Power LED w testach

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Power LED w testach

Postprzez lumix26 » 19 lipca 2012, 19:53

Ja tak samo zrobiłem montując diody 4 * 5W na schodach - czyli zamiast 1,2 A dałem 800 mA - sprawdzałem tą różnice nie ma aż tak dużo światła w stosunku do tych prądów - przynajmniej mniej się nagrzewa
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Power LED w testach

Postprzez amisiek » 5 sierpnia 2012, 23:13

Przedstawiam nową diodkę - jest to Cree XM-L (oznaczona w dokumentacji XMLAWT-00-0000-0000U2051), barwa biała zimna, bin U2, przy prądzie 2000mA daje katalogowo co najmniej 742 lm, przy 700mA daje 300lm.
Obrazek
układ pomiarowy:
Obrazek
prąd 1A :)
Obrazek
Oto wyniki pomiarów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dlaczego wyniki pomiarów skończyły się przy 1,6A w diodę? Bo taka jest maksymalny ciągły prąd sterownika. Jak będę miał dobry step-down, którzy poda te 3A w diodę, to będę nią porządnie świecił.
Aha i mimo to, że zależności w tych skalach są ciekawe i łatwo je ekstrapolować, nie polecam, bo od 2A wg katalogu dioda zmienia dość mocno charakterystykę pracy.
Wrażenie ogólne - Świeci jak wściekła i naprawdę trzeba uważać na oczy. Widmo wrzucę już jutro.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Power LED w testach

Postprzez KaszeL » 6 sierpnia 2012, 00:12

No proszę, niedługo będziemy mieli specjalistę od diodek :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Power LED w testach

Postprzez amisiek » 6 sierpnia 2012, 09:52

Eee, nie, ja dopiero początkujący, ale kilka wniosków już mam. Powyżej 750-800 mA prądu w diodę (czyli ponad 2W) ozdobna puszka z stali nierdzewnej nie nadaje się jako odprowadzenie ciepła. Radiator musi być aluminiowy lub miedziany. Przy testach z większym prądem (3A w planach, gdy tylko zdobędę sterownik do takiego prądu) będę musiał przykręcić diodę do radiatora od procesora z wentylatorem. Moim zdaniem znacznie ciekawiej świeci zestaw dwóch takich diodek szeregowo utrzymywanych na 750mA. Wtedy napięcie na diodzie to 2,87V, moc 2,15W, jedna dioda wg katalogu daje około 310lm, czyli sprawność 144 lm/W.
Przy prądzie 1A moc w diodę to 2,89W, wg katalogu 416lm, zatem sprawność także 144lm/W. Przy 1,5A moc 4,41W, strumień 590lm, sprawność 133 lm/W. To jest najsprawniejsze źródło światła jakie mam w domu, ale jego jakość nadaje się raczej tylko do latarki, Ra=65, temperatura barwowa około 7000K.
Edit - ze względu na kiepskie chłodzenie, niestety wyniki są wątpliwe powyżej 700mA, powtórzę pomiary po dokręceniu diody do zaje.... radiatora. Mam taki :)

Karta katalogowa jest w załączeniu.
Załączniki
XLampXML.pdf
Karta katalogowa diod Cree XM-L pobrana 6 sierpnia ze strony Cree.
(1.14 MiB) Pobrane 263 razy
Ostatnio edytowano 6 sierpnia 2012, 09:58 przez amisiek, łącznie edytowano 3 razy
Powód: Dodanie karty katalogowej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Power LED w testach

Postprzez arw » 18 sierpnia 2012, 13:52

Omawiana U2 (taką też stosują w lampkach rowerowych, którą zamierzam nabyć) ma niestety CRI rzędu 65.
Troche mało, ale do latarki powinno wystarczyć.

Chyba sie nie doczekamy zdjecia spektroskopowego
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Power LED w testach

Postprzez mosfetkiler » 21 sierpnia 2012, 07:20

Widziałem na forum latarkowym, że Amisiek szuka LED o Ra=90 do testów.
Przypominam o LED firmy Citizen dostępnych w TME.
Co ciekawe oferują LED np.: 3500K i 4000K z Ra=90 co nie jest spotykane przy tych temperaturach barwowych
u innych producentów.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Power LED w testach

Postprzez KaszeL » 21 sierpnia 2012, 07:50

Cześć, podasz odnośniki do tych diodek? Chętnie się przyjrzę :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań


Re: Power LED w testach

Postprzez lumix26 » 21 sierpnia 2012, 17:00

mosfetkiler napisał(a):Widziałem na forum latarkowym, że Amisiek szuka LED o Ra=90 do testów.
Przypominam o LED firmy Citizen dostępnych w TME.
Co ciekawe oferują LED np.: 3500K i 4000K z Ra=90 co nie jest spotykane przy tych temperaturach barwowych
u innych producentów.


Może i mają te CRI90 ale słabe są ok 64-70lm/W
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Power LED w testach

Postprzez Paweł » 22 sierpnia 2012, 20:25

CREE podnosi standard skuteczności do 170 lm/W

Niecały rok po zaprezentowaniu przez Cree źródła światła LED o kształcie żarówki i skuteczności świetlnej 152 lm/W firma ta podniosła standard wydajności przedstawiając kolejny prototyp takiej lampy o skuteczności 170 lm/W. Korzyści płynące z zastosowania tego nowego źródła światła o skuteczności 170 lm/W pozwalają na znaczące zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów opraw oświetleniowych z portfolio Cree i pokazują ciągłe zaangażowanie Cree w sprawę szybkiego upowszechnienia oświetlenia LED dzięki obniżeniu kosztów inwestycyjnych i okresu ich zwrotu – kluczowych barier w powszechnym wdrożeniu oświetlenia LED.

Oświetlenie LED o tym poziomie wydajności jest możliwe jedynie dzięki postępowi we wszystkich elementach ledowego systemu oświetleniowego – diodach LED, elementach optycznych, sterownikach i zarządzaniu temperaturą. Diody LED oparte na innowacyjnej Platformie Technologicznej SC³ umożliwiają osiągnięcie takiego rezultatu. Platforma Technologiczna SC³ opiera się na zaawansowanej technologii węglika krzemu firmy Cree i wykorzystuje postępy w architekturze chipów LED i luminoforów.

„Optymalizacja każdego z elementów projektu miała decydujące znaczenie dla osiągnięcia uzyskanej przez Cree w nowym prototypie lampy LED”, powiedział Nick Medendrop, wiceprezes ds. badań i rozwoju Cree Lighting. „Technologia zastosowana w projekcie nowych lampach LED o skuteczności świetlnej 170 lm/W pozwala nam uzyskiwać wyższą wydajność i niższe koszty ledowych opraw oświetleniowych Cree. Przez przesuwanie granic tego co jest możliwe, Cree nadal dąży do opracowania nowych technologii, które zużywają mniejszą energię i zapewniają naszym Klientom niezrównaną jakość światła.”

Badania przeprowadzone przez niezależne laboratorium OnSpeX potwierdziły, że prototypowa lampa LED o skuteczności 170 lm/W firmy Cree dostarcza strumień świetlny o wartości ponad 1250 lumenów i pobiera zaledwie 7,3W mocy. Dzięki wykorzystaniu Cree® TrueWhite® Technology lampa uzyskuje wskaźnik oddawania barw CRI powyżej 90. Dla porównania tradycyjna żarówka o mocy 75W wytwarza strumień świetlny 1100 lumenów, co oznacza skuteczność tylko 14,6 lm/W.


Źródło: CREE
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości