Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez jacekk » 15 kwietnia 2015, 22:23

Tyle że OSram Dulux coś tam to nie jest jakiś pierwszy lepszy chińczyk. A widmo niewiele się różni od tego co daje nagrzany MIX tak prawdę pisząc. Naprawdę nie wiem jak taka sieczka barw może dać Ra 80 :roll:

Led idzie do przodu kiedy kompakty stoją w miejscu. W zasadzie były one "złem koniecznym" już w momencie ich powstania bo nie było po prostu innej alternatywy na podobnej wydajności źródło światła w przystępnej cenie.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez Watt » 15 kwietnia 2015, 22:32

trojmiejski napisał(a):Co się spodziewać po chińczykach, chociaż porządne rury liniowe mają lepsze spektrum niż kompakty, to chińska liniówka będzie po tych samych pieniądzach co kompakty. Ostatnio widziałem ciepłobiałą 18W Oxylight, wytwarzała światło okrutnie obrzydliwe i świeciła ogólnie słabo.

Zaczyna się niestety to, czego się obawiałem, czyli celowe pogarszanie jakości świetlówek w celu promocji LED. Powtarza się ta historia z celowym zaniżaniem trwałości tradycyjnych żarówek.
Watt
 

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez Beton » 15 kwietnia 2015, 22:38

Ja na szczęście nie mam tych dylematów, bo nigdy nie będę miał LED w pokoju - wytrzymałem z taką lampą tydzień. Co prawda chińską, ale wszystkie typy lamp LED, jakie znam, są paskudne. Wolę moje świetlówki liniowe 940 w ładnej oprawie ;) . Etap fascynacji LED mam za sobą.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez MercuryFenix » 15 kwietnia 2015, 22:40

Watt napisał(a):Zaczyna się niestety to, czego się obawiałem, czyli celowe pogarszanie jakości świetlówek w celu promocji LED. Powtarza się ta historia z celowym zaniżaniem trwałości tradycyjnych żarówek.

Nie trzeba zaniżać ich jakości :mrgreen:
LED może więcej i jest lepsza. I tyle.
Edit. To wszystko nie tak jak Ci sie wydaje, Producenci dobrych świetlówek nie mają interesu z produkcji i skupiają się na czymś co jest lepsze i w co warto wejść(czyli LED)świetlówki kompaktowe znikają i ja się tam ciesze ;)
Ostatnio edytowano 15 kwietnia 2015, 22:45 przez MercuryFenix, łącznie edytowano 1 raz
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez trojmiejski » 15 kwietnia 2015, 22:44

Teoretycznie nie powinno być problemem użycie lepszego luminoforu, tyle, że żadnemu producentowi na tym nie zależało.
Można to wytłumaczyć tym, że lepszy luminofor miałby gorszą sprawność lm/W, a przeciętny konsument nie patrzy na widmo, tylko, żeby było oszczędnie. Jak po styczności z pierwszymi kompaktami elektronicznymi 827 konsument wyrobił przekonanie, że jak kupi kompakta 20W to będzie miał światła tyle co z żarówki setki, to nie będzie miał ochoty kupić kompakta 20W świecącego jak żarówka 60W, do głowy nie wpadnie, że ten drugi mimo gorszej wydajności ma lepsze spektrum, bo przeciętny konsument się w ogóle nad spektrum nie zastanawia. Producenci o tym wiedzą i dlatego wypuszczają kiepsko świecące kompakty, byleby tylko wydajność się zgadzała.

Też obecnej chińszczyzny nie porównywałbym do polskiej klasyki gdyż choć wiadomo, że stare rury miały słabe parametry to aż tak złe nie były. Codziennie mając okazję jeździć koleją jak kiedyś w EN57 masowo występowały ciepłobiałe T12 to choć dało się zauważyć niskie oddanie barw to ogólnie dało się takie oświetlenie przeżyć. Teraz rozpowszechniły się 25W T8 w teorii mające barwę 835, w ich różowym świetle wagony są oświetlone totalnie beznadziejnie.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez acb » 16 kwietnia 2015, 01:36

jacekk napisał(a):Naprawdę nie wiem jak taka sieczka barw może dać Ra 80 :roll:


Oj, zdziwiłbyś się, można uzyskać CRI>90 i >400lm/W przy użyciu zaledwie czterech, całkowicie monochromatycznych linii widmowych.
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Oświetlenie waszych pokoi/mieszkań

Postprzez jacekk » 16 kwietnia 2015, 08:34

Pewnie można, w końcu nawet diody RGB mogą dać CRI 90 a to tylko trzy kolory. Ale jednak widmo ciągłe to to tylko na obrazkach widziało.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez Kaja » 3 sierpnia 2015, 08:47

Dlaczego od oświetlenia LED bolą mnie oczy?
Kaja
 

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez amisiek » 3 sierpnia 2015, 10:22

Prawdopodobnie dlatego, że źródła diodowe z których korzystasz są zasilanie prądem zmiennym niewygładzonym a zatem migają w takt częstotliwości sieci. Do tego być może nie mają obudowy, która rozproszy światło i powodują przykre olśnienia. Być może również dokucza ci słaba jakość światła z najtańszych lampek diodowych.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez jacekk » 3 sierpnia 2015, 21:13

Kaja napisał(a):Dlaczego od oświetlenia LED bolą mnie oczy?


Pokaż te ledy ;)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości