Kasetony - Reklamy świetlne

Dyskusje na temat sygnalizatorów świetlnych na skrzyżowaniach, podświetlanych znakach drogowych i wszelkich innych podświetlanych oznaczeniach na zewnątrz

Re: Kasetony - Reklamy świetlne

Postprzez famabud » 7 stycznia 2019, 02:02

Klisza rtęciowa? :P
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Kasetony - Reklamy świetlne

Postprzez Kuba123 » 22 grudnia 2021, 21:37

Gdańsk, ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Obrazek
Obrazek

Po bokach szyldu znajdują się 2 oprawy :

LEDA, która świeci co noc :)

Obrazek

Oraz OURW, która niestety nie działa :(

Obrazek

Jak widać nie posiada klosza, jednak została zabezpieczona przed wandalami :roll:
Warto jeszcze zwrócić uwagę na pokrywkę osprzętu, która raczej nie jest oryginalna

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Kasetony - Reklamy świetlne

Postprzez Lampka » 23 grudnia 2021, 02:59

Temat kasetonów reklamowych jest bardzo ciekawy i szeroki, podobnie jak różnych niszowych opraw, również dlatego, że tak naprawdę każdy taki kaseton jest oprawą oświetleniową wykonywaną pod zamówienie, tyle że informacyjną ;) Chociaż niektóre z nich świecą tak mocno, że przy okazji porządnie oświetlają otoczenie.

Pamiętam że zawsze odkąd zacząłem zwracać największą uwagę na oświetlenie wyładowcze, czyli od ponad 20 lat, często widywałem takie kasetony w różnym stanie działania rur w środku, a po grafice można było w miarę określić z jakich pochodziły lat. Nieraz kojarzyłem wielkie kasetony na kilkadziesiąt świetlówek, gdzie 90% rur świeciła katodami, a inne wcale (np. wielki kaseton banku BPH w Gliwicach, zlikwidowany w 2004r po kilku latach nie działania zawartości) :)

Obecnie w zasadzie 90% spotykanych kasetonów reklamowych wykonywanych jest w oparciu od LEDy, ten trend zacząłem zauważać najbardziej od około 2014r, choć już wcześniej widywałem ich LEDowe wersje (ciężko mi stwierdzić od kiedy LEDowe kasetony zaczęły się pojawiać). Spotykałem też update starych kasetonów do LED poprzez podświetlanie ich paskami wyklejanymi od środka (nieraz świetlówkowa zawartość zostawała, ale odłączona).

Był też okres, że dość popularne były kasetony bazujące na rurkach neonowych schowanych w środku, szczególnie w przypadku modułów złożonych z liter. Eliminowało to występujący na tamten czas problem ciemnych plam pomiędzy stosowanymi świetlówkami, które często były widoczne.

Również oświetlenie żarówkami było nieraz stosowane w kasetonach i to także w czasach stosunkowo współczesnych, nawet do dziś widuję takie kasetony jako nowe, gdzie w środku w normalne oprawki powkręcane są kopułki LED lub inne źródełka.

Jeśli chodzi o stosowany materiał, to przy produkcji - oprócz klasycznych profili aluminiowych składanych w format ramki - wykorzystuje się m.in. dibond, czyli warstwowe aluminium, mocowane na stelażu umieszczonym w środku. Niektóre kasetony wykonywane są też w prawie całości z plexi, tak jak klosze wielu opraw, a jeśli chodzi o ekspozycję danych, to oprócz standardowych modułów świecących jak zwykła oprawa, wykorzystuje się też podświetlenie światłowodowe (duże płaskie kasetony - panele), jak również podświetlenie z tzw. efektem halo, czyli tło oświetlone jest światłem pośrednim, a znaki (np. litery) są ciemne, widoczne na świecącym tle.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kasetony - Reklamy świetlne

Postprzez trojmiejski » 23 grudnia 2021, 11:41

Ta OURW to w ogóle w oryginale była dwulampowa, przerobiona na jednolampową przez umieszczenie oprawki poziomo zamiast pionowo.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Kasetony - Reklamy świetlne

Postprzez Kuba123 » 23 grudnia 2021, 16:28

Był też okres, że dość popularne były kasetony bazujące na rurkach neonowych schowanych w środku, szczególnie w przypadku modułów złożonych z liter. Eliminowało to występujący na tamten czas problem ciemnych plam pomiędzy stosowanymi świetlówkami, które często były widoczne.

Takie rozwiązanie miało też inną zaletę chroniło rurki neonowe przed zniszczeniami :)

:arrow: trojmiejski po przyjrzeniu się faktycznie widać te charakterystyczne dla dwulampowych OURW żeberka, wcześniej nie zwróciłem na to uwagi, więc skoro oprawa jest po tuningu dorobiona klapka też nie powinna dziwić :roll:

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Kasetony - Reklamy świetlne

Postprzez trojmiejski » 5 sierpnia 2022, 23:23

Gdynia, Miejskie Hale Targowe, kaseton kierujący do baru, wyprodukowany przez holenderską firmę Api-Neon, przeznaczony do świetlówki metrowej 25W:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nad samym barem są zaś oprawy Farel OKS4x20 z naklejonymi grafikami:
Obrazek

W 2015 roku wyglądało to ciut inaczej:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Kasetony - Reklamy świetlne

Postprzez Kuba123 » 15 września 2022, 07:37

Gdańsk, ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Obrazek
Obrazek


Tak to wygląda obecnie:

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Kasetony - Reklamy świetlne

Postprzez Kuba123 » 21 września 2022, 18:21

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Kasetony - Reklamy świetlne

Postprzez trojmiejski » 18 lipca 2023, 18:29

Zdewastowany kaseton:
Obrazek

Obrazek

Inny kaseton z Piłami:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Kasetony - Reklamy świetlne

Postprzez latarnik » 19 lipca 2023, 16:47

Ten pierwszy kaseton to arcydzieło druciarstwa... odpowiednie oprawki nasadzane na lampę to koszt kilku złotych
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sygnalizacja i oznakowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości