Lampy LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Lampy LED

Postprzez lumix26 » 16 listopada 2013, 20:03

XXXJeDXXXX napisał(a):
lumix26 napisał(a):
XXXJeDXXXX napisał(a):... Mam pytanie, żeby odpalić taką świetlówkę LED 120cm, w oprawie z magnetycznym statecznikiem, to co treba zrobić żeby normalnie działała, trzeba coś odłączać ?

To wszystko zależy od producenta takiej świetlówki Led są takie że odłącza się statecznik i zapłonnik i podłącza się wprost pod 230V inne tylko jakiś specjalny zapłonnik dołozyć


A jak włożyć do magnetyka normalnie, jaky zmieniać T8 LF, to co się staanie ?

Podejrzewam że to nie będzie świecić a jak już to żałośnie przecież na tym dławiku to za małe napięcie będzie przecież

Tuja masz przykład montażu świetlówki LED
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9291
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lampy LED

Postprzez famabud » 16 listopada 2013, 20:46

toomm40 napisał(a):no niestety ... o ile lampy ledowe w pewnych okolicznościach i miejscach sprawdzają się (np, latarki, oświetlenie przeszkodowe, syngalizacyjne itp ) o tyle zamienniki żarówek czy swietlówek kompaktowych do zastosowań domowych są dla mnie osobiście nie do przyjęcia ...

Święte słowa. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9306
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 16 listopada 2013, 21:35

Philips produkuje "świetlówki" ledowe do instalacji w klasycznych oprawach, z zasilaniem indukcyjnym (dławik). Jedynie, że nalezy koniecznie wyciągnąć zapłonniki, co jest zwykle wyraźnie zaznaczane w opisie (pewnie, żeby impuls z dławika nie przepalił diod). Póki co, światło, jakie to daje, jest mizerne, tzn. może i jako tako świeci, ale Ra i te sprawy nie są póki co na najwyższym poziomie. Takie LEDy to wg mnie dobry sposób na podświetlenie szafki w kuchni, albo jakieś dekoracje, ale normalnie jednak w takiej sytuacji nic nie przebije klasycznych świetlówek. W jakimś markecie, na parkingu podziemnym, widziałem te "świetlówki" ledowe w akcji, ale tylko w pobocznych oprawach - w głównych wkręcone były zwykłe rury T8.

Tak swoją drogą, LEDy chyba obecnie tylko w Chinach się robi :roll:

Trzeba też patrzeć, czy w układzie znajduje się kondensator filtrujący, bo w wielu nie ma i potem, gdy takie Ledy działają, widać, czasem dość ostry, efekt stroboskopowy, gorszy, niż przy kiepskich świetlówkach na klasycznym układzie. Dla przykładu, takiego kondensatora nie mają LEDy marki Lexman, do kupienia np. w Leroy Merlin, z nich niektóre mają też obudowy bez wywietrzników i potem aż oczy bolą od siedzenia w takim świetle.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez Elektroservice » 16 listopada 2013, 22:06

W latarkach lepiej się sprawdza Xenon :twisted:
A co do zamienników świetlówek to jest to dla mnie bzdura i coś takiego w ogóle nie powinno mieć racji bytu :evil:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6335
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampy LED

Postprzez elek » 16 listopada 2013, 22:17

Elektroservice napisał(a):W latarkach lepiej się sprawdza Xenon :twisted:
A co do zamienników świetlówek to jest to dla mnie bzdura i coś takiego w ogóle nie powinno mieć racji bytu :evil:

4 x XM-L2 z dobrego binu na dobrym radiatorku + optyka i xenon leży.... nawet jedna sztuka zwykłego XM-L T6 przy 3A robi wrażenie.
A patrząc na ledowe zamienniki świetlówek i w ogóle 99% ledów do oświetlenia to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać...
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lampy LED

Postprzez JeD » 16 listopada 2013, 22:18

Elektroservice napisał(a):W latarkach lepiej się sprawdza Xenon :twisted:
A co do zamienników świetlówek to jest to dla mnie bzdura i coś takiego w ogóle nie powinno mieć racji bytu :evil:


Widziałem to w makro, i się załamałem...
Ostatnio edytowano 16 listopada 2013, 22:27 przez JeD, łącznie edytowano 1 raz
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7296
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lampy LED

Postprzez Elektroservice » 16 listopada 2013, 22:26

Elek nie wydaje mi się żeby te Twoje diodki pokonały 35W xenona ;)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6335
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampy LED

Postprzez elek » 16 listopada 2013, 22:39

Elektroservice napisał(a):Elek nie wydaje mi się żeby te Twoje diodki pokonały 35W xenona ;)

Nie wydaje mi się żebyś kiedykolwiek widział taką diodę w akcji ;) one mają >100 lm/W na pełnej mocy
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lampy LED

Postprzez Elektroservice » 16 listopada 2013, 22:42

Musiałbym to zobaczyć w akcji i porównać z tym co skonstruowałem.
z diodami jest taki problem, że trudniej skupić światło z kilku źródeł niż z jednego. Ciekawe czy te Twoje 4 diodki dałoby się tak skupić jak pojedynczego xenona :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6335
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampy LED

Postprzez elek » 16 listopada 2013, 22:52

Skupienie światła z 1 czy kilku diód jest tak samo proste, z dobrą optyką da się zejść z rozbieżnością wiązki do kilku stopni, moja latarka ma około 8 stopni, na pełnej mocy w nocy na 100-150m jest zaskakująco jasno.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości