Nierówna jasność białych diod LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Nierówna jasność białych diod LED

Postprzez andrzejlisek » 20 lipca 2007, 12:19

Każda dioda ma podane maksymalne napięcie i natężenie prądu.

Jeżeli napięcie ze źródła jest wyższe, to szeregowo z diodą trzeba wstawić rezystor taki, żeby na diodzie było napięcie katalogowe, a pozostałe na rezystorze, tzn, że jeżeli dioda jest na 4V, a dysponujemy zasilaczem 5V, to na diodzie jest 4V a na rezystorze 1V.

Przy zasilaczu o napięciu równym lub niższym od napięcia diody nie potrzeba rezystora.

Kiedyś próbowałem zrobić oświetlenie na diodach do GameBoy, wykorzystując 4 białe diody, 20mA, chyba 4V.
Diody zasilane z dwóch baterii AAA połączonych szeregowo.

Kupiłem 6 diod jednocześnie, więc jest bardzo prawdopodobne, że wszystkie są z jednej serii produkcyjnej.

Podłączałem je do baterii kolejno, stwierdziłem, że jedna świeci jaśniej, druga ciemniej. Wybrałem 4 świecące mniej więcej równo, w instalacji połączyłem równolegle i całość do baterii.

Gdzie mogła być przyczyna nierównej jasności diod mimo, że wszystkie były identyczne i zasilane z tego samego źródła?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Nierówna jasność białych diod LED

Postprzez pekaes » 20 lipca 2007, 20:34

Ja się nie spotkałem z takimi diodami led o jakich piszesz, natomiast mam kilka starszych egzemplarzy led 20mA (2005r) które świecą słabiej od nowych (2006r). Natomiast diody led (białe) różnią się barwą światła, są egzemplarze świecące zimnym biało-niebieskim światłem, są takie które świecą idealnie na biało (mam taką 3W światło ekstra) lub takie świecące na kolor biało-fioletowy (lub biało-różowy). Wydaje mi się że ledy biało-fioletowe lepiej oddają barwy od tych biało-niebieskich.
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: Nierówna jasność białych diod LED

Postprzez pekaes » 24 lipca 2007, 22:15

Czy miał ktoś (widział, testował) diody cree, podobno są bardzo dobre, a na allegro można zdobyć moduł cree z zasilaczem gotowy do podłączenia, zastanawiam się nad zakupem (360-700lm za 110zł) wydaje mi się że parametry tych diod (modułów) są prawdopodobne, bo był topic na elektrodzie chyba w którym ktoś z cree zrobił sobie niezłą lampkę do rowera, no i mam jeszcze piękny radiator prosto z radeona 9200 który pomoże schłodzić taki moduł
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: Nierówna jasność białych diod LED

Postprzez lebaski » 25 kwietnia 2008, 13:43

Witam szukam tanich diód LED, w modułach (najlepiej z możliwością przykręcenia oraz przylepienia). Miały by być one montowane w różnego rodzaju reklamach świetlnych. Szukam czegoć co ma bardziej przyzwoite ceny niz polamp components. Zna może ktoś jakiegoś dystrybutora bądź producenta :>?

Pozdrawiam.
lebaski
 

Re: Nierówna jasność białych diod LED

Postprzez Gamaliel » 19 listopada 2008, 10:40

andrzejlisek napisał(a):Każda dioda ma podane maksymalne napięcie i natężenie prądu.


Gdzie mogła być przyczyna nierównej jasności diod mimo, że wszystkie były identyczne i zasilane z tego samego źródła?


Bardzo ciężko jest wyprodukowac dużą partię diód tak żeby wszystkie miały identycznę temperaturę barwową. Problem z tym maja nawet wiodący producenci. Im lepsza firma tym bardziej prawdopodobne że barwa i jasność będą zbliżone.
Gamaliel
 
Posty: 71
Dołączył(a): 21 stycznia 2008, 21:06

Re: Nierówna jasność białych diod LED

Postprzez Ziom8 » 5 listopada 2009, 18:04

Gamaliel aha....rozumiem to tak:że to nie wina producenta ???. :ugeek:
Tylko nie idzie zrobić takich samych białych diod
Ziom8
 

Re: Nierówna jasność białych diod LED

Postprzez Gamaliel » 7 listopada 2009, 14:56

Ziom8 napisał(a):Gamaliel aha....rozumiem to tak:że to nie wina producenta ???. :ugeek:
Tylko nie idzie zrobić takich samych białych diod


Coś w ten deseń. Teraz u wiodących producentów technologia jest już lepsza, ale i tak czesto te różnice barw występują. Kiedy np moi klienci zamawiają 30-40 opraw na LEDach, które będa montowane np w jednym szeregu, obok siebie, to czesto dla uzyskania dobrego efektu trzeba te wszystkie oprawy podłączyć, a potem poukładać według barwy światła. Ale ten problem jest coraz mniejszy i wraz z rozwojem technologii pewnie bedzie wyeliminowany.
Gamaliel
 
Posty: 71
Dołączył(a): 21 stycznia 2008, 21:06

Re: Nierówna jasność białych diod LED

Postprzez Edziu » 7 listopada 2009, 22:12

Bardzo ciężko jest wyprodukowac dużą partię diód tak żeby wszystkie miały identycznę temperaturę barwową. Problem z tym maja nawet wiodący producenci. Im lepsza firma tym bardziej prawdopodobne że barwa i jasność będą zbliżone.

Najlepiej kupiś doidy z jednej serii, ale różnice w świeceniu moga wystepować, mozna to w prosty sposób zniwelować ,dając do każdej diody rezystor 10ohm, bo takie elementy na diody, tranzystory nie maja powtarzalnych parametrów, np. przy wzmacniaczach tranzystorowych np paruje się tranzystory końcowe, w lepszych latarkach właśnie daje sie takie rezystorki ;)
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Nierówna jasność białych diod LED

Postprzez Ziom8 » 8 listopada 2009, 16:37

Gamaliel napisał(a):
Ziom8 napisał(a):Gamaliel aha....rozumiem to tak:że to nie wina producenta ???. :ugeek:
Tylko nie idzie zrobić takich samych białych diod


Coś w ten deseń. Teraz u wiodących producentów technologia jest już lepsza, ale i tak czesto te różnice barw występują. Kiedy np moi klienci zamawiają 30-40 opraw na LEDach, które będa montowane np w jednym szeregu, obok siebie, to czesto dla uzyskania dobrego efektu trzeba te wszystkie oprawy podłączyć, a potem poukładać według barwy światła. Ale ten problem jest coraz mniejszy i wraz z rozwojem technologii pewnie bedzie wyeliminowany.


Aha czyli już coraz mniej tych troszkę innych efektów tak???
Ziom8
 


Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości