Lampy LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Lampy LED

Postprzez KaszeL » 8 maja 2016, 10:07

Beton napisał(a):
KaszeL napisał(a):To dlaczego tam nie wkręciłeś czegoś sensownego? Tylko taką padakę? Chcesz koleżanki zniechęcić do lampek LED?


Bo ze wszystkich tylko ta działa normalnie... Ona nawet nie była używana, to nówka. Jak się zniechęcą, to trudno, ja na razie jestem zniechęcony, niech stanieją te dobre, to się nimi zainteresuje, a ten szmelc będzie wisiał, dopóki się spali i wróci na swoje miejsce żarówka ;). Nie spodziewałem się aż tak tragicznej jakości światła.


Ale co za problem kupić od razu sensownie świecące? W IKEA takie z deklarownym Ra>90 za 30pln sztuka można dostać. Trwałość wystarczająca. Nie rozumiem, po co zniechęcać ludzi na siłę do nowej technologi. Jak tobie nie odpowiada to OK, ale po co takie akcje?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy LED

Postprzez robert03 » 8 maja 2016, 11:01

Beton napisał(a):Jest obecnie parcie na oszczędzanie energii w domu (przyszły spore rachunki za prąd), więc przywiozłem koleżankom parę eko-lightów odkupionych za 5zł. Wkręciłem w przedpokoju dzienną 12W - jako jedyna działa poprawnie, ale powiem jedno na temat jakości światła:

MA-SA-KRA.

Wolałbym już chyba wkręcić tam świetlówkę razno... Tak beznadziejnego, trupiego i fioletowego światła dawno nie widziałem - a miałem okazję zobaczyć świetlówkę razno oświetlającą korytarz w hotelu robotniczym zaledwie parę dni temu. Jakość światła była lepsza :? Zobaczymy, czy koleżanki wytrzymają ten wynalazek, ale czuję, że będę ją musiał wykręcić niedługo i nie znajdę dla niej zastosowania, i będzie powrót do żarówki halogenowej.

Nie wiem czy żarówkami istotnie zmniejszysz zużycie energii w domu. Oświetlenie to średnio zaledwie 20% rachunku za prąd którym łatwo zarządzać bo je widać. Może zamiast szukać LED'owego badziewia za jakieś grosze trzeba przeanalizować co jest w domu największym pożeraczem energii i pracuje znacznie częściej i dłużej niż oświetlenie ?
Popatrzeć na urządzenia w trybie stand'By (często uszkodzone pobierające nominalną moc podczas tego trybu), czajniki, bojlery, suszarki i inne "elektryczki"... Ciągle otwarta lodówka zawalona szronem, grzejący czajnik, prądożerna Plazma starego typu >40 cali włączona cały dzień zamiast radia czy komputer stacjonarny pracujący po 12h albo i więcej - to są urządzenia od których może się na rachunku zrobić ciepło. A żarówki... nawet jak są zwykłe i 60W to można je później włączać i częściej gasić.
Chyba że oświetlacie się źródłami o mocy 400W w każdym pokoju przez 24/h :-).
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Lampy LED

Postprzez JeD » 8 maja 2016, 11:36

Normalne z energylight-a co miażdży każdego komapktwa E-14 kosztuje 13zł a E-27 od 18 do 26zł. Mam 2 letnia gwarancję bez problemu. Polecono mi tutaj Lexmany z wyższej półki po 50zł sztuka, nie żałuje żadnego grosza. Tutaj nie ma miejsca na oszczędności albo dobrze, albo wcale.
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lampy LED

Postprzez Beton » 8 maja 2016, 11:36

KaszeL napisał(a):
Beton napisał(a):
KaszeL napisał(a):To dlaczego tam nie wkręciłeś czegoś sensownego? Tylko taką padakę? Chcesz koleżanki zniechęcić do lampek LED?


Bo ze wszystkich tylko ta działa normalnie... Ona nawet nie była używana, to nówka. Jak się zniechęcą, to trudno, ja na razie jestem zniechęcony, niech stanieją te dobre, to się nimi zainteresuje, a ten szmelc będzie wisiał, dopóki się spali i wróci na swoje miejsce żarówka ;). Nie spodziewałem się aż tak tragicznej jakości światła.


Ale co za problem kupić od razu sensownie świecące? W IKEA takie z deklarownym Ra>90 za 30pln sztuka można dostać. Trwałość wystarczająca. Nie rozumiem, po co zniechęcać ludzi na siłę do nowej technologi. Jak tobie nie odpowiada to OK, ale po co takie akcje?


Ale o co Ci chodzi? Była prawie gratis, to wkręciłem. Nikomu się tutaj nie chce wydawać 30zł na lampę w tym mieszkaniu, mamy się złożyć i będziemy ją później piłować na 3 części przy wyprowadzce? Była okazja wziąć z innymi rzeczami, to wziąłem, a, że zużywa mniej prądu, to już wszyscy zaakceptowali do czasu, jak się spali. Jak się ktoś zniechęci, to trudno, jeżeli jakaś osoba się interesuje tematem, to skojarzy, że skoro w kuchni mamy świetnie świecącego 10-watowego osrama, a w korytarzu beznadziejnego eko-lighta 12W, to znaczy, że ten drugi jest dziadowski.

robert03 napisał(a):Nie wiem czy żarówkami istotnie zmniejszysz zużycie energii w domu. Oświetlenie to średnio zaledwie 20% rachunku za prąd którym łatwo zarządzać bo je widać. Może zamiast szukać LED'owego badziewia za jakieś grosze trzeba przeanalizować co jest w domu największym pożeraczem energii i pracuje znacznie częściej i dłużej niż oświetlenie ?


Skoro mamy możliwość uciąć te kilkanaście procent, to ucinamy. Laptopów i komputerów chodzących cały dzień nie odłączymy. Dopiero co nauczyłem koleżankę, że używanie czajnika elektrycznego, kiedy mamy gaz, jest głupie ;). Może rachunki spadną. Swojej "elektrowni" na ścianie nie odpalam na szczęście zbyt często, chyba, że mam do zrobienia w nocy jakąś delikatną operację w sprzęcie audio.

Problemem też jest fakt, że właścicielka mieszkania wcześniej się oświetlała chińskimi LED-ami 3-watowymi w pokoju, a myślała, że nie będziemy potrzebowali więcej światła, i tak - ja sobie zamontowałem oprawę pobierającą 72W, koleżanka nie zdając sobie sprawy ze zużycia prądu, kiedy jej się spalił kompakt w żyrandolu odpaliła stojącą w rogu lampę halogenową 300W, chodził wspomniany czajnik elektryczny, mikrofala i tak podbiliśmy zużycie prądu prawie dwukrotnie.


W tym samym przedpokoju, w drugiej oprawie mam wkręconego eko-lighta ciepłobiałego, też na 12W. Tylko tutaj barwa światła fałszuje beznadziejne Ra, skóra w tym świetle wygląda trochę lepiej lub tak samo jak w świetle ciepłobiałej, ruskiej rury T12. Ale w przypadku barwy dziennej wyszło kiepskie oddawanie barw ;).
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Lampy LED

Postprzez KelVin » 25 czerwca 2016, 17:49

Widmo polskiej lampy LED PILA 7W (806 lm):
Obrazek
Całkiem dobre, choć żółtego wydaje się być trochę mniej niż w żarówkach.
KelVin
 
Posty: 94
Dołączył(a): 13 stycznia 2016, 20:19

Re: Lampy LED

Postprzez toomm40 » 28 czerwca 2016, 11:33

chce ktoś do kolekcji lampę ledową Edisona ? :) u nas chyba jeszcze nie ma takich cudów w sklepach?

http://www.ebay.de/itm/Caret-Squirrel-C ... SwoudW-36w
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy LED

Postprzez MercuryFenix » 28 czerwca 2016, 11:40

U nas są wierniejsze kopie :D
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Lampy LED

Postprzez litak1 » 28 czerwca 2016, 22:14

toomm40 napisał(a):chce ktoś do kolekcji lampę ledową Edisona ? :) u nas chyba jeszcze nie ma takich cudów w sklepach?

http://www.ebay.de/itm/Caret-Squirrel-C ... SwoudW-36w

Ale to nie jest lampa ledowa tylko bardzo fajna lampa ze świetlówką ccfl z tego co widzę Chciałoby się mieć taką ale nie za taką cenę ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 29 czerwca 2016, 09:39

Rzeczywiście, to lampa CCFL. Dobrze by było, gdyby producenci skupili się na rozwijaniu tej technologii - to byłaby ciekawa alternatywa ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez latarnik » 29 czerwca 2016, 16:44

Kiedyś widziałem u kogoś w Niemczech lampkę biurkową na takie właśnie supercienkie rurki i nie mogłem dojść co to jest. Teraz wiem ;) Szkoda tylko że z braku standardów, po zużyciu się rurki taka lampka może iść już tylko na śmieci...
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości