Sygnalizatory Tramwajowe

Dyskusje na temat sygnalizatorów świetlnych na skrzyżowaniach, podświetlanych znakach drogowych i wszelkich innych podświetlanych oznaczeniach na zewnątrz

Sygnalizatory Tramwajowe

Postprzez lampa123 » 13 lutego 2008, 18:49

Czy wie ktoś co jest źródłem światła w sygnalizatorach na liniach tramwajowych ? Bo u mnie w Krakowie świeci to to na biało jak rtęciówka ale czy ona może tak migać? Pozatym musi się jeszcze rozgrzać :mrgreen:
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Sygnalizatory Tramwajowe

Postprzez Mannerheim » 13 lutego 2008, 19:29

Źródłem światła w sygnalizatorach tramwajowych są zwykłe żarówki, choć ostatnio zaczęły pojawiać się matryce złożone z diód LED (może ich lekko błękitna barwa sprawiła, że pomyślałeś o rtęciówce?). Nie wyobrażam sobie, jak można by użyć do tego celu lamp wysokoprężnych... :?:
Mannerheim
 
Posty: 236
Zdjęcia: 7
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, 19:15
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów

Re: Sygnalizatory Tramwajowe

Postprzez andrzejlisek » 16 lutego 2008, 14:32

Moim zdaniem w tych nowych sygnalizatorach mogą być białe diody LED.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Sygnalizatory Tramwajowe

Postprzez Paweł » 16 lutego 2008, 14:51

Na pewno są to diody LED :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sygnalizatory Tramwajowe

Postprzez moog » 20 lutego 2008, 23:17

Panel LED w sygnalizatorze tramwajowym wygląda tak; zdjęcie przedstawia otwartą komorę takiego sygnalizatora:
Załączniki
tram001.jpg
tram001.jpg (14.82 KiB) Przeglądane 10640 razy
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Sygnalizatory Tramwajowe

Postprzez lgboguszewski » 19 czerwca 2009, 13:27

Jak ktoś będzie miał okazję być w GOP-ie to niech sfoci sygnalizacje na mijankach, gdzie za sygnalizator robi jakaś podiurkowana puszka z żarówką która świeci gdy tor jest zajęty, a zapalana jest praez pantograf przejażdrzającego tramwaju, albo przez motorniczego, który mus wyjść z wagonu i kluczem (kwadratem) załączyć ten sygnał.
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: Sygnalizatory Tramwajowe

Postprzez lgboguszewski » 2 sierpnia 2011, 13:19

lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: Sygnalizatory Tramwajowe

Postprzez MRP200 » 4 sierpnia 2017, 08:01

Trochę odświeżę ten wątek.
Podczas niedawnego wypadu do Chorzowa na ul. Armii Krajowej przypadkiem namierzyłem na ścianie budynku taką oto, początkowo, tajemniczą skrzynkę.
Obrazek

Obrazek
Jak przewidywałem ta skrzynka ma związek z ruchem tramwajowym, a znajduje się dokładnie przed zjazdem do zajezdni w ul. Inwalidzką, gdzie prowadzi odcinek jednotorowy. Te otwory w górnej części skrzynki są nieprzypadkowe, ponieważ wewnątrz zainstalowana jest ... żarówka. W pewnym momencie żarówka na chwilę nawet się zaświeciła.
Po drugiej stronie rozjazdu też namierzyłem taką skrzynkę.
Obrazek

Obrazek
Tu również po jakimś czasie żarówka zaświeciła się, a miało to miejsce w momencie, jak motorniczy przestawił zwrotnicę na zjazd do zajezdni. Potem motorniczy podszedł i za pomocą klucza przestawił znajdujący się wewnątrz przełącznik i żarówka zgasła.
Dodam, że powyższe skrzynki połączone są siecią przewodową prowadzoną na linkach poprzecznych.
Można przyjąć, że zasada działa tych skrzynek jest następująca:
Kiedy motorniczy przestawia zwrotnicę na zjazd do zajezdni w skrzynce zapala się żarówka, co sygnalizuje mu, że tor do zajezdni ma wolny. Przestawiając kluczem przełącznik wewnątrz skrzynki niejako potwierdza swój zjazd, a tym samym przekazuje informację na bramę zajezdni, że tor będzie zajęty.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Sygnalizatory Tramwajowe

Postprzez toomm40 » 4 sierpnia 2017, 09:38

bardzo ciekawa sprawa. nie widziałem nigdy czegoś podobnego. ten znak umieszczony nad i/lub na skrzynce wygląda jak kształtowa tarcza manewrowa. ciekawe, czy ma to rzeczywisty związek ze znakowaniem kolejowym ? może to ma symbolizować motorniczemu,że ta skrzynka właśnie służy do -niejako -manewrowania- tramwajem i zjeżdżaniem do zajezdni?
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Sygnalizatory Tramwajowe

Postprzez DarekG » 5 sierpnia 2017, 22:56

Ogólnie to bardzo ciekawe to z tą skrzyneczką.
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Następna strona

Powrót do Sygnalizacja i oznakowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości