Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 12 stycznia 2018, 13:44

Wszystko zależy od tego jak kleisz i czym kleisz. Ja robiłem różne testy, od najtańszego kleju do bardzo drogiej pasty i różnice są mierzalne - ale bez przesady. Nie mam co prawda (jeszcze?) kamery termowizyjnej, dlatego nie jestem w stanie zmierzyć dokładnie temperatury struktur. Tym niemniej w oznaczonym przez producenta punkcie pomiarowym na obudowie modułu cob, różnica w temperaturach to maks kilka stopni. Przy czym w tym najlepszym wypadku, radiator i dioda dokręcona mechanicznie z bardzo dobrą pastą termiczną różnica między punktem Tc a temperaturą radiatora to maks 3-4 stopnie. Radiator ma powiedzmy 60 stopni, a punkt Tc diody 64 stopnie. Natomiast przy przyklejonej diodzie tanim klejem robi się z tego 7-9 stopni. IMO nie ma sobie co głowy zawracać. Szczególnie, że te diody są dość duże i tutaj przewodność termiczna nie jest aż tak ważna jak w przypadku malutkich struktur diod mocy cree.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez amisiek » 12 stycznia 2018, 14:44

latarnik napisał(a):Amisiek, jaką przewodność cieplną ma zastosowany przez Ciebie klej? Czy nie należałoby przycisnąć diodek do radiatora podczas zasychania kleju? Pytam się, bo przewodność cieplna średniej jakości past (nie klejących) jest w granicach 3-5 W/(m*K), a samego aluminium powyżej 230 W/(m*K), tak że warstwa termoprzewodząca powinna być jak najcieńsza - inaczej zaczyna termicznie izolować LED od profilu :?:

To jest w miarę dobra pasta, także spodziewam się niewielkiej różnicy temperatury. Mierzyłem pirometrem, między strukturą diody dociśniętej podkładką a radiatorem było nie więcej niż 4 stopnie. Dokleiłem diodę klejem było tylko odrobinę cieplej, ale problemu w tym nie widzę. Dioda ma sporą powierzchnię i tutaj przewodność cieplna nie jest problemem.
O wiele gorzej wypada możliwość odprowadzenia takiej ilości ciepła przez radiator bez wymuszonego obiegu powietrza. Kombinowałem już pomysł z zestawem radiatorów o mocno rozbudowanej powierzchni przykręconych do grubego ceownika aluminiowego. Druga konstrukcja właśnie taka będzie -
osiem odcinków takich profili:
Obrazek
dokręconych do ceownika. Niestety rośnie od razu koszt takiej instalacji. Same radiatory będą kosztowały dwie stówy.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 12 stycznia 2018, 17:17

No niestety, chcesz mieć super lampkę to trzeba wyłożyć kaskę. Ja nawet nie chce liczyć ile to będzie kosztowało bo się w głowie kręci ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez amisiek » 12 stycznia 2018, 18:21

Diody połączone, podłączone. W trakcie rozmowy z Tomkiem radiator nagrzał się do ponad 50stopni (odczyt z pirometru max 52st), przy czym była tu różna temperatura na dole (przy diodach) i na górze radiatora. Także niestety chłodzenie pasywne będzie zbyt słabe do takiej mocy. Ale podstawienie nawet małego wentylatorka komputerowego sprawiło, że temperatura w ciągu minuty spadła o 10 stopni.
Na razie lampka świeci w kuchni umieszczona prowizorycznie w tymczasowym miejscu.
Obrazek
Mały wentylatorek z powodzeniem daje radę, jest nawet zbyt skuteczny do tej mocy. Docelowo na górze dam duże diody pogonione z 1,4A, powinienem osiągnąć około 30-35tys lm strumienia. O ile jeszcze trzy lata temu nie myślałem, że osiągnięcie takiego strumienia dobrego światła z diodek będzie w ogóle możliwe, o tyle dziś widzę, że jest to osiągalne domowym sposobem, przy pomocy bardzo prostych środków. Kawał radiatora, zasilacz, diodki, tubka pasty, lutownica i hebel do góry.

Tak przy okazji - nie sądzę by obudowa klasycznej oprawy (np. OUR125) bez specjalnych zabiegów dała radę skutecznie odprowadzić ciepło z diodek przy takiej mocy. Ciężko byłoby obsadzić solidnymi diodami oprawy, które nie były pod to projektowane. Jedynym kandydatem na diodową przeróbkę byłyby wg mnie ORZ7 oraz ORZ7-2, ale też tej mocy nie dałoby się odprowadzić zbyt wiele. Także 30 tys lm z łychy prościej będzie uzyskać wymieniając dławik na sodowy 400W, obsadzając zapłonnik i wkręcając HQI-BT400/D.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 12 stycznia 2018, 21:12

Ja też trochę nagrzebałem przy moim testowym setupie. Wyleciały niezależne przetwornice dla każdej z diod. W tej chwili mam układ 2x2 szeregowo/równoległy. Rezystory widoczne na środku działają tylko jako "bezpieczniki", gdyby któraś gałąź się rozpięła. W tej chwili lampka jest sterowana napięciowo, nie prądowo.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na każdym z rezystorów odkłada się około 2,7V przy prądzie 1,4A. Taki układ jest znacznie efektywniejszy niż poprzednie przetwornice. Wcześniej pompowałem w ten układ około 240W, teraz jak widać całość zadowala się raptem 216W z czego jakieś ~208W idzie w same diody. Na koniec dwie fotki na "małym" prądzie, jak by ktoś chciał zobaczyć jak wyglądają struktury tej diody ;)

Obrazek
Obrazek
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez Elektroservice » 12 stycznia 2018, 22:56

I nowy zasilacz widzę :) Tamtego Voltcrafta szlag trafił na dobre? Jak wypada ten w porównaniu z nim?
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 12 stycznia 2018, 23:06

Nie trafił, nadal działa - ale po prostu mam go dość. Idzie na allegro, może ktoś go przygarnie. Natomiast ten nowy to niebo a ziemia. Nawet nie wiem gdzie zacząć porównanie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez MercuryFenix » 12 stycznia 2018, 23:08

Kto te 10 lat temu pomyślał że te LED 5mm przeistoczą się w coś co pokona parametrami świetlówki i nawet przebije MH :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 12 stycznia 2018, 23:18

Coś co przebiło już wszystkie inne źródła światła i nadal się rozwija :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez MercuryFenix » 12 stycznia 2018, 23:21

Już jest rozwinięta na znakomitym poziomie, choć co fakt są dalej rozwijane :)
Szkoda tylko że oddają tyle ciepła ale taka jedna wada w porównaniu do mnóstwa zalet to pikuś ;)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości