Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 6 stycznia 2018, 20:13

Teraz dopiero widać jak "paskudnie" świeci ten MH :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez Elektroservice » 6 stycznia 2018, 20:21

Nieźle to świeci :) U mnie w kuchni pracują 2 kije 36W w barwie 852 Natural Daylight, oprócz tego jako oświetlenie dodatkowe wieczorne jest rurka 8W 765 (tylko po to żeby nie było tam totalnie ciemno wieczorem jak nikt tam nie siedzi ale czasem do kuchni się idzie). Poza tym mam jeszcze 2 kije 18W jako oświetlenie blatu :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez KaszeL » 6 stycznia 2018, 20:37

Innymi słowy, jak na obecna standardy masz paskudnej jakości światło w tej kuchni ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez amisiek » 6 stycznia 2018, 20:43

KaszeL napisał(a):Teraz dopiero widać jak "paskudnie" świeci ten MH :)

No ba, a to i tak najlepszy dostępny w handlu zimny MH z najwyższym CRI...

Tomasz napisał(a):Bardzo fajne te diody, jaki jest koszt takiej 1 diody+zasilacz+radiator? :)


Jedna taka dioda firmy Citizen serii CLL032 to około 20zł (w TME, ale będzie zaraz jeszcze taniej), do tego zasilacz około 50zł, radiator 50-60zł (taki na procek). Do sześciu diodek trzeba wziąć radiator serwerowy z rurkami heatpipe i wentylator albo wielką krowę aluminiową do chłodzenia pasywnego. Zasilacz do sześciu diod jest też sporo droższy, ściemnialny to ponad dwie stówy, stałoprądowy będzie tańszy.

Muszę jeszcze tę konstrukcję dopracować. W tej chwili wiem, że na tym samym radiatorze da się wstawić jeszcze cztery takie diody i z wentylatorem da się to ciepło odprowadzić, także pewnie zrobię tak, że z drugiego zasilacza będą zasilane dodatkowe cztery diody (Dwie barwy ciepłej i dwie barwy zimnej) i to na mocno zredukowanym prądzie (<30mA), akurat na wieczór. Takie ciepło da się odprowadzić pasywnie. Gdy będę potrzebował pełnej mocy, włączy się duży zasilacz zasilający istniejące sześć diodek, a drugi zasilacz przełączy się na pełny prąd (400mA), jednocześnie włączając wentylator na full. Spodziewam się strumienia porównywalnego z MH 250W przy znacznie lepszej jakości światła.
Moje zdanie na temat jakości światła T8 innych niż Graphica/Color Proof to już znacie.

BTW zgadnijcie przy jakim prądzie takie diody kwalifikują się jako nocne oświetlenie dyżurne ;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez latarnik » 7 stycznia 2018, 19:18

Prąd do oświetlenia dyżurnego zapewne tylko troszkę powyżej minimalnego prądu jaki w ogóle przepuszcza zespół LED ;)

Ja tym czasem pobawiłem się w przeróbkę starego halopaka, który już pokazywałem z rtęcią i sodą :P Wiem że to ani oddawaniem barw ani jakością LEDa nie umywa się do dzieł Kolegów, mnie jednak chodziło tylko o reflektor na budowę ;) A do tego powinien wystarczyć.

Niestety tylna ścianka naświetlacza nie nadawała się do montażu LEDa, więc pomogłem sobie bloczkiem z aluminium, przekazującym ciepło do obudowy.
Obrazek

Tak prezentuje się w całości:
Obrazek

A tak świeci:
Obrazek

Ogólnie to mam nadzieję że mi się nie zagotuje jak troszkę dłużej poświecę - bo moc 30W to chyba naprawdę górna granica do takich samoróbek bez prawdziwego radiatora :roll: Ogólnie obudowa nieźle się grzeje, z czego wnioskuję, że przynajmniej część ciepła jest prawidłowo odprowadzana.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z wielkościami radiatorów potrzebnych dla danych mocy LED?
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez amisiek » 8 stycznia 2018, 17:37

Tak naprawdę to prąd do oświetlenia dyżurnego jest znacznie poniżej tego, który producent podaje jako minimum do zaświecenia wszystkich struktur - u mnie wystarczy 100-250µA. Te diody są niesamowicie sprawne. Odkręcone na max (350mA - 280V) dają subiektywnie tyle samo światła, co MH HCI-T 150/NDL (lampa poprzedniej generacji 150W, 4200K, CRI=95, 12500lm, obecne są sprawniejsze) w oprawie stojącej Ikea Kroby. Jest to światło subiektywnie zbliżonej jakości, daleko poza zasięgiem świetlówek klasy standard i De Luxe.

Jeśli chodzi o wielkość radiatora to ten Twój halopak jest o rząd wielkości za mały, by sensownie odprowadzić taką ilość ciepła. Niestety.

Zobacz:
1) dla diody 10W taki radiator jest na styk, jeśli nie używamy wentylatora (złotówka dla porównania wielkości):
Obrazek

2) dla diody o mocy 30W przy pasywnym chłodzeniu niezbędny jest radiator tej wielkości (jak trzy pięści):
Obrazek

3) dla diod o mocy 60W potrzebny jest taki radiator i to z wentylatorem 10cm, aczkolwiek zasilanym niższym napięciem, by nie wyło wściekle. Bez wentylatora temperatura radiatora osiąga 50stopni w czasie poniżej dwóch minut.
Obrazek

4) na tym samym radiatorze jak wyżej można posadzić diody o sumarycznej mocy 120W, ale musi być naprawdę solidny wentylator. Przy 10cm Zalmanie zm-f3 od biedy daje radę przy 100W, chociaż temperatura radiatora jest rzędu 40 stopni. Mimo tak solidnego przedmuchu - to jest jeden z lepszych wentylatorów, zasilam go napięciem 14V.

5) Zrobiłem próbę z osadzeniem na tym jeszcze dwóch diodek i użyciu małej dmuchawy odśrodkowej Papst stosowanej w urządzeniach wojskowych do chłodzenia lamp nadawczych (trzy razy większy przepływ niż przy tym Zalmanie na 12V) - wtedy radiator daje radę, choć używanie takiej lampy w domu mija się z celem. Nie każdy lubi 45dB szumu w pokoju...

6) Do pasywnego chłodzenia diod o mocy 150W potrzebny jest taki radiator
Obrazek

7) przy 250W też się da, chociaż bez wentylatora tylko przez chwilę. Dodanie dwóch typowych wentylatorów powinno rozwiązać problem, ale wtedy znowu pojawi się hałas. W ten sposób są chłodzone fabryczne wzmacniacze HLA300plus, które oddają około 200W w ciepło przy maksymalnym wysterowaniu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez latarnik » 9 stycznia 2018, 15:25

Amisiek, dzięki za odpowiedź i za podzielenie się doświadczeniami z wielkościami radiatorów ;) Widzę że delikatnie mówiąc nie doceniłem wydzielanego przez LEDy tej mocy ciepła. Ten halopak potraktowałem raczej jako wstęp do swojej przygody z LED, stąd tandetna LED i wykonanie z resztek. To mój pierwszy tego typu projekt na którym już sporo się nauczyłem jeżeli chodzi o jego wykonanie. Do następnego podejdę bardziej profesjonalnie ;) Chyba gdzieś jeszcze mam pokaźny radiator do procesorów :) Tylko do niego powinienem mocować za pomocą kleju, a nie gwintować otwory :P
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez slaweklampy » 9 stycznia 2018, 16:28

Prądy konwekcyjne unoszą się do góry, więc radiator powinien być umieszczony tak, aby żeberka stały pionowo.

KaszeL napisał(a):Ten zestaw LED 5700K zasilany prądem granicznym dałby grubo ponad 70k lm :)


Można by tym oświetlić duży warsztat.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez amisiek » 9 stycznia 2018, 17:15

Użyj tego radiatora od procesorów, ewentualnie wspomóż go wentylatorem i będzie OK. Otwory można gwintować (Tomek ma tak to zrobione, uchwyty do diodek ma mocowane śrubami), ja diody przykleiłem i jest OK, ale to i tak tymczasowa instalacja, bo radiator jest za mały na pasywne chłodzenie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Nasze realizacje LEDowe - przyklady.

Postprzez MercuryFenix » 9 stycznia 2018, 18:42

Latarnik, popraw te przewody wejściowe do zespołu LED, wygląda to tragicznie, szczególnie że idzie tam 230VAC... Ogólnie to samoróba nawet ok, gotowy naświetlacz LED 30W na budowę ze statywem niskim to około 110zł w hurtowni budowlanej
Amisiek, nie chodziło Ci o 350mA 28V ?
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości