Lampa LED RGB

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Lampa LED RGB

Postprzez andrzejlisek » 24 listopada 2009, 21:24

Chciałem mieć lampę RGB, czyli taką, która może wydać z siebie barwę czerwoną, zieloną lub niebieską oraz połączenia tych barw, w efekcie barwa biała jak się załączy wszystkie barwy.

Teoretycznie taką funkcję może pełnić monitor lub telewizor, ale samo urządzenie jest bardzo duże, a światła jest raczej mało.

Widziałem nieraz takie reflektory, gdzie są powkładane diody LED czerwone, zielone i niebieskie wymieszane ze sobą i światło ładnie się miesza, więc pomyślałem, że warto pomyśleć o czymś na LEDach.

Nie rozglądałem się, ale wydaje mi się zakup takiego reflektora to na pewno niemały wydatek. W takim razie zacząłem myśleć, jak wykombinować.

Byłem w Castoramie, i kupiłem 3 lampy takie same, jak http://allegro.pl/item828234811_zar_pol ... bialy.html
tylko, że czerwona, zielona i niebieska, na 230V. Myślę, że w tym przypadku nie ma znaczenia, czy wezmę na 220V, czy na 12V, a te na 12V były trochę droższe.

Zachowałem paragon w racie, jakby projekt nie wypalił i chciał zwrócić lampy.

W domu sprawdziłem jak świecą samotnie i w parach każda z każdą. Zauważyłem, że czerwona odstaje od pozostałych, bo świeci słabiej. Wiem, że ludzkie oko jest mniej czułe na barwę czerwoną, ale wydaje mi się, że czerwona świeci za słabo. Zauważyłem, że po podłączeniu do 110V (przez autotransformator), lampa oddaje 50% strumienia świetlnego.

Lampa zielona i niebieska ładnie świecą, dają na oko podobny strumień, podobny rozsył światła, wiec jak są blisko siebie, to dostajemy plamę o kolorze cyjan.
Z czerwoną było gorzej. W stosunku do pozostałych lamp, daje plamę o mniejszej średnicy, a nawet światło jest silniejsze w środku, a na brzegach słabe. W zestawie czerwona i 50% zielona lub czerwona i 50% niebieska, czyli tak, jakbym miał dwie czerwone, było trochę lepiej, ale też nie zadowalająco z powodu różnic rozsyłu światła.

Gdzie jest przyczyna, że czerwona lampa daje mniej światła niż pozostałe? Lampy miały po 18 diod LED 5mm i 0.9W pobór mocy.

Rozważam też zakup diod RGB lub diod 10mm. Co warto wybrać?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Lampa LED RGB

Postprzez Edziu » 25 listopada 2009, 17:05

Widziałem nieraz takie reflektory, gdzie są powkładane diody LED czerwone, zielone i niebieskie wymieszane ze sobą i światło ładnie się miesza, więc pomyślałem, że warto pomyśleć o czymś na LEDach.

Tak teraz robią takie reflektory estradowe, one są na diodach 10mm, i faktycznie mają równomierne barwy RGB

Zauważyłem, że czerwona odstaje od pozostałych, bo świeci słabiej. Wiem, że ludzkie oko jest mniej czułe na barwę czerwoną, ale wydaje mi się, że czerwona świeci za słabo. Zauważyłem, że po podłączeniu do 110V (przez autotransformator), lampa oddaje 50% strumienia świetlnego.

Czerwona często wydaje się swiecić słabiej, ale jeżeli chodzi o jasność, ważna jest również jasność w mcd. bo sa różne typy, nie wykluczone że w czerwonej lampce są słabsze diody, z tymi lampkami nie miałem do czynienia ale się domyślam ;) ,

Rozważam też zakup diod RGB lub diod 10mm. Co warto wybrać?

Wiesz ja bym ci polecał kupić Diodę RGB,jeżeli chcesz robić jakiś iluminator z mieszaniem barw, po pierwsze ze względu że wychodzi taniej od kupowania każdej z osobna, u mnie w elektroniku są za 3 zł, barwy maja równie dobre jak osobne diody, zielony to fajny jasny seledyn, i ma lepszy współczynnik mieszania barw, tylko wazne jest to czy dioda ma wspólną anodę czy katodę, a są tez jeszcze diody RGB które maja wewnętrzny sterownik, i mrugaja same z siebie, one maja tylko anodę i katodę
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń


Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości