Instrukcja - Użycie programu Picasa do przygotowania zdjęć

Wszystkie sprawy organizacyjne i techniczne forum a także skargi wnioski i inne uwagi do adminów

Instrukcja - Użycie programu Picasa do przygotowania zdjęć

Postprzez amisiek » 18 listopada 2010, 22:15

Jak wiadomo, nasza Galeria nie akceptuje plików w takiej postaci, jak wyszły z matrycy cyfrowych aparatów, gdyż obrazy przekraczają maksymalny rozmiar. Ponadto nie zawsze publikacja w pełnej rozdzielczości ma sens. Zatem obrazy należy przetworzyć do takiej postaci, by ich rozmiar mieścił się w limicie. Warto przy okazji trochę popracować nad zdjęciami. Polecam do tego celu program Picasa firmy Google, który można pobrać stąd: http://picasa.google.pl/. Oprogramowanie to jest darmowe, występuje w wersji dla Windows i Linuksa.
Po zainstalowaniu, program poszukuje zdjęć na dysku, warto mu wskazać, z tym sobie na pewno poradzicie.
Za pomocą tego programu uzyskamy zestaw wybranych zdjęć, przygotowanych do wrzucenia do galerii na Forum.

Pierwszym krokiem jest zorganizowanie zdjęć w albumy.
Załóżmy, że chcesz opublikować fotki kilku nowych lamp, które właśnie poszerzyły Twoją kolekcję - masz je już na dysku Twojego komputera. W programie Picasa odnajdujesz te zdjęcia (albo importujesz prosto z aparatu, program ma do tego celu specjalną opcję), dodajesz je do nowego albumu (można prawym przyciskiem Add to Album/Dodaj do Albumu).

Teraz przeglądasz wybrane zdjęcia i ewentualnie dokonujesz retuszu
W tym albumie możesz zdjęcia obejrzeć, uporządkować. Każde ze zdjęć można : wyprostować, przyciąć, zmienić światło (szczególnie przydaje się opcja "wypełnienie światłem / światło wypełniające / Fill light"), słowem nieco te zdjęcia poprawić.
Szczegółowa instrukcja edycji zdjęć za pomocą tego programu znajduje się tu.
Obrazek
Gdy wszystkie zdjęcia w albumie już są gotowe, przechodzimy do biblioteki z albumami.

Teraz pora wyeksportować album do właściwej postaci.
Klikamy prawym przyciskiem na albumie, wybieramy:
Obrazek
Export as HTML Page - eksportuj jako stronę HTML

Otworzy się wówczas okienko - wybierz w nim żądany rozmiar (ja proponuję 1024x768), nadaj nazwę galerii, przy okazji zobaczysz gdzie ona zostanie zapisana.
Obrazek

Wybierz wzorzec, według którego będzie zrobiona galeria. Galeria ta nam się nie przyda, chyba, że zamierzamy archiwizować zdjęcia w ładnej postaci, by można było je obejrzeć z przeglądarki. Polecam to, zawsze to prościej, niż szukać zdjęć w potężnym archiwum (ja mam około 90GB zdjęć w tej chwili).

Obrazek
Po wybraniu Zakończ, program rozpocznie pracę. Zależnie od szybkości komputera oraz ilości plików, proces może trwać nawet kilka minut. Wynikiem jest katalog z galerią, przy okazji galeria zostaje wyświetlona w domyślnej przeglądarce systemu.
Nas interesuje katalog images.
Z katalogu images weźmiemy zdjęcia do naszej galerii na forum:
Obrazek
W tym katalogu zdjęcia są obrócone zgodnie z EXIF (jeśli aparat to rejestruje), zawierają wszystkie opcje edycji, które zastosowałeś i następnie zostały zmniejszone do wymaganego rozmiaru. Te zdjęcia publikujemy w naszej galerii na Forum, zgodnie z instrukcją, którą pracowicie wykonał KaszeL. Jest to dobra metoda, gdy zdjęcia wymają trochę pracy, a Picasa do tego się świetnie nadaje dla początkujących. Polecam!
Ostatnio edytowano 30 listopada 2010, 17:13 przez amisiek, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Dodanie linku do drugiej instrukcji
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8523
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Powrót do Klub Forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość