Lampy LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Lampy LED

Postprzez litak1 » 5 listopada 2014, 23:26

qba napisał(a):Takie ledowe lampy to ja rozumiem, a nie jakieś wałki do włosów.
http://kolorowekable.pl/zarowki/129-zar ... mm-4w.html

W sieci sklepów mrówka są dostępne dużo taniej fajnie to wygląda i świeci ... gorzej będzie z trwałością wszak te chipy led nie mają żadnego chłodzenia
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy LED

Postprzez amisiek » 7 listopada 2014, 21:58

Kupiłem w Biedronce na próbę lampkę diodową LEDCOB - 100-240V 4,3W 300lm. Cena poniżej 10zł sztuka.
Obrazek

Barwa bardzo ciepła, jak żarówka 2700K.
Obrazek

Sprawę temperatury barwowej pominę, bo to jest jasne. Zadziwiająco dobra jest jednak jakość tego światła. Oprócz dobrej optyki zobaczcie na widmo:
Obrazek

Spill względnie szeroki, spot miękki (lampka świeci ukośnie), kąt stożka 38 stopni.
Obrazek
optyka wcale nie jest taka prymitywna, oprócz wielopowierzchniowych mikrosoczewek w środku jest także ciekawie zrobiona soczewka z elementami układu Fresnela na zewnątrz chipu
Obrazek

Kupiłem oprawkę, obsadziłem i podłączyłem
Obrazek

Jakość światła jest tak dobra, że taka lampka za kartką papieru jest nie do odróżnienia od żarówki halogenowej na ściemniaczu, gdy ustawi się identyczną temperaturę barwową. Żadna świetlówka kompaktowa, którą oglądałem, nawet nie zbliża się do jakości światła tych diodek.
Po dwóch godzinach świecenia w warunkach jak na zdjęciu wyżej w mieszkaniu o temperaturze 24 stopnie, lampka ma około 40 stopni. Oznacza to, że chłodzenie ma dostateczne. Zdecydowanie polecam do oprawy z dobrym chłodzeniem jako oświetlenie dyżurne np na korytarzu itp.
jedna taka diodka, załóżmy, że pobiera 5W, gdyby świeciła się całą dobę pobierze 5Wx24hx365d = 44 kWh czyli nieco ponad 20zł ROCZNIE.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy LED

Postprzez toomm40 » 7 listopada 2014, 22:26

czyli można by powiedzieć ,że ta lampka to "930,ew.927" ?albo inaczej-czy jest lepsza niż np standardowy kompakt 827 ?
zastanawiające, aż podejrzane że taka tania - a taka dobra.
pomijam, ile wytrzyma godzin, bo tego nie jesteśmy w stanie zweryfikować ,można jedynie wierzyć temu, co producent deklaruje na produkcie
a tak na marginesie- soczewki czy optyka Fresnela to mi się z semaforem kolejowym od razu kojarzą ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy LED

Postprzez amisiek » 7 listopada 2014, 22:51

Formalnie to jest 827. Ale jakość oddawania barw widziana na wzornikach kolorów jest zastanawiająco dobra. Porównanie ze świetlówką kompaktową 827 jest takie, że diodki te wręcz deklasują świetlówki, zwłaszcza w pastelowych odcieniach czerwieni i żółci. Czerwień jest 100% ciągła z wyrównanym poziomem, niebieski trudno mi tak dokładnie ocenić z racji na bardzo ciepłą barwę. W tej chwili jest to jakość światła, która zjada lampy sodowe SDW-T a zbliża się do metalohalogenkowych CDM-T Elite 930. Gorzej niż Philips Graphica 965 i Osram Color Proof 5200K, minimalnie lepiej niż Osram De Luxe 950, o wiele lepiej niż Osram Lumilux 827.
Ta lampka diodowa jest o klasę lepsza od kompaktów E27, jeśli tylko akceptujesz charakterystykę strumienia świetlnego (stożek, wbudowana optyka, której nie zmienisz). Wkręcenie świetlówki kompaktowej E27 11W do oprawy z odbłyśnikiem ale bez soczewek jest ciekawe - bo lampka która ma mniej niż połowę mocy tej świetlówki daje o wiele lepsze oświetlenie.
Odnośnie do Fresnela - tak, bo właśnie tam (i w latarniach morskich) jest to często stosowane.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy LED

Postprzez JeD » 7 listopada 2014, 23:01

Bardzo pozytywnie, zaczynam się powoli przekonywać do źródeł LED
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lampy LED

Postprzez amisiek » 7 listopada 2014, 23:04

Z tym, że dotyczy to na razie tylko lampek małej mocy. Przy większej mocy pojawiają się problemy z chłodzeniem. Niestety nie jest łatwo odprowadzić 20W ciepła z chipa o powierzchni 4cm kwadratowych. Dlatego lampki diodowe miewają słabą trwałość
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy LED

Postprzez litak1 » 8 listopada 2014, 00:16

Sprawa podstawowa odnośnie tej lampki ona się nie grzeje, może dlatego że nie dotykamy złącza bo jest głęboko schowane pod grubym białym plastykiem, bo to raczej aluminium malowane nie jest, być może ta lampka nie ma w ogóle radiatora a temperatura na powierzchni jest złudna trzeba by ją rozebrać.
Sprawa druga odnośnie widma, każda lepsza dioda biała ma ciągłe widmo z charakterystycznym zapadem w obrębie barwy zielonawoniebieskiej, tutaj również widocznym, stąd lampka jest na poziomie odwzorowania 8. Widma lamp ledowych nie da się porównać z np. metalohalogenkami, które zawsze miały i mieć będą widmo mniej lub bardziej prążkowe. Obręb ciepłych kolorów w ledach jest fantastycznie wręcz dobry. Najgorzej jest zawsze w obrębie jak już wyżej pisałem. W obrębie zielonawoniebieskim czyli w długości fali światła chipa ledowego z którego z pomocą luminoforu uzyskuje się resztę barw, im więcej zamienimy tego światła (tej długości fali) na inne, tym led jest wydajniejszy, lecz ma większy zapad spektralny w tym miejscu. Więc albo mamy mega wydajne chipy z zapadem czyli z ra mniejszym albo mniej wydajne z lepszym odwzorowaniem w tym feralnym miejscu
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy LED

Postprzez Lampka » 8 listopada 2014, 12:07

Zdaje się, że ledy z Ikei mają nieco mniejszą sprawność, ale za to dość dobrą jakość jeśli chodzi o światło i odwzorowanie barw.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy LED

Postprzez lumix26 » 16 listopada 2014, 09:36

nie myślałem ze w takim stylu też będą robić
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lampy LED

Postprzez slaweklampy » 16 listopada 2014, 09:39

Witam

Twoja lampka?

Tego typu diody są stosowane w najtańszych lampkach choinkowych.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości