Historia jednego słupa

Dyskusje na temat modernizacji oraz konserwacji, a także budowy nowych linii oświetlenia zewnętrznego

Historia jednego słupa

Postprzez mirek » 11 czerwca 2007, 20:55

Witam serdecznie :!:

Dzisiaj chciałbym przedstawić wam historię oświetlenia na jednym ze słupów, który znajduje się w mojej okolicy. Historia jest dość ciekawa, dlatego poświęcam jej cały wątek.

Przed laty świeciła na tym słupie zapewne jakaś oprawa na żarówkę, jednak najstarszą jaką pamiętam to OUR 125 z kloszem. Oprawa była przybrudzona na czarno osadami z zakładów przemysłowych jednak jak mnie pamięć nie myli była sprawna.
W 1997 roku podczas globalnej modernizacji oprawę zdjęto i powieszono nowiutką WSL-810 do lamp sodowych 100W. Charakterystyczny wysięgnik (zagięty pod kątem prostym) zostawiono i jak resztę wysięgników pomalowano na zielono.

Zdjęcie z czerwca zeszłego roku:
Obrazek

Oprawa wisiała sobie tak w spokoju i świeciła przez lata, nie mniej jednak wysięgnik z racji swojego wieku poddał się wichurom, które nawiedziły nasz kraj na początku roku i "nadłamał" się.

Widać to na zdjęciu z końca stycznia:
Obrazek

Oprawa dalej świeciła. Na początku kwietnia znudził mi się obraz nadłamanego wysięgnika i po wykonanym telefonie przyjechali monterzy i zdjęli oprawę wraz z wysięgnikiem.

Zdjęcie z początku kwietnia:
Obrazek

I tak stał sobie ten słup około tygodnia aż powieszono używaną WSL-810 na używanym wysięgniku:
Obrazek

Nie wiem, jak długo słup jeszcze postoi, gdyż ma uszkodzone szczudła (widać zbrojenia).

Jeśli ktoś z Was ma zdjęcia to zachęcam do zaprezentowania w tym wątku historii oświetlenia na przykładzie jednego słupa. Osobiście żałuję, że nie mam zdjęcia z OUR'em, ale wiadomo, wtedy były inne czasy. Brak cyfrówek itd.

Pozdrawiam
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Historia jednego słupa

Postprzez neon44 » 11 czerwca 2007, 22:31

Ciekawa historia :), znam setki podobnych historii ale nie posiadam niestety tak dokładnych fotek jak Mirek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Historia jednego słupa

Postprzez elektryk » 14 czerwca 2007, 13:03

Fajne :shock: A czy teraz nie wisi ta sama WSL, która wisiała wcześciej? czego by tamtą wywalali? Może po prostu zmienili wysięgnik 8-)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Historia jednego słupa

Postprzez mirek » 14 czerwca 2007, 14:01

elektryk napisał(a):Fajne :shock: A czy teraz nie wisi ta sama WSL, która wisiała wcześciej? czego by tamtą wywalali? Może po prostu zmienili wysięgnik 8-)


Czy to jest ta sama to stwierdzić niestety nie jestem w stanie (nie ma żadnych znaków szczególnych). Oprawę ze starym wysięgnikiem najpierw zdjęli a potem słup stał pusty około tydzień.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Historia jednego słupa

Postprzez mirror » 17 sierpnia 2007, 17:29

Ciekawa historia.
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Historia słupa na mojej ulicy.

Postprzez mirror » 17 sierpnia 2007, 17:46

Zdjęć nie mam ale historia ciekawa.
Na ulicy Chopina stał pewien słup. Na słupie wisiały różne oprawy. Pewnego dnia pod koniec lat 80-tych na słupie zawisła oprawa ORZ3-Kł. Oprawa świeciła parę lat i wyglądała na niezniszczoną. Lecz pewnego dnia w 1995 roku wydarzyła się tragedia. Jechała jakaś rodzina. Kobieta musiała być trochę pijana, bo uderzyła autem w słup. Tej rodzinie nic się nie stało ale na ulicę poleciał słup wraz z oprawą. Słup postawiono a oprawę nową założono. Odtąd dzielnie na tym słupie do roku 1997 wisiała Strada. A teraz wiszą SGS 204. Słup został u dołu pomalowany w żółto czarne pasy. Na słupie wiszą ogloszenia w metalowych ramkach. Tak dużo słup przeszedł, dobrze sie trzyma a ja na jego widok te zdarzenia wspominam.
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Historia jednego słupa

Postprzez neon44 » 17 sierpnia 2007, 20:13

Ciekawe :) Szkoda że nie masz zdjęć :roll:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Historia jednego słupa

Postprzez andrzejlisek » 20 sierpnia 2007, 17:47

Pewnie pomalowany dlatego, żeby rzucał się w oczy.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Historia jednego słupa

Postprzez rtęciówka » 21 sierpnia 2007, 21:26

I żeby nikt już w niego nie wjechał :mrgreen:
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Historia jednego słupa

Postprzez swietlik » 21 sierpnia 2007, 21:54

W moich okolicach jak powstanie parking na terenie gdzie były słupy to ich podstawę malują odrazu na żółto-czarne paski lub ogradzają go w koło rurkami.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Konserwacja, modernizacja i budowa oświetlenia zewnętrznego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości