czy diody LED się przepalają????

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: czy diody LED się przepalają????

Postprzez DocBrown » 23 grudnia 2009, 23:43

Od rozrusznika przepięć raczej nie będzie, prędzej solidny spadek napięcia. Moje Audi wyposażone jest w silnik Diesla, tak więc przed załączeniem rozrusznika pracują świece żarowe (chyba że jest lato i silnik wygrzany) które również sporo prądu pobierają, tak więc po włączeniu zapłonu napięcie w instalacji spada.

P.S. Zauważyłem niedawno coś ciekawego, mianowicie jak przełączam z świateł krótkich na światła długie, to zaobserwowałem lekkie mignięcie diod w oprawie w podsufitce, dzieje się tak za każdym razem gdy przełączam z krótkich na długie, w odwrotną strone nie występuje to zjawisko. Ciekaw jestem czemu te diody wtedy migają (oprawa wyłączona).
DocBrown
 

Re: czy diody LED się przepalają????

Postprzez Edziu » 24 grudnia 2009, 00:17

Zauważyłem niedawno coś ciekawego, mianowicie jak przełączam z świateł krótkich na światła długie, to zaobserwowałem lekkie mignięcie diod w oprawie w podsufitce, dzieje się tak za każdym razem gdy przełączam z krótkich na długie, w odwrotną strone nie występuje to zjawisko. Ciekaw jestem czemu te diody wtedy migają (oprawa wyłączona).

Przełączanie świateł jest na przekaźniku, do tego następuje duży pobór prądu. Wiesz na te przepięcia też nie ma reguły, ale tu może się coś takiego pojawić, no tu ciekawe że przy wyłączonym wyłącznku. jakby potencjał masy jeszcze się zmieniał, ale nie chce zbytnio wnikac w szczegóły.Jeszcze zaszkodziło by jeszcze dołożyć stablilzatora. Zresztą takie zabezbieczenie z diody występuje w każdym elektronicznym odbiorniku w samochodzie, kiedyś trafiło mi się radyjko Audi Gamma z diesla, no i okazała się padnięta ta diodka zabezpieczająca. To zjawisko trudno jednoznacznie wyjaśnić, ale lepiej stosować tego typu zabezpieczenie.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: czy diody LED się przepalają????

Postprzez DocBrown » 24 grudnia 2009, 00:20

To potrafi sobie mignąć również przy załączaniu ogrzewania tylnej szyby, oraz świateł hamulcowych (nawet na postoju, dlatego wykluczam luźny przewód robiący zwarcie przy hamowaniu, regularnie przeglądam elektryke auta i nie dopuściłbym nawet do takiej sytuacji).
Światła mam faktycznie na przekaźnikach (sam je zamontowałem, w oryginale B3 nie miało przekaźników, co skutkowało szybkim wypalaniem się styków w zespolonym wyłączniku pod kierownicą :evil:) przy najbliższej okazji zamontuje te diody, ciekaw jestem czy te dziwne zjawisko zniknie. Można do tego użyć zwykłą 1N4007 ?
DocBrown
 

Re: czy diody LED się przepalają????

Postprzez Edziu » 24 grudnia 2009, 13:08

Można do tego użyć zwykłą 1N4007 ?

jak najbardziej :) , możesz też zastosować 1N4001,2, 4

Stabilizator 78XX też by nie zaszkodziło dołożyć, ale on nie jest taki konieczny

To potrafi sobie mignąć również przy załączaniu ogrzewania tylnej szyby, oraz świateł hamulcowych (nawet na postoju, dlatego wykluczam luźny przewód robiący zwarcie przy hamowaniu, regularnie przeglądam elektryke auta i nie dopuściłbym nawet do takiej sytuacji)

Ale wyłacznik lampki rozumiem taki klasyczny stykowy, nie elektroniczny? Popatrz jeszcze na masę lampki ledowej czy dobrze przylega.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: czy diody LED się przepalają????

Postprzez DocBrown » 24 grudnia 2009, 14:31

Wyłącznik zarówno ten w oprawie jak i krańcówki w drzwiach to zwykłe stykowce, tu nie ma żadnego systemu opóźniania wyłączenia itp, jak w nieco nowszych autach. Masa jest OK, bo oprawa łączy sie z elektryką auta przez trójpinową wtyczkę, która na pewno jest OK.
DocBrown
 

Poprzednia strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości