Trwałość i opłacalność diod LED w porównaniu do innych źróde

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Trwałość i opłacalność diod LED w porównaniu do innych źróde

Postprzez JeD » 14 października 2018, 22:04

Lampka napisał(a):LEDy są rzeczywiście dobre i osiągają bardzo dobre rezultaty jeśli są odpowiednio sterowane i pracują w odpowiednich warunkach. Najlepsze przykłady oświetlenia diodowego, które jest stworzone by świeciło przez lata i przy tym dawało dobre światło z wysokim Ra, są choćby sklepy i duże sieci handlowe, gdzie ewentualna awaria oświetlenia, związana z jego uszkodzeniem mogłaby przynieść spore straty w sklepie lub danym zakładzie. Zatem jak ktoś chce to się da - to są jedynie przykłady, których jest więcej. Natomiast większość tych popularnych LEDów, które można spotkać w sprzedaży w handlu (nie tylko ledowe kompakty, czyli te z gwintem, ale i tuby) ma fatalną trwałość, nawet jeśli jakość emitowanego światła obecnie jest już wysoka. Dotyczy to niestety nawet tych markowych wyrobów, Philipsa czy Osrama. Praktycznie każdy z kim rozmawiam przy okazjach skarży się na to, że LEDy padają jak muchy, a świetlówki (lub inne źródła światła) w tych miejscach wytrzymywały chocby te 2-3 lata pracy. Oczywiście nie chcę generalizować, bo są również i te LEDy wkręcane (kompaktowe), które potrafią działać długo - i tutaj za przykład mogą służyć choćby owe lampki IKEA Ledare, które odkąd się pojawiły, zawsze odstawały jakością na plus. Z resztą Ikea miała w ofercie kompakty, które również potrafiły świecić bardzo długo i trzymały poziom jakościowo.
Myślę, że jak ktoś zna się na parametrach pracy tych źródeł światła, to najbardziej opłacalnym jest dobranie elementów samemu jak zrobił to np. amisiek i wtedy ma się pewność, że takie diody będą działać dłużej. Sam też od pewnego czasu robię testy na diodach i testuję własne projekty.


Mam marketowe LEDy od 3 lat w różnych miejscach w domu i to nie z najwyższej półki i Twoja teza tutaj się nie sprawdza. Awarii była może 1/30 sztuk :) W Tym i przyszłym roku zamierzam i tak je wyrzucić i wstawić nowe lepsze LEDy ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Trwałość i opłacalność diod LED w porównaniu do innych źróde

Postprzez KaszeL » 14 października 2018, 22:11

To ja chyba jestem jakimś ewenementem. Jak robiłem modernizacje na LEDy ze świetlówek kompaktowych u rodziców, to problem był dokładnie taki jak mówiłeś. Świetlówki kompaktowe ciągle padały, w różnoraki sposób - to co się długo rozświetlały z czasem, a to coś bzyczało a to jakoś samego światła okazywała się nędzna. Po zmianie na LEDy jak ręką odjął. Od momentu instalacji, a było do już dobre parę lat temu praktycznie nic nie padło. W przedpokojach w oprawach kierunkowych świecą tam głównie Osramy. W pokojach w ciasnych oprawach świecą Ledare z ikei. W kuchni i łazience z kolei wiszą Philipsy z serii profesjonalnej na GU10. Jest od tego jeden wyjątek. W lampie nad stołem w kuchni wisi _przynajmniej_ od 15 lat świetlówka kołowa T5 Osrama. Była jak na swoje czasy piekielnie droga, na pewno ponad 60zł - z tego co pamiętam, to raczej bliżej 80zł. No i ta paskuda nie chce paść, a świeci po kilka czy nawet kilkanaście godzin dziennie. U siebie w domu jedyne lampy na wkręcane żarówy mam w przedpokoju i tam siedzą LEDy z leroya. Też nie mają łatwo, bo oprawy są ciasne a żarówy dość mocne bo z tego co pamiętam to 15W. Jedna świeci co najmniej kilka godzin dziennie od paru lat i też nie padła.

Tak sobie myślę, że ze względu na to że lubisz świetlówki kompaktowe - być może podświadomie - po prostu je faworyzujesz. Masz sporą wiedzę na ich temat, wybierasz te lepsze które się lepiej sprawdzają. Niestety po zasięgnięciu opinii tzw. zwykłego użytkownika jest zazwyczaj dokładnie odwrotnie niż piszesz. Ludzie się cieszą, że nie muszą się już męczyć z kompaktami. Porównanie średniego LEDa do średniego kompaktu wypada druzgocąco dla tego drugiego. Pod każdym jednym względem.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Trwałość i opłacalność diod LED w porównaniu do innych źróde

Postprzez Lampka » 14 października 2018, 23:48

No ok, może i masz trochę racji że czasem faworyzuje świetlówki bo to moje ulubione źródła światła, ale w tym przypadku starałem się być akurat obiektywny. Takie są po prostu moje spostrzeżenia poparte sytuacjami z życia wziętymi i relacjami użytkowników tych źródełek światła. Wiadomo, trwałość nie zawsze jest jednakowa, duże znaczenie ma też m.in pozycja pracy tych lampek jak i rodzaj oprawy (zamknięta / otwara), a także długość ich świecenia oraz po prostu dana seria. LEDy gorzej radzą sobie z odprowadzeniem ciepła i w sumie do tego najczęściej sprowadza się ich awaryjność.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Trwałość i opłacalność diod LED w porównaniu do innych źróde

Postprzez KaszeL » 15 października 2018, 00:15

Zgadzam się, że piętą achillesową LEDów jest odprowadzanie ciepła. Tym niemniej świetlówki kompaktowe też nie są bez wad. Problemem jest zazwyczaj częste załączanie, długie rozświetlanie czy też kiepska jakość światła. Oczywiście, że są kompakty pozbawione tych wad, tak samo jak są LEDy które się nie przegrzewają. Nadal jednak porównując już produkty ze średniej półki, świetlówki kompaktowe nie mają startu do LEDów. Przy dobrych produktach tylko różnice na korzyść LED są większe. Dlatego właśnie już się nie rozwija kompaktów i coraz trudniej je kupić.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Trwałość i opłacalność diod LED w porównaniu do innych źróde

Postprzez latarnik » 15 października 2018, 19:48

Używam wyłącznie markowych świetlówek kompaktowych philips master i osram dulux intelligent. LEDy mam Osrama "Parathom" i kilka marketowych, oraz chińskie "filamenty".

Najgorsze są parathomy, już dwie mi padły po kilkudziesięciu godzinach eksploatacji. Inne LEDy na razie "żyją", aczklolwiek po kilkuset godzinach mają spadek strumienia (mierzony komórką w porównaniu do identycznego, nowego źródła) o 1/3.

Swietlówki kompaktowe (te naprawdę dobre modele) są bardziej niezawodne i opłacalne. LEDów używam ze względu na jakość światła i w miejscach gdzie światło świeci się krótko, ale uważam je za luksus w porównaniu do świetlówek - nie opłacają się finansowo, za duża loteria z nimi jest.

W przyszłości przejdę na LED ze względu na brak dostępności świetlówek, ale na razie mam jeszcze pewien zapas, więc będą nadal używane.
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Trwałość i opłacalność diod LED w porównaniu do innych źróde

Postprzez KaszeL » 15 października 2018, 20:32

latarnik napisał(a):Najgorsze są parathomy, już dwie mi padły po kilkudziesięciu godzinach eksploatacji. Inne LEDy na razie "żyją", aczklolwiek po kilkuset godzinach mają spadek strumienia (mierzony komórką w porównaniu do identycznego, nowego źródła) o 1/3.


Jak mniemam reklamujesz to zachowanie i te reklamacje są uznawane? W obu przypadkach powinno być uznane bez problemu. Może masz problem z samą oprawą, że źródła pracują w niej w wyjątkowo nie korzystnych warunkach? Oba symptomy jakie opisujesz to ewidentnie efekt przegrzania.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Trwałość i opłacalność diod LED w porównaniu do innych źróde

Postprzez latarnik » 16 października 2018, 20:42

Zródełka LED były używane w otwartych oprawach wnętrzowych. ;)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Trwałość i opłacalność diod LED w porównaniu do innych źróde

Postprzez KaszeL » 16 października 2018, 20:47

Reklamowałeś?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Trwałość i opłacalność diod LED w porównaniu do innych źróde

Postprzez latarnik » 19 października 2018, 21:16

Częściowo tak a częściowo nie, bo niestety okres gwarancyjny minął na składowaniu źródełka, zanim doczekało się pracy w oprawie. :roll:

Zródelka które straciło część strumienia ale nadal świeci nie mam za bardzo jak zareklamować - pewnie musiałbym się nieźle wykłócać, na to wszystko trzeba mieć czas...
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Trwałość i opłacalność diod LED w porównaniu do innych źróde

Postprzez qba » 22 października 2018, 22:33

Helios wprowadził zamiennik rtęciówek w podobnym kształcie
http://www.helios.katowice.pl/pl/produk ... -intensive
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości