Projekt oprawy na świetlówki kołowe

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Projekt oprawy na świetlówki kołowe

Postprzez battery » 16 lutego 2008, 19:59

Potrzebuję pomocy przy zaprojektowaniu oprawy wnętrzowej na świetlówki kołowe kolejno 22 32 40w - mają być umieszczone jedna w drugiej ale schodkowo tak by świeciły jak najefektywniej. Z czego wykonać klosz itp? Wykorzystać istniejącą oprawę żarową? Jaką?
battery
 

Re: Projekt oprawy na świetlówki kołowe

Postprzez DocBrown » 16 lutego 2008, 20:02

Najprościej kupić odpowiednio duży plafon na lampy żarowe i w nim wmontować te świetlówki oraz stateczniki indukcyjne oraz zapłonniki tlące, powinno to całkiem nieźle świecić :)
DocBrown
 

Re: Projekt oprawy na świetlówki kołowe

Postprzez battery » 16 lutego 2008, 21:37

No właśnie to by musiał byś spory plafon dość - i dość wypukły. A stateczniki elektroniczne dać do środka - są małe - nie chcę tradycyjnych migających układów zapłonowych tylko zapalające prawie od razu na ciepło elektroniczne. Czekam na kolejne propozycje.
battery
 

Re: Projekt oprawy na świetlówki kołowe

Postprzez CDM » 16 lutego 2008, 23:07

O ile dobrze pamiętam, to aktualnie można dostać do takich świetlówek tylko oprawki z wbudowanym do nich starterem. Możesz zakupić zwykłe dławiki, ale startery elektroniczne, zamienniki zwykłych, efekt ten sam, co przy dławikach elektronicznych.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Projekt oprawy na świetlówki kołowe

Postprzez Michal » 16 lutego 2008, 23:17

Korpus wykonać z daszka do oprawy OZPR,a klosz z przezroczystej miednicy do prania :D :D :D
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Projekt oprawy na świetlówki kołowe

Postprzez battery » 17 lutego 2008, 10:32

CDM gdzie można takie układy kupić? Co do startera elektronicznego to nie do końca tak jest - on chwile zagrzeje skrętki i zapali - to taki przekaźnik jak we wzmacniaczach do opóźnionego załączania głośników. Wiem jak to działa. Ale nadal świetlówka miga 50Hz a ten elektroniczny działa na wysokich częstotliwościach - podnosi to sprawność układu - mniejsze straty no i bezgłośne. Co do tej miednicy itp to to nie jest dział na wesoło - to ma być estetyczna oprawa domowa a nie jakieś prowizoryczne badziewie.
battery
 

Re: Projekt oprawy na świetlówki kołowe

Postprzez CDM » 17 lutego 2008, 11:26

Istnieją też świetlówki kołowe przystosowane do pracy tylko z elektronikami, są ciensze, tak, jak T5. Nie wiem jakie są moce tych świetlówek, ktoś już takie prezentował w dzile o świetlówkach. Obawiam się,że do zwykłych kołówek możesz nie zdobyć elektronicznych stateczników
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Projekt oprawy na świetlówki kołowe

Postprzez battery » 17 lutego 2008, 11:47

Podobno są jakieś stateczniki co służą i do kompaktów i do liniowych i do kołowych. Występują w pewnym przedziale mocy. Np są takie co od 18 do 22w obsługują potem chyba 26 do 32 i na końcu 36 do 42. Są mniejsze 11 do 14w oraz na małe 7 do 10w. Orientacyjnie podałem moce - mniej więcej tak to wyglądało. Nazywa się to quicktronic eco. Niewiem tylko gdzie je kupić - widziałem w katalogu. A wie ktoś może gdzie kupić normalne dławiki do kołowych?
battery
 

Re: Projekt oprawy na świetlówki kołowe

Postprzez CDM » 17 lutego 2008, 14:15

U nas jest hurtownia, która ma pełen wachlarz dławików Vossloch Schwabe, u nich czasem kupuję różne dziwadła, poza tym mam w okolicy dealera OSRAM, oni też handlują różnym osprzętem
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Projekt oprawy na świetlówki kołowe

Postprzez battery » 17 lutego 2008, 14:21

To może osram mają też i elektroniczne. Nadal czekam na pomysły na tą oprawę.
battery
 


Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości