Lampy LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Lampy LED

Postprzez Gismot » 7 listopada 2017, 16:08

Uszkodzona lampa LED: Whitenergy LED-R63 230V 10W 3000K (zakupiona w 2013r)
Obrazek

Obrazek

Pięć diod LED padło w tym jedna z nich się ledwo żarzy przy pełnej mocy,
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

driver LED, na pierwszy rzut oka wygląda na porządny, ale
Obrazek

właśnie ale; gdy obróciłem płytkę na drugą stronę to doznałem "wstrząsu", zasilacz niema separacji galwanicznej, czyli mamy potencjał sieci na diodach LED, a moduł LED jest przykręcony bezpośrednio do radiatora Al.(bez żadnej dodatkowej izolacji)
Obrazek
>Zasilanie idzie przez bezpiecznik, następnie mamy warystor dalej filtr, który składa się z kondensatora i dwóch cewek, następnie napięcie jest prostowane i filtrowane przez kondensator 0,1uF oraz jest podbijane przez powielacz, który składa się z trzech diod i dwóch kondensator 4,7uF i w trafia na układ scalony BP
2812 - tak opisując w skrócie.

Uproszczony schemat:
Obrazek
Notę układu BP2812 można bez problemu znaleźć w sieci.

Taki mały test:
Lampa LED wkręcana do lampki przenośnej, przełącznik odcina N, czyli L idzie na układ:

Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Lampy LED

Postprzez KaszeL » 7 listopada 2017, 17:46

Fajna baza na przeróbki. Można tanio dostać całkiem niezłej jakości diody 5630, dzięki czemu można lampę przerobić na źródełko o dowolnej Tc i Ra>90.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy LED

Postprzez Gismot » 8 listopada 2017, 02:03

KaszeL napisał(a):Fajna baza na przeróbki. Można tanio dostać całkiem niezłej jakości diody 5630, dzięki czemu można lampę przerobić na źródełko o dowolnej Tc i Ra>90.

Gdybym tylko dysponował odpowiednim sprzętem do lutowania to by nie było problemu z wymianą diod na lepsze ;)

Aktualnie mam dwie sztuki sprawne LED-R63 230V 10W 3000K (wersja, którą powyżej prezentowałem)
>Jedna z nich działa bezawaryjnie 4lata po 5 -8 godzin, tylko żyrandol ma ściągnięte klosze. Natomiast druga sztuka była w drugim pokoju, klosze w kształcie dzwona, prześwieciła ok.3lata. Podmieniłem w niej moduł z nowszej wersji i zobaczymy ile pociągnie. Jak padnie, któraś z nich to będę myślał nad wpakowaniem lepszych diod LED.
>Radiator osiąga temperaturę 98°C, temperatura w pokoju 23°C tak więc sporo - w wolnej chwili poeksperymentuję z driverm LED i spróbuje obniżyć prąd,



---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wersja nowsza A60 10W z 2014/15r. Wykonanie o wiele gorsze, w sumie je zanosiłem po kilka razy na reklamację, aż w końcu zwrócono mi gotówkę(ponoć tą serię wycofali z produkcji).
Te poniższe przygarnąłem z zbiórki gabarytów...
Obrazek

driver LED dla wersji 8W / 10W identyczny jak powyżej, który zaprezentowałem,
>radiator wykonany bardziej oszczędniej, moduł LED ma zbyt mały styk z radiatorem, (diody najbliżej środka przegrzewają się i ulegają uszkodzeniu)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Lampy LED

Postprzez slaweklampy » 12 listopada 2017, 09:36

:arrow: Gismot

To nie jest powielacz, tylko układ pasywnego pojemnościowego układu PFC. Zaletą układu jest brak elementów indukcyjnych, dzięki czemu jest on tani. Stosowany jest obecnie w większości zasilaczy elektronicznych do zasilania diod LED.

Z marketu, kosztowała 6 złotych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Lampy LED

Postprzez Elektroservice » 26 listopada 2017, 16:30

A ja dzisiaj zakupiłem w Castoramie LEDówki PILA 10W w barwie 6500K teoretycznie zamienniki 75W zwykłych żarówek, ale odnoszę wrażenie, że świecą jaśniej niż 100W żarówki :)
Ciekawe ile przeświecą, kiedyś już kupowałem LEDy tej firmy, świecą 2 lata i nadal są sprawne, niestety wtedy były tylko w ciepłej barwie dostępne dlatego postanowiłem je wymienić :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampy LED

Postprzez amisiek » 26 listopada 2017, 21:04

Tu są w leroy takie, które przypominają żarówkę powiększalnikową. Świecą fajnie, jest także barwa zimna (podobna całoszklana)
jest tutaj
U Tomka wyglądała tak (teraz jest wyłączona)
Obrazek
Jeśli takim lampkom ledowym dasz dobre chłodzenie, to będą w miarę trwałe.
A tutaj dla kontrastu tania ikeowska (z tych gorszych i tanich):
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy LED

Postprzez Elektroservice » 26 listopada 2017, 21:08

Ja kupiłem takie coś http://elektro-hurt.com/pila-zarowka-le ... d8985.html tyle, że w barwie dziennej 6500K. Kupione w Castoramie :) Świecą w potrójnym żyrandolu z kloszami otwartymi od dołu.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampy LED

Postprzez amisiek » 26 listopada 2017, 21:10

okej czyli kupiłeś klasyczną konstrukcję diodową. Sporo takich, niektóre naprawdę fajnie świecą, większość jest co najmniej poprawnych.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy LED

Postprzez Elektroservice » 26 listopada 2017, 21:26

Te co kupiłem świecą moim zdaniem bdb, jakość światła porównywalna z rurami 8xx (na oko) ilość światła też całkiem w porządku :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 27 listopada 2017, 23:22

Te Piły ledowe można też kupić m.in w Carrefourze. Ostatnio widziałem, że były w promocji, a polskie ich wersje (te co wygladają jak żarówki) chyba wyprzedają, bo kosztowały 3 zł ;) (wersja 6W - odpowiednik 40W).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości