Strona 129 z 129

Re: Lampy LED

PostNapisane: 28 marca 2023, 11:53
przez trojmiejski
Helios 30W w SL-100 do sodówek 150W:
Obrazek

Obrazek

Re: Lampy LED

PostNapisane: 17 sierpnia 2023, 15:27
przez trojmiejski
Pomarańczowe filamenty Osram 2,5W:
Obrazek

Obrazek

LED w kształcie podwójnej helisy DNA:
Obrazek

Re: Lampy LED

PostNapisane: 22 kwietnia 2026, 14:56
przez Kuba123
Odkopane w chińskim :D

Obrazek

Re: Lampy LED

PostNapisane: 26 kwietnia 2026, 13:58
przez Lampka
trojmiejski napisał(a):Pomarańczowe filamenty Osram 2,5W:
(...)
LED w kształcie podwójnej helisy DNA:
(...)


Filamenty w barwionych bańkach spotykałem nieraz w różnych kolorach, także niebieskie, zielone, czerwone, ale oprócz tego w handlu dostępne są żarniki filamentowe, które same w sobie emitują światło o takich barwach ze wzgledu na zastosowany luminofor. Ja stosowałem takie kolorowe żarniki konstruując tego typu ledówki już 8 lat temu, można fajne konstrukcje robić, a barwienie bańki na pomarańczowo przy użyciu czerwonych filamentów daje efekt świetlny jak stare neonówki tlące.

Niektóre filamenty, takie jak zielone i niebieskie (które same w sobie emitują takie kolory) nie mają luminoforu wcale - po prostu są tam użyte diody o takiej barwie. Dziwi mnie tylko że bursztynowe filamenty robione są na siłę z użyciem pomarańczowego luminoforu - nie prościej byłoby po prostu użyć chipy, które naturalnie emitują takie światło? Obecnie bursztynowe i żółte diody o własnym kolorze też występują już przecież o znaczącej wydajności świetlnej...

Co do ledówki w kształcie DNA to jest to ciekawa konstrukcja podświetlona światłowodowo, gdzie diody podświetlają wygięty kawałek plexi z wygrawerowaną strukturą. Ta sama technologia, którą stosuje się m.in. do paneli LED tylko zamknięta w szklanej bańce o danej strukturze i kształcie.


Ten LED z chińczyka to chyba jakiś relikt, ze zdjęcia wygląda jeszcze na użycie diod THT, obecnie już sporadycznie stosowanych, chyba głównie w lampkach solarnych.

Re: Lampy LED

PostNapisane: 27 kwietnia 2026, 21:19
przez Kuba123
Lampka napisał(a):Ten LED z chińczyka to chyba jakiś relikt, ze zdjęcia wygląda jeszcze na użycie diod THT, obecnie już sporadycznie stosowanych, chyba głównie w lampkach solarnych.


Na pewno kilkanaście lat już sobie leży, w dodatku po otwarciu pudełka okazało się, że to opakowanie zastępcze dla halogena ;)

Re: Lampy LED

PostNapisane: 28 kwietnia 2026, 22:40
przez trojmiejski
A tak odnośnie kolorowych filamentów to jesienią kupiłem czerwoną Sylvanię ToLedo:
Obrazek

Obrazek