Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez michalc13 » 29 września 2011, 13:46

Witam.

Sprawa jest trudna. Z trzech halogenków w oprawie sufitowej w mojej łazience padł drugi, paląc bezpiecznik topikowy. Musiałem wstać bardzo rano z łóżka i go wymienić, gdyż żona boi się prądu. No, ale nie o tym. Halogenki miały moc 35 W, świeciły o.k. więc byłem zadowolony, ale drażniła mnie pobierana przez nie moc. Kiedyś podczas libacji alkoholowej w pobliskim barze, znajomy elektryk chwalił się że w miejscu halogenków zamontował LED-y i fajno mu świecą, a i licznik je lubi. Teraz mi się przypomniało i do Was drodzy koledzy z forum mam parę pytań:

Obrazek

Tak o to wygląda mój halogenek. Czy gwint w nim zastosowany to GU10?
Jakie ledy (jakich firm i mocy i żeby pasowały do mojej oprawy) polecacie do oświetlenia łazienki (3x źródło światła przy suficie), łazienka mała, taka jak w standardowym bloku w M-4. Interesowałoby mnie źródło dające coś podobnego do halogenka 35 W. Czy warto w ogóle montować ten rodzaj światła (LED)?

Ratujta! Jeśli się spali ostatni, nie będę mógł się umyć i ogolić, a to grozi trwałym rozpadem pożycia małżeńskiego... :(

No i powiem żonie, że na coś się przydało to moje marnowanie energii elektrycznej przez komputer.
:mrgreen:

P.S. Co sądzicie o tym Hikari GU10 2W model 100458?


Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
michalc13
 
Posty: 263
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 29 czerwca 2008, 14:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez amisiek » 29 września 2011, 14:27

Nad LEDami bym się zastanawiał czy to ma sens, bo większość takich źródeł z trzonkiem GU10 ma obsadzone fatalnej jakości diody. Barwy są tak słabe, że używanie tego w łazience mija się z celem. Kobieta zauważy, gdy będzie robić makijaż - poważnie.
Także moim zdaniem lepiej pozostać przy żarówkach halogenowych albo założyć świetlówki liniowe o barwie /965 w ładnej oprawie. Na łazienkę proponuję 2xT8 36W Philips Graphica na elektronicznych statecznikach. Będzie pobierać tyle samo co halogeny, ale świecić o wiele jaśniej, bezcieniowo i w ogóle bardzo dobrze.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez andrzejlisek » 6 października 2011, 19:50

Nie wiem, czy lampy, które posiadasz (nie daję głowy, że ta na zdjęciu to GU10) są w dwóch wersjach (na 12V i na 230V). Podobnie wyglądające MR16 występują w obu wersjach.

Jeżeli masz instalację na 230V, to przerób ją na 12V i wstaw żarówki niskonapięciowe. Świecą dłużej i przy przepalaniu nie będzie palić bezpiecznika.

Jeżeli chodzi o LED, to rzeczywiście sprawa jest trudna. Najlepiej wybrać się do dużego sklepu i dowiedzieć się, czy można zwrócić lampy za okazaniem paragonu. W takim sklepie kup po jednej sztuce różnych i sprawdźcie, która najlepiej świeci. W sklepie ciężko ocenić jakość światła. Jeżeli znajdziesz taką, która Wam obu odpowiada, to nie ma problemu, kup trzy, zamontuj, a pozostałe zwróć.

A jeżeli chodzi o oświetlenie przed lustrem, to tam warto zastosować żarówki (ewentualnie bardzo dobre świetlówki), które byłyby używane na czas robienia makijażu. Wiadomo, że kąpiel i korzystanie z toalety nie wymaga idealnego światła, ale ważne, żeby łazienka ładnie wyglądała.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez DarekG » 10 października 2011, 10:10

Tak jak koledzy piszą. Masz w sumie kilka wyjść. Możesz dalej stosować halogeniki tylko najlepiej kupić transformatorek i halogeniki na 12V i wtedy w łazience raz będzie bezpiecznej, dwa halogeniki na 12V są dużo bardziej trwałe. Możesz kupić diody ale ja jakoś za diodami za ardzo nie jestem. Moim zdaniem mają słabą skuteczność świetlną jeszcze, a i barwy mogą mieć też nie zaciekawe. Poza tym na rynku jest też pełno Ledów "chińskich" które wcale nie gwarantują że będą świecić bezawaryjnie długo. Jeśli je kupować to tylko dobrych firm, ale nie zapominajmy też że takie Ledy są przy zakupie bardzo drogie. Jeśli jednak je chcesz to kup je w elektrycznym najlepiej i spytaj się czy będziesz mógł oddać jeśli jednak Ledy Ci nie przypasują.
Trzecie wyjście to świetlówki liniowe. Do małej blokowej łazienki starczy bez problemu jedna oprawa na dwie świetlówki 36W. Teraz w hurtowniach czy w elektrycznych sklepach można dostać ładne oprawy na świetlówki na elektronice ładnie pasujące do łazienek czy kuchni. Stosując świetlówki łazienkę będziesz miał najlepiej oświetloną. Musisz kupić tylko świetlówki z górnej półki o Ra powyżej 90 i będziesz zadowolony i żona też. Dodatkowo nad lustrem też jedną świetlówkę na 18W o równie wysokim Ra i będzie dobrze. Ja w łazience na twoim miejscu zastosował bym świetlówki lub ewentualnie halogeny na 12V. Diody bym sobie odpuścił. Ale zrobisz jak będziesz uważał.
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez michalc13 » 26 października 2011, 20:45

Dzięki za odpowiedzi. Jeszce się zastanowię, bo pokazliście mi jakieś inne możliwości.

P.S. Na zdjęciu w powiększeniu ładnie widać, że to GU10 :P
Avatar użytkownika
michalc13
 
Posty: 263
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 29 czerwca 2008, 14:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez suchy » 31 października 2011, 10:28

Ja mam całą łazienkę oświetloną ledami i nie narzekam, oczywiście mam w oprawkach IP 44.
suchy
 
Posty: 80
Zdjęcia: 20
Dołączył(a): 31 października 2011, 06:47

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez lumix26 » 29 stycznia 2012, 20:27

Ja swojej łazience miałem halogenki 35 W GU10 - zmieniłem na diody led 4W GU10 - ( 4x1W ) - kolor 5000 K - i bardzo jestem z tego zadowolony :D :D :D
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez amisiek » 29 stycznia 2012, 20:47

A jakie CRI mają te diody? Bo jeśli jest to rzędu 80 to kiepsko. Do kibla może być, ale do łazienki, gdzie barwy mają znaczenie (patrz makijaż, który kobiety robią sobie prawie codziennie), nie polecałbym. Zresztą teraz wiesz dlaczego pytałem o CRI/Ra ponad 90.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez lumix26 » 29 stycznia 2012, 21:28

Sorry że źle napisałem - do ubikacji -nie do łazienki :oops: - diody mają CRI85
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zmiana oświetlenia łazienki, były halogenki mają być LED-y

Postprzez amisiek » 29 stycznia 2012, 21:29

To zmienia postać rzeczy, w kiblu takie źródło światła jest jak najbardziej na miejscu ;)
P.S. u mnie wisi żarówka i z powodzeniem spełnia swoje zadanie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości