sztuczne slońce w wersji LED

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

sztuczne slońce w wersji LED

Postprzez neon44 » 29 października 2014, 18:00

źródło:
http://biznes.onet.pl/sztuczne-slonce-j ... al-galeria

We Włoszech powstał wynalazek dla tych, którzy marzą o zawsze słonecznym niebie za oknem, bez względu na miejsce i porę dnia.

Paolo Di Trapani, właściciel włoskiej firmy Coelux, spędził ponad 10 lat nad opracowaniem systemu naśladującego światło słoneczne, błękitne niebo i jego nieskończoną przestrzeń. Wynalazek oparty na technologii LED oraz rozwiązaniach optycznych wykorzystujących nanomateriały, przerósł wszelkie oczekiwania. Iluzja do złudzenia przypomina rzeczywistość.

Coelux oferuje przełomową możliwość w architekturze zamkniętych wnętrz, która daje poczucie nieskończonej przestrzeni. Sztuczne słońce może być zamontowane na lotniskach, w centrach handlowych, sklepach, biurach, hotelach, muzeach. Technologia szczególnie dedykowana jest przestrzeniom w podziemiach, takich jak metro. Producent wskazuje także korzyści dla mieszkańców północy, gdzie zimą jest niedostatek światła słonecznego. Badania potwierdzają, że brak słońca niekorzystnie wpływa na nastrój, stąd popularność terapii światłem.

Producent oferuje kilka wariantów oświetlenia. Dla tych, którzy pragną tropikalnego światła, przewidziano system z promieniami słońca padającymi prawie pionowo, o ostrym świetle i dużym kontraście. Miłośnicy klimatu śródziemnomorskiego wybiorą świetlik imitujący promienie słoneczne padające pod kątek 45 stopni, o umiarkowanej różnicy między światłem i cieniem. Wielbiciele krajów skandynawskich mogą się zdecydować na system naśladujący nisko zawieszone słońce (30 stopni nad horyzontem) z ciepłym, miękkim światłem.

Wynalazek został już doceniony na brytyjskim konkursie LuxLive – w kraju, w którym niebo często pokrywa mgła i pada deszcz, słoneczne okno na żądania jest szczególnie pożądane.

- Nauka i technika, jak sztuka, pozwalają odtworzyć rzeczywistość, stawiając na scenie prawa, które, jak wierzymy, są właściwie naturze. Podobnie jak w teatrze, wykonanie nie zastąpi rzeczywistości, ale otwiera okno pozwalające nam odkryć prawdziwy świat, jakiego nie widzieliśmy nigdy wcześniej – opowiada o wynalazku Paolo Di Trapani.

Nanomateriały odpowiadają za tzw. rozpraszanie Rayleigha czyli zjawisko rozpraszania światła, które odpowiada m.in. za błękitny kolor nieba. Aby uzyskać efekt trójwymiarowości, zespół naukowców opracował specjalny silnik renderujący realistyczny obraz nieba i naszej gwiazdy. Cały system ma grubość zaledwie kilku milimetrów i można go podwiesić na praktycznie każdym suficie. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską

Firma zapewnia, że zdjęcia są prawdziwymi fotografiami (a nie komputerowymi wizualizacjami) i nie zostały poddane żadnemu retuszowi.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: sztuczne slońce w wersji LED

Postprzez elek » 29 października 2014, 18:30

Dobry patent, ale natężenia światła słonecznego to to prawie na pewno nie naśladuje, za grzejnik by robiło a i rachunki za prąd były by dosyć duże przy takiej powierzchni :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: sztuczne slońce w wersji LED

Postprzez Utilizer » 29 października 2014, 18:46

No i ciekawe na jakim poziomie stoi CRI
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: sztuczne slońce w wersji LED

Postprzez beton2 » 14 grudnia 2014, 20:49

Niesamowite. Z chęcią bym zainstalował coś takiego w domu, na ohydne, jesienno-zimowe dni :)

W jakiej technologii może być to wykonane? To "niebo" to podświetlany niebieski karton? Nie jest to dokładnie opisane na stronie, a strasznie ciekaw jestem, jak to jest zrobione.
beton2
 

Re: sztuczne slońce w wersji LED

Postprzez mosfetkiler » 15 grudnia 2014, 12:23

Ciekawe tylko ile naprawdę potrzeba światła na taki antydepresyjny efekt.
Eksperymenty kolegów z forum dotyczące porównania intensywności oświetlenia dużymi lampami MH i światłem słonecznym w południe latem wykazywał, że to spora różnica na niekorzyść MH - za mało!
Zacząłem tak sobie kalkulować - skoro dla potrzeb siłowni fotowoltaicznych przyjmuje się maksimum 1000W/m2 uzyskiwane w południe, latem, przy bezchmurnym wyżowym niebie
to może tych lamp powinno być w przybliżeniu tyle samo aby udawać nasłonecznione miejsce?
Aż strach się bać...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: sztuczne slońce w wersji LED

Postprzez amisiek » 15 grudnia 2014, 12:55

HQI-BT 400W/D na małe pomieszczenie z białymi ścianami od biedy starcza na mizerny efekt terapeutyczny. W skali domu 150W /942 w dobrej oprawie skutecznie poprawia nastrój ale do leczenia za mało o rząd wielkości. Także 1000W/m2 to jest na razie poza zasięgiem dla lamp terapeutycznych.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: sztuczne slońce w wersji LED

Postprzez Lampka » 24 grudnia 2014, 15:26

Fajna rzecz, ciekawe, jaka cena ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości