Lampy LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 15 stycznia 2019, 00:23

Filamentów w barwie 5000K nie spotkałem chyba nigdy, ciekawe czy w ogóle takie produkują.
Sprawa zastosowania luminoforu w mlecznych "żarówkach" Lexmana wydaje sie być interesującą opcją - wtedy można by wykorzystac filamenty bez tej powłoki, dzięki czemu emitowane światło lepiej byłoby rozpraszane. Niemniej w tym przypadku może być to też jedynie powłoka rozpraszająca światło.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez litak1 » 15 stycznia 2019, 11:25

Takie rozwiązanie stosuje philips, ale luminofor do ledów ma żółtą barwę i "żarówka" byłaby siarkowożółta. Filament nie jest optymalnym rodzajem źródła światła led, bo ma tę wadę, że jest słabo chłodzony, lepszym rozwiązaniem jest konwencjonalna dioda na radiatorze, a w przypadku lampy z warstwą rozpraszającą lub warstwą luminoforu nie widać ozdobnej charakterystyki filamentu a zatem stosuje się zwykłe diody białe -jeśli jest warstwa rozpraszająca lub niebieskie z kloszem luminoforowanym
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy LED

Postprzez Beton » 15 stycznia 2019, 19:56

Wszelkie przejściówki odpadają ze względów estetycznych. ;)

Co do wykorzystania oprawy OZW zastanawiałem się nad zawieszeniem jej ze świetlówkami, nie LED-ami. Nad tym się jeszcze zastanowię, bo musiałbym tutaj dziurawić sufit i wieszać ją na hakach. Jednak widząc, jak ciężko znaleźć LED-y inne niż ciepłe o dobrym Ra, chyba jednak wrócę w stronę świetlówek.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Lampy LED

Postprzez DarekG » 19 stycznia 2019, 13:11

Dioda GU10 z Brico Marche AMM. Poświeciła tylko 3 miesiące w kuchni nad blatem. Świeciła dość ładnie do wczoraj kiedy nagle zaczęła mrygać i świecić coraz słabiej aż w koncu ledwo co bździła. Przez kilka sekund po wyłączeniu zasilania jeszcze bździła. Co w niej padło?

Obrazek

Obrazek

Po otwarciu klosza widać przepalona jedna diodę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz będzie świecić to: Pila produkcji chińskiej. Zobaczymy ile ta wytrzyma. :)
Obrazek
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Lampy LED

Postprzez Luk » 22 stycznia 2019, 21:24

DarekG napisał(a):Pila produkcji chińskiej. Zobaczymy ile ta wytrzyma. :)
http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 62379.jpeg


Przy odrobinie szczęścia nawet kilka lat. Te Piły (mimo, że chińskie) wcale nie są aż takie złe.
Gorszym wyborem są całkowicie chińskie wyroby z dziwnymi, no-name'owymi nazwami.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez slaweklampy » 23 stycznia 2019, 14:32

Po wymianie diody lampka będzie dalej działać, problemem może być jej lutowanie.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Lampy LED

Postprzez MRP200 » 23 stycznia 2019, 22:04

slaweklampy napisał(a):Po wymianie diody lampka będzie dalej działać, problemem może być jej lutowanie.

Niestety kolego zapomnij o wymianie. Te diody są lutowane coś na zasadzie układów BGA. Punkty lutownicze są pod diodami, niedostępne. Druga sprawa, to te diody są dość ciekawe, bo zaczynają świecić dopiero przy 27 V :!: Co najwyżej można zaryzykować usunąć uszkodzoną diodę ukręcając delikatnie szczypcami, a miejsce po diodzie zewrzeć, chociażby kroplą lutowia (diody są połączone szeregowo). Z ciekawości tak właśnie przywróciłem do świecenia trzy takie lampki LED. Ile jeszcze poświecą zobaczymy, bo mam gdzie je testować.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Lampy LED

Postprzez KaszeL » 24 stycznia 2019, 01:08

Marek to są zwykłe diodki SMD. Lutownica na cieple powietrze za kilkadziesiąt złotych daje sobie z nimi radę. Niestety montaż powierzchniowy to już od lat standard i czas najwyższy taką lutownicę kupić :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy LED

Postprzez MRP200 » 24 stycznia 2019, 07:53

To to ja doskonale wiem. Gdybym prowadził serwis to zainwestowałbym w taką specjalistyczną stację lutowniczą. Na obecną chwilę potrzebna mi nie jest. Prędzej powinna zainteresować kilku kolegów z forum, co reanimują różne lampki z pojemników na recycling.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Lampy LED

Postprzez KaszeL » 24 stycznia 2019, 10:44

Ja takiej lutownicy używam do wymiany LED SMD w lampkach na jakieś konkretnie mnie interesujące. Zazwyczaj Ra>95 i 4200 lub 5000K. Bez problemu można też przelutować diody choćby na taśmie - tylko zajmuje to trochę czasu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości