Diody RGB - mało popularne?

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Diody RGB - mało popularne?

Postprzez andrzejlisek » 7 marca 2009, 14:23

Kilka razy zdarzało mi się widzieć z bliska ekran diodowy do filmów o proporcjach 4:3 oraz o proporcjach przypominających banery na stronach internetowych. Takie kran jest najczęściej używany do wyświetlania reklam.

Ale zdziwiła mnie jedna rzecz:

Diody są czerwone, zielone i niebieskie, jak się ogląda z pewnej odległości to kolory się zlewają i wydaje się, że widzimy pełnokolorowy obraz.
Diody są ułożone mniej więcej tak (mogę mylić kolejność):
Kod: Zaznacz cały
R G R G R G
G B G B G B
R G R G R G
G B G B G B


Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że produkuje się diody RGB, czyli takie, gdzie w jednej diodzie są tak naprawdę trzy diody, które ładnie się zlewają i taka dioda może dać dowolną barwę.

Moim zdaniem takie wykonanie wyświetlacza obniża rzeczywistą rozdzielczość, pogarsza jakość obrazu (szczególnie, jak się stoi blisko wyświetlacza) i utrudnia trochę zaprogramowanie sterownika (bo diody nie są pikselami, tylko ich składnikami).

Patrząc na stronę:
http://www.ledscreen.pl/?strona=pkp&menu=oferta&jezyk=
wynika, że na dworcu PKP w Poznaniu jest zamontowany ekran tego typu o rozdzielczości 288x208. Czy to znaczy, że na tym ekranie jest 288 diod w poziomie i 208 diod w pionie, czy jest to rozdzielczość jakby użyteczna, a diod będzie 4 razy tyle (576x416, bo tak naprawdę kwadrat z 4 diod można uznać za jeden piksel)?

Ciekawe, czemu nie stosuje się diod RGB. Obraz byłby z całą pewnością lepszy, a takie diody chyba za drogie nie są.

A jak diody RGB będą blisko siebie, to możnaby otrzymać jakość zbliżoną do telewizora plazmowego (tylko piksele powiększone), przynajmniej do czasu, aż OLED będzie stosowany na szeroką skalę.

Nawet, jak wyświetlacz z diodami RGB byłby droższy w wykonaniu, to myślę, że się zwróci, bo od jakości ekranu (oprócz miejsca jego zamontowania) zależy ilość zamówień na wyświetlenie reklamy, a co za tym idzie, przychód z reklam.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Diody RGB - mało popularne?

Postprzez Gamaliel » 11 marca 2009, 19:46

Prosta sprawa. Niekorzystny stosunek cena/efekt. Ekrany na zwykłych diodach spełniają swoje zadanie znakomicie, po co więc wkładać kupę kasy? Diody RGB są sporo droższe. A z tą rozdzielczością plazmy to troche przesadziłeś jednak :D
Gamaliel
 
Posty: 71
Dołączył(a): 21 stycznia 2008, 21:06

Re: Diody RGB - mało popularne?

Postprzez KaszeL » 11 marca 2009, 21:08

Przy odpowiedniej wielkości na pewno się da. Nie wiem jednak jak z odwzorowaniem kolorów przez taki diodowy ekran.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Diody RGB - mało popularne?

Postprzez arw » 3 lipca 2010, 09:57

Tu chodzi o kąt emisji. Zintegrowana dioda RGB słabo sobie z tym radzi. Kup i zobacz jak słabo miesza kolory. A zwykłe diody sa tak rozmieszczone, byś pod sporym kątem widział biel z mieszanki barw R G B
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Diody RGB - mało popularne?

Postprzez andrzejlisek » 3 lipca 2010, 14:50

Dzięki za odp.

Zauważyłem, że nieraz na takim ekranie jakiś fragment (mały prostokąt) działa wadliwie. Ciekawe, czy przyczyną są wandale (uderzenia w ekran od zewnątrz), warunki atmosferyczne, czy jeszcze coś innego. Tak, jakby coś wewnątrz elektroniki traciło kontakt.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Diody RGB - mało popularne?

Postprzez arw » 3 lipca 2010, 16:35

takie ekrany są składane modułami i całość tworzy taką jakby matrycę, każdy ma swój adres, itp. I jak któryś moduł nawali, to wlasnie widac takie prostokąty
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Diody RGB - mało popularne?

Postprzez mosfetkiler » 28 lipca 2010, 10:02

A gdyby tak użyć takich LED jak tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1726811.html.
Oj, to by się działo, a ile by kosztowało...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Diody RGB - mało popularne?

Postprzez arw » 13 września 2010, 00:59

mosfetkiler napisał(a):A gdyby tak użyć takich LED jak tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1726811.html.

W celu... ?
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Diody RGB - mało popularne?

Postprzez andrzejlisek » 20 maja 2011, 11:27

arw napisał(a):takie ekrany są składane modułami i całość tworzy taką jakby matrycę, każdy ma swój adres, itp. I jak któryś moduł nawali, to wlasnie widac takie prostokąty

Ostatnio zauważyłem, że wadliwość takich ekranów jest wręcz nagminna. Sam nie wiem, co jest tego przyczyną, czy pogoda, czy chuligani.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Diody RGB - mało popularne?

Postprzez amisiek » 20 maja 2011, 11:29

Błędy konstrukcyjne nowych urządzeń? Wadliwe firmware mikrokontrolerów? Masz rację, to pada bardzo często, w kilku miejscach niedaleko mnie wymienili takie ekrany na mniejsze czerwone LED, bo to przynajmniej działa bez zarzutu...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości