Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez Elektroservice » 8 października 2013, 20:17

Bardzo bardzo różnie. Bywało tak że po montażu nowych opraw (fabrycznie z osprzętem tridonic) po 2 tygodniach albo miesiącu już coś potrafiło paść :evil:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez amisiek » 8 października 2013, 20:27

To widocznie trafiłeś na jakieś felerne stateczniki świetlówkowe. Te do MH nie robiły takich dowcipów. Świecą do dziś w butiku i nikt nie narzeka;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez litak1 » 8 października 2013, 20:43

Możliwe są buble produkcyjne i mnie w sumie nie dziwią, kiedyś zakupiliśmy paczkę świetłówek osram 18W 840 i z 25 sztuk, sprawnych było tylko 8, fatalna sprawa wyglądały na nieszczelne, może nawet nie odpompowane bo nigdzie nie było uszkodzeń a i tak nie powiem że firma osram kiepska jest. Zdarza się :roll:
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez Elektroservice » 8 października 2013, 20:44

To nie była pojedyncza trefna seria tylko sporo tego jest, od 3 lat to obserwuje i zauważyłem dokładnie to co opisałem. Fakt że pracują dość ciężko bo często 24h/7d ale jednak to nie powinno mieć aż takiego wpływu na żywotność by niektóre zdychały w bardzo krótkim czasie.
A elektronika do lamp wyładowczych także bywa trefna - mam jeden statecznik do MH 150W i też coś z nim jest nie tak - detonuje niektóre lampy :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 8 października 2013, 21:03

wnoto napisał(a):
acb napisał(a):Czyli wychodziło by, że dla przeciętnego "śmiertelnika" lepszy jest zimny start - światło jest natychmiast, tylko eksploatacja świetlówek kosztuje np. 0,2 zamiast 0,1 gr/h, plus oczywiście te 2 gr/h za prąd - ceny na przykładzie Graphica 36W.


Czy mógłbyś rozpisać dokładnie z czego wynikają te ceny ?


Założenia były proste: świetlówka kosztuje 20 zł, świeci z ciepłym zapłonem 20 kh - czyli godzina kosztuje 0,1 gr. Tracimy przy powiedzmy połowę żywotności, czyli 20 zł / 10 kh = 0,2 gr/h. Przy znacznie większej utracie żywotności (np. włączanie 20 x dziennie na 5 min) koszt świetlówek zaczyna znacząco przewyższać koszty energii, które są mniej-więcej równe 0,04 kW/h*0,5 zł = 2 gr/h. Trwałość świetlówek wg informacji na opakowaniu jest podawana dla trzygodzinnych cykli pracy.

wnoto napisał(a):
amisiek napisał(a):Jak w pomieszczeniu masz więcej źródeł światła, są rozproszone, to nie ma problemu. Ja akurat mam oświetlenie pośrednie, solidna lampa metalohalogenkowa wali na sufit. Duża plama bardzo ładnie rozprasza światło i jest dobrze.


Ostatnio kupiłem spbie niezła latarkę z diodą xml-t6 (nie pamiętam barwy - ale raczej zimna).
I jak zapaliłem na sufit w pokoju tworząc plamę to naprawdę fajnie to wyglądało. Było w miarę jasno. A to tylko jedna dioda w chińskim wykonaniu. Gdyby takich dać z 10 na sufit to mogłoby być ciekawie. O RA odnośnie tego leda nie potrafię się zupełnie wypowiedzieć.

ADMIN: Wnoto proponuję zapoznać się z zregulaminem forum dokładnie punkt 3.9 , gdy napiszesz post poczekaj na odpowiedź lub użyj opcji edytuj post by dopisać kolejną treśc, pisanie kilku postów na raz w tym samym czasie i w tym samym wątku jest uważane za zaśmiecanie forum


Również mam genialną latarkę na XM-L, tylko w binie T5 z reflektorem OP (bardzo ładny, równomierny kształt wiązki). Jest to Solarforce L2P wykonana przez Grega z forum swiatelka.pl - masz tam cały wątek o niej, a latarkę na prawdę bardzo polecam.

T6 to zimnobiała
T5 to biała
T3 to ciepłobiała

T5 do latarki o takim strumieniu sprawdza się najlepiej, daje bardzo przyjemne światło w dużej ilości i z całkiem ładnymi kolorkami. Jak chcesz wiedzieć więcej o swoim XM-L, i znasz jego dokładny bin, to całą masę informacji znajdziesz tu:

http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/ ... ampXML.pdf
http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/ ... mpXMBL.pdf

Poza tym z tego co wiem, to diody CREE w żadnym wypadku nie są chińskie, a do tego nowe XM-L w niektórych binach mają światło znacznie lepsze, niż świetlówki 8xx, o czym w tym wątku już rozmawialiśmy - ale do Oslonów im jeszcze sporo brakuje.

amisiek napisał(a):Ra takich diod jest słabiutkie. Diody o dobrym oddawaniu barw dopiero powstają, są bardzo rzadkie i występują głównie w ciepłej barwie. Użycie diod LED do oświetlenia o takich wymaganiach jeszcze jest niestety nieporozumieniem.


Może nie być, ale w specyficznych warunkach. Koszt instalacji jest znacznie wyższy, koszt energii trochę niższy, a sumarycznie po tych 50 kh (teoretyczna trwałość diod, stateczników itp, czyli praktycznie żywotność opraw) wychodzimy na 0 - więc bardzo powoli nawet w poligrafii zaczynają wchodzić LEDy ze względu na bezobsługowość oraz dość znaczne koszty wymian źródeł przy utrudnionej dostępności i znacznych wysokościach montażu opraw - czyli jak widać może to nie być nieporozumieniem, może się opłacać, ale trzeba sporo zainwestować na początek.


Patrząc na kwoty bezpośrednio sporo ponad 100 zł/klm to bardzo dużo (Graphica ok. 40 zł/klm), ale biorąc pod uwagę, że sam prąd kosztuje powiedzmy 300 zł (LED) - 400 zł (Graphica) / klm/50kh, to już nie jest źle.

litak1 napisał(a):Możliwe są buble produkcyjne i mnie w sumie nie dziwią, kiedyś zakupiliśmy paczkę świetłówek osram 18W 840 i z 25 sztuk, sprawnych było tylko 8, fatalna sprawa wyglądały na nieszczelne, może nawet nie odpompowane bo nigdzie nie było uszkodzeń a i tak nie powiem że firma osram kiepska jest. Zdarza się :roll:


Ostatnio kupiłem 10 żarówek, przez pierwsze 2 h padły 4 szt. - nieszczelność przy przepustach, czy jak to się nazywa. Wadliwe serie każdemu mogą się zdarzyć.

Elektroservice napisał(a):To nie była pojedyncza trefna seria tylko sporo tego jest, od 3 lat to obserwuje i zauważyłem dokładnie to co opisałem. Fakt że pracują dość ciężko bo często 24h/7d ale jednak to nie powinno mieć aż takiego wpływu na żywotność by niektóre zdychały w bardzo krótkim czasie.
A elektronika do lamp wyładowczych także bywa trefna - mam jeden statecznik do MH 150W i też coś z nim jest nie tak - detonuje niektóre lampy :roll:


Kolega chciałby się pochwalić jakimiś zdolnościami parapsychicznymi, że tak gdzie się pojawi, to wszystko wokół wybucha?

wnoto napisał(a):Też chciałbym więcej lm w pokoju. I chciałem te 32W zamienić na 65W fotograficzne ... ale obawiam się że będzie jeszcze bardziej razić. a nie o to chodzi .....


Czy miał ktoś z Was do czynienia ze świetlówkami kompaktowymi wysokich mocy, używanych w lampach światła stałego? Teoretycznie mogłoby to być genialne światło do domu (5500K, wysokie CRI potrzebne w fotografii, odpowiednie moce), a w praktyce nie udało mi się znaleźć żadnych wiarygodnych danych technicznych ani parametrów (gdzie szukać?). Jedyne co mi się udało znaleźć, to u jednego z producentów na stronie było coś napomknięte, że ich lampa ma moc 100W, pobiera 60W, świeci jak żarówka 500W i ma chyba ze 2-3 klm... Czego chińczyki nie wymyślą...
Ostatnio edytowano 8 października 2013, 21:30 przez acb, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez Elektroservice » 8 października 2013, 21:27

ACB to miała być złośliwość, czy tylko kiepski żart ?
Tak się składa, że lampa MH ceramiczna jak zostanie przeciążona to eksploduje, a posiadany przeze mnie elektroniczny statecznik Tridonic do MH 150W powoduje właśnie przeciążenie lampy podczas pracy a w konsekwencji jej wybuch, nie ma tu nic nadzwyczajnego.

P.S. Aby rozwiać wszelkie niejasności dodam, że świetlówki które były zasilane tymi trefnymi statecznikami Tridonic nie wybuchały, często było tak że szlag trafił statecznik a rury były całkowicie sprawne.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez amisiek » 8 października 2013, 22:04

acb napisał(a): Również mam genialną latarkę na XM-L, tylko w binie T5 z reflektorem OP (bardzo ładny, równomierny kształt wiązki). Jest to Solarforce L2P wykonana przez Grega z forum swiatelka.pl - masz tam cały wątek o niej, a latarkę na prawdę bardzo polecam.

Dzięki pracy naszego Kolegi cukrownika w dziale dokumentacji są kompletne karty produktowe tych diodek razem z opisem. Nie można póki co porównywać XM-L do jakości światła z lamp metalohalogenkowych dobrej klasy. To zupełnie inna liga - na razie.

acb napisał(a):Patrząc na kwoty bezpośrednio sporo ponad 100 zł/klm to bardzo dużo (Graphica ok. 40 zł/klm), ale biorąc pod uwagę, że sam prąd kosztuje powiedzmy 300 zł (LED) - 400 zł (Graphica) / klm/50kh, to już nie jest źle.

Rachunek się zgadza (sprawdziłem, jest OK). Fakt, że koszty wymiany źródeł światła są większe przy świetlówkach, gdyż ich deklarowana trwałość jest mniejsza. Musisz jednak pamiętać, że wymiana źródeł to jedno, a konserwację opraw (czyszczenie kloszy itp), trzeba zrobić i tak. Oprawa diodowa i świetlówkowa brudzi się tak samo. Zatem jeśli i tak musisz podjechać ze zwyżką, by wyczyścić oprawę (by zachowała strumień świetlny), to może od razu wymienić świetlówki i już. Grupową wymianę opraw stosuje się od dawna w oświetleniu ulicznym, właśnie ze względu na redukcję kosztów eksploatacji.
Pozostaje jedna ważna kwestia - świetlówki De Luxe czy Graphica można zastosować nawet w starych oprawach klasycznych, pasują do wszystkich rastrów T8. Zatem zamiast modernizacji można przeprowadzić retrofit źródeł światła. To właśnie robią niektóre firmy z bardzo pozytywnym skutkiem. Przykładem inwestycji jest londyńskie lotnisko Heathrow, które akurat w przejściach (m.in. między terminalem a peronem Heathrow Express) stosuje świetlówki DeLuxe.

acb napisał(a):Ostatnio kupiłem 10 żarówek, przez pierwsze 2 h padły 4 szt. - nieszczelność przy przepustach, czy jak to się nazywa. Wadliwe serie każdemu mogą się zdarzyć.

Ta część nazywa się spłaszcz i właśnie tam na przepustach są problemy. Jest nawet wątek na ten temat.
Oto krótki poradnik. O trwałości przepustów i spłaszczy opowiada Alek Zawada, świetny specjalista zajmujący się technologią próżni:



acb napisał(a):Czy miał ktoś z Was do czynienia ze świetlówkami kompaktowymi wysokich mocy, używanych w lampach światła stałego? Teoretycznie mogłoby to być genialne światło do domu (5500K, wysokie CRI potrzebne w fotografii, odpowiednie moce)... Czego chińczyki nie wymyślą...

Koledzy mają takie świetlówki w kolekcjach i d... nie urywa. Światła daje mało, CRI na słabym poziomie. Dzisiejsze aparaty lepiej sobie radzą z nierównym widmem i dlatego takie "cuda" w ogóle przechodzą. Jedną z niewielu firm, która nie wciska lipy jest KinoFlo - tam wszystkie świetlówki (z T12 włącznie!) mają CRI>92. Niestety sprzęt tej firmy kosztuje odpowiednie pieniądze.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez KaszeL » 8 października 2013, 22:27

Elektroservice napisał(a):ACB to miała być złośliwość, czy tylko kiepski żart ?
Tak się składa, że lampa MH ceramiczna jak zostanie przeciążona to eksploduje, a posiadany przeze mnie elektroniczny statecznik Tridonic do MH 150W powoduje właśnie przeciążenie lampy podczas pracy a w konsekwencji jej wybuch, nie ma tu nic nadzwyczajnego.

P.S. Aby rozwiać wszelkie niejasności dodam, że świetlówki które były zasilane tymi trefnymi statecznikami Tridonic nie wybuchały, często było tak że szlag trafił statecznik a rury były całkowicie sprawne.


Paweł ten statecznik jest uszkodzony, dobrze o tym wiesz. To akurat jest żaden przykład w Twojej dyskusji. Miałeś pecha z Tridoniciem, ok - zdarza się. U mnie świeci takich sporo i jakoś dają radę.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez acb » 8 października 2013, 23:53

A jak wygląda sprawa z zimniejszymi MH na G12? Ciężko coś takiego znaleźć, jedyne co widziałem w 965, to CRI niewiele ponad 90 i niecałe 60 lm/W - czyli poza jakością światła ustępuje przeciętnemu kompaktowi. Są jakieś dobre jarzniki małych mocy, w barwie powyżej 942? Na stronie zdroweoswietlenie.pl znalazłem krótką notkę o lampie MH 6200K przy CRI 96 - czy coś takiego da się znaleźć w małych mocach, czy tylko lampy filmowe po kilka (naście) kW?

Gdzie można szukać świetlówek kompaktowych zintegrowanych przyzwoitej jakości i wysokich mocy (>30W), neutralnych lub chłodnobiałych? Jest coś, czym można zastąpić np. takiego halogenowego Philipsa E27 140W/2840lm? Swoją drogą, to ta żarówka sprawnością przebija niektóre MIXy.

Znalazłem całkiem pokaźną kolekcję na prawdę ładnych opraw na świetlówki liniowe T8, niestety chyba wszystkie 2x18W. Czyli jednak istnieją takie oprawy do zastosowań typowo domowych ;) Ceny z tego co widzę również przystępne.

http://www.nowodvorski.com/Oferta?categ ... 5&act=list
http://www.nowodvorski.com/Oferta?categ ... 5&act=list
Ostatnio edytowano 9 października 2013, 09:59 przez amisiek, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Połączenie postów
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Fajne światełko do pokoju na poprawę nastroju ;)

Postprzez KaszeL » 9 października 2013, 08:00

acb napisał(a):A jak wygląda sprawa z zimniejszymi MH na G12? Ciężko coś takiego znaleźć, jedyne co widziałem w 965, to CRI niewiele ponad 90 i niecałe 60 lm/W - czyli poza jakością światła ustępuje przeciętnemu kompaktowi. Są jakieś dobre jarzniki małych mocy, w barwie powyżej 942? Na stronie zdroweoswietlenie.pl znalazłem krótką notkę o lampie MH 6200K przy CRI 96 - czy coś takiego da się znaleźć w małych mocach, czy tylko lampy filmowe po kilka (naście) kW?

Gdzie można szukać świetlówek kompaktowych zintegrowanych przyzwoitej jakości i wysokich mocy (>30W), neutralnych lub chłodnobiałych? Jest coś, czym można zastąpić np. takiego halogenowego Philipsa E27 140W/2840lm? Swoją drogą, to ta żarówka sprawnością przebija niektóre MIXy.


No niestety ciężko znaleźć lampki małej mocy o tak dobrym odwzorowaniu barw, chłodnej barwie i na dodatek trzonku G12. Iwasaki ma kilka lampek w swojej ofercie, ale te są bardzo słabo dostępne w Europie. Niemniej z tymi 60lm/W w przeciętnym kompakcie to delikatnie przesadziłeś :) Mało który dobry kompakt tyle ma, chińczyk oczywiście na obudowie pisze dowolne dane :D Najlepsze kompakty jakie ja znam robi Narva pod nazwą BioVital (barwa /958) ale znowu jest problem z dużą mocą. Widać nie ma zapotrzebowania na takie wynalazki.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8651
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości