Power LED w testach

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Power LED w testach

Postprzez amisiek » 28 kwietnia 2011, 10:27

mosfetkiler napisał(a):Po kolei:
-te diody z allegro to widzę jakieś straszne "no name" są, nie wiadomo co sobą prezentują

Ta akurat tak, ale znalazłeś także inne, te są znacznie lepsze. Fakt, że zaczyna się zalew śmieciami, dlatego wstawiłem emotikonkę " ;) ". Niemniej coraz bliżej dociera świat niedrogich diod dużej mocy i chciałem to przetestować.

- interesuje mnie zasilanie bezpośrednio z sieci 230V przez stosowną przetwornicę prądową, nie chcę kaskady urządzeń najpierw obniżajacych napięcie, potem formujących stosowną charakterystykę, mającą w sumie rozmiary trochę mniejsze niż spawarka i sprawność trochę większą niż parowóz ;)

Widziałem na jednej ze stron gotowy moduł z diodą 10W zasilany z 230V AC. Jak znajdę coś podobnego to wrzucę tutaj link.

- dostępne przetwornice prądowe po umiarkowanej cenie mają najczęściej wydajność 350 lub 700mA - chyba żeby połączyć równolegle wyjścia :?:
- projektować od zera taką przetwornicę i dostrajać chwilowo mi się nie chce :roll:

Łączenie wyjść równolegle nie wiem czy ma sens. Wiem natomiast, że układy wielu przetwornic to de facto aplikacje z dokumentacji do scalaków. Jedną z opcji jest wsparcie jakimś mocniejszym tranzystorem i przypuszczam, że to się da zrobić.
Jeśli ma to być dioda o konkretnej mocy to może prościej wykorzystać nieco zmodyfikowany zasilacz komputerowy. U mnie taki zasilacz od dużego serwera COMPAQ zasilał wzmacniacz o dość konkretnej mocy. Przeróbka prosta, układ działał stabilnie i sprawnie, nawet przy niemal pełnej mocy.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Power LED w testach

Postprzez mosfetkiler » 28 kwietnia 2011, 12:14

Jeśli ma to być dioda o konkretnej mocy to może prościej wykorzystać nieco zmodyfikowany zasilacz komputerowy. U mnie taki zasilacz od dużego serwera COMPAQ zasilał wzmacniacz o dość konkretnej mocy. Przeróbka prosta, układ działał stabilnie i sprawnie, nawet przy niemal pełnej mocy

Zasilacze komputerowe mają chyba charakterystykę napięciową z ewentualnym ograniczeniem pradu zwarcia.
Czy w tym zasilaczu udało Ci się uzyskać stosowną wydajność przy pracy jako źródło prądu a nie napięcia?
Wydaje mi się, że w przypadku konieczności zmiany charakterystyki konieczna będzie duża ingerencja w układ
- pomiar prądu zamiast napięcia i odpowiednie sterowanie.
Może lepiej spróbować z takim układem:
IRS2541 i dobranymi tranzystorami i dławikiem?
Lub też IR2153 + transformator obniżający napięcie + dławik i kondensator rezonansowy w obwodzie pierwotnym,
przekładnik prądowy we wtórnym oddziaływujący na częstotliwość pracy IR2153 + prostownik, dławik wtórny i mały kondensator na wyjściu. Praca odbywałaby się na zboczu rezonansu szeregowego.
Mam na myśli adaptację czegoś takiego:
26144
Usunąć układ TL431 wraz z całym pomiarem napięcia i transoptorem a w zamian dać odpowiedni transformatorek prądowy w obwodzie wtórnym (oczywiście po skorygowaniu parametrów transformatora).
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Power LED w testach

Postprzez amisiek » 28 kwietnia 2011, 15:19

O, to jest fajny pomysł. Podoba mi się, bo jest naprawdę prosty i wygląda pozytywnie. Ten zasilacz od serwera miał dawać stałe napięcie przy sporym prądzie - dokładnie do tego został stworzony, wystarczyło trochę go przerobić. Tutaj jakiś ogranicznik prądu dasz i może będzie dobrze.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Power LED w testach

Postprzez mosfetkiler » 29 kwietnia 2011, 12:50

Ten zasilacz od serwera miał dawać stałe napięcie przy sporym prądzie - dokładnie do tego został stworzony

Niestety, zasilacz do LED mocy musi robić coś dokładnie przeciwnego: dawać stały prąd przy zmieniającym się napięciu.
Dlatego nie można zasilać LED stałym napięciem bo mają niestabilną i bardzo stromą charakterystykę I - U
(podobnie trochę jak lampy MH tylko że przy niższym napięciu i nieco innej "fizyce").
Można dac szeregowy rezystor lecz straty energii będą bardzo duże a i tak prąd nie będzie całkiem stały; przy nagrzewaniu się diody zmienia się też nieco jej Vf.
No chyba, że damy napięcie zasilania dużo wyższe od Vf diody i stosowny rezystor o duzej rezystancji i duuużej mocy traconej - raczej bez sensu (jezeli nie potrzebujemy jednocześnie kaloryfera ;) ).
Tak, że sprawa przeróbki zasilacza skonstruowanego jako stałonapięciowy na stałoprądowy nie jest taka prosta. :(
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Power LED w testach

Postprzez MRP200 » 29 kwietnia 2011, 13:45

W Elektronice Praktycznej nr 1/1998 opisany był przetwornicowy prostownik do ładowania akumulatorów samochodowych. Wg opisu ma możliwość pracy w trybie stabilizacji prądu w zakresie napięć od 8-12 V. "Przestrojenie" zasilacza na niższy prąd nie powinno być większym problemem. W przypadku większych prądów i napięć warto byłoby wzorować się na projektach spawarek inwertorowych. Te przetwornice zapewniają stabilizację prądu w szerszym zakresie napięć. Na elektrodzie zaprezentowano swego czasu spawarkę inwertorową w obudowie niewiele większej od zasilacza komputerowego.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Power LED w testach

Postprzez mosfetkiler » 31 maja 2011, 13:15

Przykłady realizacji z trochę innego forum:
http://www.pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.php?f=26&t=4440&start=675
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Power LED w testach

Postprzez amisiek » 29 sierpnia 2011, 21:11

Zamówiłem diodę 10W. Będzie niebawem i zacznie się porządne świecenie ;)
Bardzo fajny sterownik do LEDów jest tu na Allegro (17,50)
http://allegro.pl/przetwornica-driver-led-175ma-1400ma-co-175ma-i1772097833.html
do niego jest też dokumentacja, producent się wcale nie wstydzi konstrukcji, ale nie chce mi się za te pieniądze kombinować
http://www.darel.elektroda.eu/index_pliki/PI2V2.pdf
Diodka ma mieć prąd 1A przy napięciu około 10V. Ciekawe czy bardzo się będzie grzało.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Power LED w testach

Postprzez mosfetkiler » 30 sierpnia 2011, 11:51

A owa dioda 10W to jakiej firmy?
Jaka barwa i Ra?
Grzać zapewne trochę będzie - to przecież ok. 10W brutto.
Nie wiadomo ile tej mocy odejdzie ze światłem ale zapewne mniejsza część...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Power LED w testach

Postprzez amisiek » 31 sierpnia 2011, 16:20

Dioda to pewnie chińszczyzna, dokumentacji nie mam. Barwa 3000K, zapewnie 730, może nawet trochę lepiej. Ale wiem, że prąd to 1A, napięcie pracy około 10V.
Obrazek
tutaj na prądzie 100mA, napięcie około 9,4V. Dioda jest nieco większa niż cała gwiazdka 5W, widać, że ta dioda ma mieć dobre chłodzenie.
skręciłem prąd do 20mA i przyjrzałem się diodce
Obrazek
Obrazek
Blaszki doprowadzające prąd są solidne, nic dziwnego, bo 1A to nominał. Zapodałem 995mA. Zdjęcie bez lampy, wystarczy spojrzeć i są "dziury w obrazie", powidoki. Chociaż przyznam, że 3W i 5W mają większą luminancję, bo światło wychodzi z mniejszej powierzchni.
Obrazek
skręciłem do 250mA
Obrazek
980mA
Obrazek
a tak świeci na górę przy 1A prądu, zdjęcie zrobione w dzień, barwa ciepła to światło, zimna - cień
Obrazek
skręciłem prąd do 10mA
Obrazek
jak widzicie, połączenia do struktur są zrobione dwoma drucikami. W kostce są trzy zestawy po trzy struktury szeregowo.
Obrazek
Teraz parametry przetwornicy przy pełnej mocy - po stronie zasilacza 12,19V przy 0,86A (10,5W), po stronie diody 9,63 przy 998mA (9,6W). Sprawność wychodzi 91% , spadek napięcia 2,5V. Przy takim obciążeniu przetwornica zaczyna się odrobinkę grzać, ale chłodzenie pasywne wystarczy, dioda solidnie ogrzewa ten radiator, po 10 minutach świecenia jest mocno ciepły, da się jednak wziąć w dłoń.
ilość światła jest bardzo sensowna dioda jest na oko tylko trochę słabsza od halogena 40W. Teraz tylko akumulator żelowy, zapakowanie do obudowy, jakiś kolimator zrobić i będzie porządna latara :D

Edit.
Dioda to GM-10W-A firmy Shenzhen Gangming Opto. Co., Ltd., wersja biała ciepła. Oni produkują całkiem ciekawe diodki http://www.ledgm.com/shtml/15/#1, jakby ktoś chciał 100W? Proszę, jest. Niestety karta katalogowa jest tylko od wersji 30W (tu, plik PDF). Tutaj jest dokumentacja od podobnej diody w innej obudowie. Na katalogowych parametrach ma ona od 600 do 700 lm, barwa ciepła ma Ra około 80, czyli jest to 830. Barwa zimna ma 740 lub 840, barwa dzienna ma 765. Niestety dokładne przyjrzenie się charakterystyce widmowej udowadnia, że Ra jest niższe.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Power LED w testach

Postprzez amisiek » 31 sierpnia 2011, 21:50

Ciąg dalszy, tym razem testy siły i barwy światła.
Pokój kilkanaście mkw, oświetlony MH 70W CDM-T /930 na stateczniku elektronicznym, wieczór.
Obrazek
trochę kolorowych rzeczy, oświetlenie pośrednie tymże MH, Canon, preset światła żarowego.
Obrazek
To samo w świetle diodki, te same nastawy balansu bieli
Obrazek
Jak widać, oddawanie barw jest znacznie gorsze, niestety jakość światła na poziomie świetlówki kompaktowej
Obrazek

Teraz luminancja - w porównaniu do miniaturowego halogenu 12V 20W w oprawie z ozdobnym kloszem z matowanego szkła.
Obrazek
Obrazek
Jak widać, ta dioda daje co najmniej 600 lm.
Teraz jakość światła w porównaniu do halogenu (Ra=100 z definicji). Preset auto
Obrazek
Preset światła żarowego
Obrazek
Niestety widać, że widmo nie jest pełne ani zrównoważone. Ra w okolicach 70-80, może nawet niżej. Jak kiepska świetlówka kompaktowa. Ale nadal lepiej niż amerykańskie/brytyjskie świetlówki o barwie /535.
Aha i jeszcze jedno - diodka kosztowała 30zł + przesyłka, więc nie taki majątek jak za 10W.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości