Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez DarekG » 5 marca 2012, 11:13

Do kibelka jeśli mamy go osobno to oczywiście można sobie oświetlenie diodowe zamontować dobrej firmy i powinno działać latami i wytrzymywać częste włączanie i wyłączanie, a skuteczność świetlna tam akurat nie musi być jakieś super ale np. w łazience oświetlenia diodowego bym nie zamontował. Do łazienki to tylko halogeny najlepiej na 12V, ewentualnie świetlówki w oczkach na GU10 lub świetlówki liniowe. Świetlówki kupujemy o ra<90 i jest wtedy jak należy, a nie jakieś diody 5000k o ra góra 70!
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez CDM » 24 sierpnia 2012, 18:46

Inną sprawą jest to,że są już świetlówki kompaktowe przystosowane do gniazd GU10, ale do łazienki nie polecam (ja używam świetlówek niezintegrowanych)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez amisiek » 24 sierpnia 2012, 19:58

Do łazienki to polecam T8 na elektronice, może być z rapid startem, wtedy świecą natychmiast. Trwałość spada, ale i tak jest niezła. Stateczniki preheat zachowują się fajnie, bo świetlówka powoli (2s) się rozświeca do pełnej mocy, wzdłuż rury wydłuża się pasek światła a potem świeci już pełna mocą. Gdy się wchodzi wieczorem to lepiej tak, niż dostać od razu 6 tys lm po gałach ;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez michalc13 » 29 maja 2014, 21:56

Panowie świat się zmienia. Dziś po latach wrzuciłem (pikczers jutro) pierwszą lampkie LED w mojem domu. Moc pińć Watów, a świci jak 40. Jestem oczarowany! Lepiej niż halogen 50W! Sukcesywnie - a mam ich cztery jeszcze w łazience, będą wymieniane na ledy. :* Całuski. ;)
Avatar użytkownika
michalc13
 
Posty: 263
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 29 czerwca 2008, 14:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez eranet » 8 czerwca 2014, 14:29

Ładne oprawy łazienkowe z IP65 ma hiszpańska firma BPM Lighting, ja mam jeszcze zwykłe oprawki i halogeny MR16, czekam na wypalenie i zmiana
eranet
 

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez jacekk » 8 lipca 2014, 13:42

Zrobiłem jakis czas temu to co w tytule wątku. Było wczesniej 6 sztuk halogenów 20W, reflektorki małej średnicy na 12V. Kupiłem zamiast nich podobne budową lampki LED, 4,5W mocy (5050 SMD) na 230V GU10. Rewelacja! Światła prawie 2 razy więcej, nic nie buczy (stary transformator) rozsył światła znacznie lepszy, barwa też lepsza, w końcu niebieski jest niebieskim. Nie wspominam że teraz sześć sztuk pobiera tyle prądu co wcześniej jedna żarówka. Na korytarzy trafiły zamienniki żarówki reflektorowej na E14, świeca również znacznie jaśniej niż wcześniej tam wkręcone 40W Pily, ale mają denerwujący efekt stroboskopowy. Widzę go tylko ja, reszta domowników nie. Z kolei w pokoju w którym przebywam najczęściej przy belce sufitowej zamontowałem taśmę 300 LED długości 4,5m która oświetla odbiorniki radiowe stojące na segmencie. Wieczorem super klimacik 8-) Z odpowiednim zasilaniem (brak tętnienia przy 12V LED-ówkach i tasmie) takie źródło światła jest bezkonkurencyjne.

Wszelkie lampy LED z diodami średnicy 5mm traktować należy jako śmieci, światło kiepskie, jest go niewiele a trwałość znikoma. Najgorszy ryżowy chłam którego należy unikać jak ognia.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez eranet » 8 lipca 2014, 13:56

1. Która żarówka LED E14 świeci mocniej niż 40W
2. Diody 5050, które zakupileś jaką mają średnicę?
eranet
 

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez jacekk » 8 lipca 2014, 14:08

te moje E14 to Lightech ECO, tez 5050. 24 LED, 4,5W i po zmianie z 40W jest po prostu jaśniej. Być może te stare żarówki były już mocno zużyte bo wisiały tam kilka ładnych lat, stąd różnica. Ale taki fakt naoczny. Małe halogenki mają 35mm średnicy.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez FOX » 8 lipca 2014, 18:41

Podłączę się do tematu :)
Mam następujący problem- w łazience posiadam 5 opraw halogenowych 230V obsługujących źródła z trzonkiem g-9. Mimo że stosuje żarówki halogenowe mniejsze niż maksymalna moc którą podaje producent mam problem z dużą ilością ciepła jaka panuje wewnątrz każdej oprawy. Problem jest na tyle duży że po krótkim czasie eksploatacji uszkodziła się izolacja przewodów zasilających i nie jest to absolutnie spowodowane wadliwym stykiem a temperaturą idącą od źródła. Niestety w łazience znajduje się sufit z płyt gipsowo-kartonowych który bardzo kiepsko odprowadza ciepło, dodatkowo wewnątrz jest ocieplenie które dodatkowo kumuluje ciepło w oprawach.
Jako że wymiana opraw całkowicie odpada tak samo ich przerabianie postanowiłem zainwestować w LEDy i tutaj pojawia się problem. Jest ich duży wybór ale w większości są to źródła z najniższej półki o kiepskim Ra i jeszcze gorszej trwałości.
Mam więc pytanie do osób siedzących w temacie ledów jakiej firmy warto zakupić źródełko. Zależy mi na dobrym Ra minimum 80, ciepłej barwie oraz braku efektu stroboskopowego.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez MercuryFenix » 8 lipca 2014, 19:19

Aby zlikwidować efekt stroboskopowy wystarczy dodać równolegle jakiś kondensator filtrujący :)
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości