Lampy LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Postprzez Farel03 » 19 lutego 2017, 22:12

Zasilała ją przetwornica , czy układ RC + mostek ? (przy układzie RC czuć 50Hz)
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampy LED

Postprzez Elektroservice » 19 lutego 2017, 22:19

Nie było odczuwalne żadne tętnienie światła.
Jest to produkt firmy LED SYSTEMS, wykonanie dość porządne. Płytka na której są LEDy jest z alu i przykręcona jest do większego kawałka alu. Styk tej płytki i większego kawałka alu (będącego radiatorem i obudową zarazem) jest nawet pasta termoprzewodząca :)
Jutro rozbiorę to ustrojstwo i zobaczę co tam siedzi. Póki co widać tyle, że diody na 99% nie oberwały.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Postprzez Farel03 » 19 lutego 2017, 22:34

Czyli raczej przetwornica. W szkole świecą 2 kompakty mające podobną usterkę do twojego LEDa (zanim padł kompletnie). Jeden cały czas miga (gaśnie na ułamek sekundy i zapala się z powrotem co +/- 1 sekundę) a drugi robi to raz na 10-15 sekund. Też mnie zastanawia , co w nich zaczyna padać .

Wymiana kondensatora filtrującego nie pomogła.
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampy LED

Postprzez Elektroservice » 22 lutego 2017, 15:46

Płytka zasilacza w tej LEDówce zawiera parę rezystorków, mostek prostowniczy, kondensator elektrolityczny 2,2 uF 400V (pojemność OK - sprawdzono) oraz jeszcze jeden kondensator (nie wiem jakiego typu, podobne spotyka się w kompaktach) pomiar wykazuje okolice 2uF a na obudowie nie jest podana pojemność jest tylko napisane: CBB22 105J400U (lub V - niezbyt wyraźną czcionką to napisano). Zmierzyłem voltomierzem napięcie na wyjściu tej płytki i wynosi ono około 320V prądu stałego przy czym diody ledwo co się jarzą. Co jest grane? Po napięciu wnioskuję, że diody są połączone w szeregu (jest ich 10szt) i stąd takie napięcie, niemniej jednak dlaczego mimo tak wysokiego napięcia ledwo się jarzą? Gdyby wydajność prądowa była zbyt niska to moim zdaniem napięcie powinno mocno przysiąść :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampy LED

Postprzez litak1 » 22 lutego 2017, 15:52

Elektroservice napisał(a):Płytka zasilacza w tej LEDówce zawiera parę rezystorków, mostek prostowniczy, kondensator elektrolityczny 2,2 uF 400V (pojemność OK - sprawdzono) oraz jeszcze jeden kondensator (nie wiem jakiego typu, podobne spotyka się w kompaktach) pomiar wykazuje okolice 2uF a na obudowie nie jest podana pojemność jest tylko napisane: CBB22 105J400U (lub V - niezbyt wyraźną czcionką to napisano). Zmierzyłem voltomierzem napięcie na wyjściu tej płytki i wynosi ono około 320V prądu stałego przy czym diody ledwo co się jarzą. Co jest grane? Po napięciu wnioskuję, że diody są połączone w szeregu (jest ich 10szt) i stąd takie napięcie, niemniej jednak dlaczego mimo tak wysokiego napięcia ledwo się jarzą? Gdyby wydajność prądowa była zbyt niska to moim zdaniem napięcie powinno mocno przysiąść :roll:

105J400U --1uF 400V
Jeśli napięcie na diodach jest tak duże znaczy, że gdzieś nie masz przejścia, zwieraj diody po kolei na chwilkę, tak powinieneś znaleźć przerwę (jeśli jest na diodzie), lub szukaj na płytce pękniętej ścieżki, lub złego lutu...
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy LED

Postprzez Elektroservice » 22 lutego 2017, 16:28

Spróbuję jeszcze z tym powalczyć :)
Wziąłem się też za drugą LEDówkę tym razem firmy DIALL i tak jak często opluwa się z wszystkich możliwych stron produkty tej marki to tym razem muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem solidności wykonania :shock:
Ta lampka Diall miała 3 lata i dość sporo prześwieciła. Niestety przy próbie dotarcia do przetwornicy (do panelu z diodami łatwo było się dostać) obudowa rozleciała się na amen (potworne ilości kleju zastosowano) więc lampka już nie wróci do służby a szkoda, bo uszkodzenie było banalne - upalone (nie żartuję) jedno z doprowadzeń zasilania do płytki przetwornicy. Upaliło się przy samej płytce w miejscu lutowania (aż się lekko płytka zwęgliła przy tym) Po dolutowaniu do płytki przewodu zakończonego wtyczką i podaniu zasilania zaświeciła ponownie, może wykorzystam te flaki w jakiś sposób bo aż żal to wyrzucać zwłaszcza, że ta lampka ma prawdziwą przetwornicę na pokładzie a nie mostek z układem RC.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampy LED

Postprzez Gismot » 22 lutego 2017, 17:18

Elektroservice napisał(a): bo uszkodzenie było banalne - upalone (nie żartuję) jedno z doprowadzeń zasilania do płytki przetwornicy. Upaliło się przy samej płytce w miejscu lutowania (aż się lekko płytka zwęgliła przy tym).

Pewnie producent użył pasty-lutowniczej do lutowania (oczywiście jej nie oczyścił, po zakończeniu procesu - wiadomo koszty...). Po czasie pasta wytrawiła miedź do tego stopnia, aż połączenie upaliło się. Miałem podobny przypadek z lampą LED - producenta nie pamiętam :)

Elektroservice napisał(a):żal to wyrzucać zwłaszcza, że ta lampka ma prawdziwą przetwornicę na pokładzie a nie mostek z układem RC.

Posiadasz zdjęcie przetwornicy? Jestem ciekawy na jakich elementach ją skonstruowali.
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Lampy LED

Postprzez Elektroservice » 22 lutego 2017, 17:46

Nie mam zdjęcia, ale mogę zrobić :)
Przetwornica z prawdziwego zdarzenia, na tej płytce jest m.in trafo, jakiś dławik itp itd.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 26 lutego 2017, 22:04

Elektroservice napisał(a):Nie mam zdjęcia, ale mogę zrobić :)
Przetwornica z prawdziwego zdarzenia, na tej płytce jest m.in trafo, jakiś dławik itp itd.


Takie przetwornice obecnie stosuje się coraz częściej w LEDach. Ja osobiście szukałem tych zwykłych z układem RC, bo odzyskiwałem z nich te chińskie kondy CBB ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez Gismot » 10 marca 2017, 13:53

Uszkodzona lampa LED producenta LED SYSTEMS w skutek przegrzania diod (za mała powierzchnia radiatora)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Układ CYT100A
Obrazek
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości