Gdyby zrobić ranking to moim zdaniem wyglądałby on tak:
  • T8 Philips Graphica ->
  • ceramiczny MH HCI-T 150W /NDL ->
  • świetlówki T8 Narva BioVital
  • T8 Sylvania Oceanic 954 ->
  • ceramiczny MH CDM-T 70W /942 ->
  • ceramiczny MH HCI-T shoplight 35W /930 (niższa pozycja w rankingu ze względu na barwę, ciepła źle sie przyjmuje gdy jest dużo światła) ->
  • T8 Osram DeLuxe 950, ex aequo T8 Philips TL-D 90 DeLuxe ->
  • ceramiczny MH CDM-T 35/942
  • Sylvania De Luxe 4000K
  • LED Osram OSLON z binu o Ra>90
  • dobre świetlówki T5 w barwie 840
  • LED CREE XM-L w barwie 3000K, bin o Ra=85
  • tu następuje prawdziwa przepaść
  • reszta świata T8 840
  • świetlówki kompaktowe z bardzo nielicznymi wyjątkami
Rzecz w tym, że Graphica z mocy 36W daje zaledwie 2200lm w barwie 965. Ponieważ potrzebujesz porządnego oświetlenia, lampy wyładowcze wygrywają - są o wiele sprawniejsze (90 lm/W to standard). Czyli zakładając sprawność jednej oprawy 150W na 85%, uzyskasz z niej strumień ponad 10,6 tys lm. Aby to samo uzyskać z Graphic T8 36W, musiałbyś ich powiesić 5.

Z kolei wadą wysokociśnieniowych lamp wyładowczych jest to, że muszą pracować długo, by miało to sens - po wyłączeniu trzeba odczekać przed ponownym załączeniem a lampa nagrzewa się minutę lub dwie, zanim osiągnie strumień i jakość światła. Przedtem świeci "trupio" i czasami błyska. Czyli i tak potrzebujesz "szybkiego" światła (halogen?). Świetlówki nie mają tego problemu, ale są mniej sprawne od MH. W praktyce u mnie w domu (kuchniojadalnia i pokój są od ponad 4 lat oświetlane takimi lampami), zazwyczaj światło załącza się po południu i świeci do wieczora cały czas. Załącza się CDM-T 250W, potem około 20-21 przesiadka na 70W /942, potem przesiadka na 35W /930, które świeci do końca, aż opuszczamy kuchniojadalnię, by pójść spać. Jako szybkie światło stosuję halogeny po 4x50W na 230V na ściemniaczach. Gdy świecą MH, tych halogenów prawie nie widać.

Tutaj kilka linków do opraw na MH G12
http://allegro.pl/reflektor-v-book-na-s ... 67542.html
http://allegro.pl/reflektor-got-spot-na ... 68238.html
brzydka kostka spot 150W
http://allegro.pl/lampa-metahalogenowa- ... 14417.html

Może pojedź do jakiejś Castoramy albo czegoś podobnego i poszukaj oprawy do żarówek 60W, do której mógłbyś obsadzić MH. Obejrzysz, zmodzisz coś i będzie. Bezpieczna do eksperymentów moc to 70W, bo jest to już sporo światła, ale jeszcze nie na tyle dużo, by pojawiły się problemy z chłodzeniem, a da się jeszcze zadbać, by nie było olśnień. Pewnie czytałeś o doświadczeniach z plafonierą, do której wsadziłem duży MH 250W - odbłyśnik się przyjarał, bo lampa naprawdę sporo ciepła daje. Ale fakt - to naprawdę ładnie świeciło ;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez KaszeL » 9 września 2013, 16:51

acb napisał(a):Lepiej byłoby chyba pójść w 36W - cena praktycznie się nie zmienia, 2,5x więcej światła, tylko by to zajęło ponad pół sufitu - ale wygląda fajnie. Dzielenie na sekcje ok, ale czymś to trzeba sterować - a przy 2 sekcjach na instalacji to tylko jakaś AtMega, odbiornik IR i się bawimy. Swoją drogą, to rur jest 18 szt, tylko nie wiem jakich. Poza tym dowolną ilość, dowolną kombinację tylko przy stateczniku na rurę i przekaźniku na statecznik.

Powoli zaczynam się przekonywać do Twojej propozycji, ale chciałbym się upewnić:
acb napisał(a):Chodzi Ci o projektor z tej aukcji: http://allegro.pl/projektory-halogenowe ... 70258.html ? Na pewno to jest MH (nie halogen), z elektronicznym statecznikiem, gotowa do użycia? Do tego idą te lampy: http://www.gitmarket.pl/osram/powerball ... 12667.html ?


Ok, już sam znalazłem, że nie o to: "Oferta dotyczy wyłącznie projektorów halogenowych z żarnikami" - czyli Matra. Gdzie znaleźć coś takiego używanego, w rozsądnej cenie? A może jednak np. mhalopacki?


Ze sterowaniem Ci nie pomogę, bo na elektronice nie znam się totalnie. Jeśli chodzi o oprawę z powyższej aukcji, to na zdjęciu jest ewidentnie metalohalogen o mocy 150W ze źródłem Phlipsa MHN-TD 150W (zapewne /842). Pytanie czy sprzedawca wie co sprzedaje? Opis sugeruje, że nie koniecznie - a ten zapis o poglądowym zdjęciu na samym końcu drobnym druczkiem to już delikatnie mówiąc przegięcie. Trudno, może faktycznie trzeba odpuścić... Przeglądałem allegro i niczego w podobnej cenie niestety nie widzę. Tutaj: http://allegro.pl/lampa-metalohalogen-1 ... 43905.html są lampki za 125zl/sztukę. Tutaj: http://allegro.pl/projektor-oswietlenia ... 90870.html za 150 zł/sztukę - ale w tym przypadku jest to oprawa na lampę z trzonkiem G12 - co może mieć dla Ciebie znaczenie - ale niestety tylko 70W. Obie mają magnetyczne stateczniki.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 9 września 2013, 22:43

Ogólnie bardzo sceptycznie podchodzę do źródeł na czymś innym, niż G12/G22, ew. jeszcze Rx7s ujdzie, jeśli chodzi o ceny, dostępność, sprawność i CRI.

Czyli ten reflektor z wrotami odpuścić, tak? Czy w tych na G12 byłby jakiś problem ze wstawieniem elektronicznego? Przy obecnych cenach coraz bardziej się skłaniam w kierunku 70 W.

Graphica nie występuje w oznaczeniu 954, jest 950, które ma ok. 5300K.

Czemu Oslony z przeciętnym CRI na poziomie 95 dałeś tak nisko? Myślałem, że to całkiem przyzwoite diody, mogące się równać ze światłem MH.

Na prawdę XM-L jest lepszy, niż dobre T8 840?

Domyślam się, że żarówki halogenowe byś dał gdzieś między 5 a 6 pozycją, a zwykłe między 6 a 7.

Obawiam się, że tak sumarycznie MH nie wygra sprawnością z Graphicą. HCI-T 150W 942 ma 100 lm/W, a Graphica 36W 950 ma 65 lm/W - ale popatrz, ile światła stracisz na choćby dobrym rastrze, a ile na odbiciu od sufitu - no i jeszcze kwestia równomierności. Do tego szybkość i ciągła gotowość do pracy również zdecydowanie przeważa na korzyść świetlówek - MH broni się praktycznie tylko ceną oraz kompaktowością/estetyką. W co "oprawiłeś" swoje domowe świetlówki? Mogę prosić foto? Zastanawiam się ostatnio, jak estetycznie można umieścić T8 w domu. Robiąc taki ranking warto też nie zapominać o COLOR Proof Osrama - choć podobno szczytu nie zdobędzie.

Plafoniera 250 W/ 2 x 150 W + G9 to był mój pierwszy pomysł, ale podobno beznadziejny - a Ty piszesz, że to "naprawdę ładnie świeciło ;)" - czyli jak w końcu z tym jest? Gdzie jej w końcu użyłeś i jak to się sprawdza? A może 4/5 x G12 70 W + G9 40 W w matowym kloszu 420 mm lub większym by dało radę? Wtedy 200 zł elektronika, 100 zł źródła, ze 200 na oprawę, oprawki i resztę drobiazgów i jest fajnie ;) Znacie jakąś ładną plafonierę z matowym kloszem o średnicy tak z pół metra lub więcej, z materiałów, które termicznie wytrzymałyby?

A jeśli bym szukał opraw do przerobienia, to raczej zwracać uwagę na reflektorowe, czy rozpraszające?

Na początek swoich doświadczeń myślałbym o czymś jak Grono Kolegi, tylko pytanie, czy przy 70 W nie ugotuję elektroniki, dając ją do środka?
Ostatnio edytowano 9 września 2013, 23:31 przez acb, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości